WhatsApp'ın şirket kültürü: Ölçeklendir, Odaklan, Gürültü Yapma

WhatsApp'ın şirket kültürü: Ölçeklendir, Odaklan, Gürültü Yapma

Facebook'un F8 geliştirici konferansında sahneye çıkan isimlerden biri de WhatsApp'ın deneyimli yazılım mühendislerinden Rick Reed idi. Reed, konuşmasında WhatsApp'ın şirket kültürü hakkında dikkat çeken bilgiler verdi.

1 milyar kullanıcı, 57 mühendis

WhatsApp, 2014 yılında Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alındığında 450 milyon kullanıcısı ve 35 mühendisi vardı. WhatsApp'ın kurucusu Jan Koum da 1 Şubat 2016'da 1 milyar kullanıcıya ulaştıklarını ve 57 mühendisin çalıştığını açıklamıştı.

one billion users. couldn't be more proud of our small team doing so much in just seven years.

Gepostet von Jan Koum am Montag, 1. Februar 2016

Rick Reed, WhatsApp için halen 57 mühendisin çalıştığını ifade söylüyor ki 31 Aralık 2015 itibarıyla Facebook'un 12,691 çalışanı olduğu düşünülürse bu sayı oldukça küçük rakam.

Az mühendis ile ölçeklenebilirliği yakalamak

Yetenekleriyle ölçeklenebilirliği sağlamak konusunda başarılı olduklarını ifade eden Reed, bunu sahip oldukları kültüre borçlu olduklarını ve ikinci sırada 'odaklanma'nın geldiğini söylüyor. Diğer mesajlaşma uygulamaları farklı özelliklere vakit ayırsa da WhatsApp olarak en basit ve en güvenilir/sağlıklı uygulamayı geliştirmeye odaklandıklarını dile getiriyor.

Basit, hızlı ve güvenilir bir iletişim aracı sağlamayı görev edindiklerini belirten Reed, bunu ekstra gürültü çıkarmadan yaptıklarını ifade ediyor. Kültürlerini de 'sadece yeterince mühendislik' olarak özetliyor.

whatsapp

Daha az toplantı, daha sessiz ofis

WhatsApp'ın kültüründeki bir başka parça ise toplantı yapmamak. Bunu her zaman başaramasalar da çoğunlukla toplantılardan kaçındıklarını söylüyor Reed. Küçük proje gruplarının çeşitli sohbet programlarını kullandığını ve sessiz bir ofiste çalıştıklarını ifade ediyor.

WhatsApp'tan önce 12 yıl Yahoo'da çalışan Reed, bu kültürü korumak adına doğru pozisyona doğru kişiyi almak için gerçekten sıkı çalıştıklarını da ekliyor.

Reed'e göre WhatsApp elindeki gücü doğru şekilde kullanmak için dikkatli bir planlama ve kaynak paylaşımıyla hareket ediyor. Mimarisini mümkün olduğu kadar küçük tutmaya çalışıyor ve otomasyona büyük yatırımlar yapmak yerine daha fazla insan emeği kullanıyor. Bu sayede hataları azaltabiliyor ve hataları kapatmada daha hızlı yanıt verebiliyor.

Medyadan ve etkinliklerden uzak dur

Rick Reed, WhatsApp'ın basınla içli dışlı olmadığını ve konferanslara katılmadığını söylüyor ki bu aslında WhatsApp hakkında en iyi bildiğimiz şey.

WhatsApp, Facebook tarafından satın alınmamış olsa bugün ne durumda olacağını kesin olarak bilemeyiz. Fakat bu güçlü kültürle uzun süre ayakta kalan bir platforma evrilmiş olabileceğini tahmin ediyorum.

Eğer yazılım mühendisliğiyle ilgileniyorsanız Rick Reed'in daha önce kayıt edilmiş şu ve bu sunumları ilginizi çekebilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.