DeckHub: GitHub kullanıcıları için yerli yapım bildirim ve aktivite istemcisi
Girişim

DeckHub: GitHub kullanıcıları için yerli yapım bildirim ve aktivite istemcisi

GitHub ile yazılım geliştiriciler hem sahip oldukları ya da katkıda bulundukları kütüphaneleri geliştirebiliyor hem de açık kaynak projeler hakkındaki gelişmeleri takip edebiliyor.

Yazılım geliştiriciler tarafından gün içinde sık sık ziyaret edilen GitHub; aynı zamanda -sosyal bir ortam olmanın gereği olarak- beğeni, yorum ve takip yapılabilen bir platform.

Kısa girişin ardından bu yazımızda sizlere tanıtacağımız DeckHub ise en kısa tanımıyla GitHub için geliştirilen bir bilgisayar istemcisi. Mac, Windows ve Linux üzerinde çalışabilen DeckHub ile yazılımcılar bir ya da birden çok GitHub hesabını uygulamaya tanımlayabiliyor ve anlık olarak GitHub üzerindeki gelişmeleri kolayca takip edebiliyor.

DeckHub ile takip ettiğiniz kişiler ve 'kod depolarının'aktivitelerini takip edebilir, bildirimlerinizi görüntüleyebilirsiniz. DeckHub'ı Twitter istemcisi TweetDeck'e hem işlevlik hem de arayüz olarak benzetmek mümkün.

DeckHub uygulama arayüzünden bir görüntü
DeckHub uygulama arayüzünden bir görüntü

DeckHub'ın öne çıkan özelliklerini ise kullanıcıların GitHub aksiyonlarını bilgisayarlarına 'push notification' olarak alabilmesi, birden çok kullanıcı ile uygulamaya giriş yapabilmesi ve özelleştirilebilir kolonlar oluşturabilmesi olarak sıralayabiliriz. Özelleştirilebilen kolonlar ile dilediğiniz kod depolarını, kullanıcıları ya da organizasyonları oldukça yakından takip edebiliyorsunuz. Pazarda yalnızca bir aktivite ve bildirim istemci olarak konumlanan DeckHub ile 'commit yapmak' ya da benzeri yazılımsal aksiyonlar ise tahmin edebileceğiniz gibi mümkün değil.

Adem İlter'in tamamen kendine geliştirmek için GitHub API'lerini 'kurcalaması' ile bir hobi projesi olarak doğan DeckHub, daha sonra ekibe Burak Can ve Said Özcan'ın katılmasıyla bir anlamda girişime dönüşmüş. DeckHub'ı şu an Mac, Windows ve Linux cihazlarınıza indirebilir, 9.99 dolar ödeyerek uygulamayı özgürce kullanabilirsiniz.

Webrazzi okuyucularına özel yüzde 30 indirim kodu

DeckHub'ın 15 gün süreyle ücretsiz bir 'trial' versiyonun da olduğunu ve 100 Webrazzi okuyucusunun 'WEBRAZZI' koduyla satın alma yaparsa yüzde 30 indirime sahip olacağını da ekleyelim. DeckHub; uygulamayı incelemek ve indirmek isteyen yazılımcıları bekliyor.

Yorumlar (2)
 1. Dev-Ra Dev-Ra

  DevSpace çakması. Tamamen çalıntı proje. Web sitelerinin arayüzü bile. Biraz utanma olur. Twitter'da geliştiricilerinin DevSpace'in geliştiricisine ne kadar iğrenç laflar söyleyip DeckHub'ı savunduklarını gördükçe resmen iğrendim. Adamlar utanmadan biz DevSpace'den çok önce private beta yaptık diyorlar. Pes doğrusu! Yalan konuşmaları büyük sıkıntı. Ayrıca terbiyesizleşmeleri daha da büyük sıkıntı.

  1. Merhaba ismini yazamayan arkadaş. Yazsaydın da hitap etmesi kolay olsaydı. E tabii, yazmayınca böyle arkadan atıp tutmak falan çok daha kolay, normaldir özgüven yoksunu birisinin bu tarz yorum yapması.

   Birincisi Twitter'da geliştiricisi ile tartışmaya giren kişi benim. Fakat ben DeckHub geliştiricisi değilim. Sadece geliştiricilerini tanıdığım için kendileri bana test etmem için uygulamayı yayına çıkmadan çok daha önce iletmişlerdi. Ve ben uygulamanın ilk draft halini test etmeye başladığımda piyasada DevSpace duyurulmamıştı.

   DevSpace geliştiricisi ile ortak bir arkadaşımız var: Pascal Precht. Kendisi DeckHub'ın bedava versiyonu için DevSpace'ın kullanılabileceğini belirten bir tweet atmış. Geliştiricisi de "bizden bahsetmemişler bile" demiş. Ben de kendisine "DeckHub ilk çıktığında DevSpace yoktu" şeklinde bir cevap verdim. Fakat kendisi kasım ayında yazmaya başladıklarını söyledi. Haklı olabilir, fakat esas release'i duyurmaları geçen aya (16 Mart) denk geliyor. 16 Mart'ta zaten DeckHub kullanılabilir haldeydi ve ben kullanıyordum.

   Ben ısrarla "bu olay kopyalama değil, benzer projenin aynı zamanda ortaya çıkışı, keza ortada zaten TweetDeck var. İlla bir kopyalama durumu sözkonusuysa her ikiniz de TweetDeck'i kopyalamışsınız" dememe rağmen Twitter'da terbiyesizleşmeye başlayan kişi Zeno oldu (DevSpace geliştiricisi). En son noktada kendisinin agrasif cümlelerle cevap vermesine ve GitHub'ın varsayılan icon'ları için "iconlarımı bile çalmışsınız ya hahaha" cevabına karşın "biraz kibar olmayı öğrenmelisin, projeni korumak için olabildiğince 'asshole' (iğrenç laflar dediğin bu galiba) olmaya çalışıyorsun, onun yerine daha iyisini yap ve onlardan daha iyi ol" dedim. Sonrasında beni engellemiş.

   Anlayamadığım nokta, senin neye dayanarak "DevSpace çakması. Tamamen çalıntı proje." diyebiliyor oluşun. "Adamlar utanmadan biz DevSpace’den çok önce private beta yaptık diyorlar." demişsin; utanmakta sorun yok zira zaten öyleydi.