Microsoft hata ekranlarına QR kod ekleyerek sebebini açıklayacak
Teknoloji

Microsoft hata ekranlarına QR kod ekleyerek sebebini açıklayacak

Windows işletim sistemiyle özdeşleşen mavi ekranlı hata mesajları uzun yıllar birçok kullanıcının korkulu rüyasıydı. Microsoft Windows 10 ile birlikte hata ekranlarını daha akıllı hale getirmek için yeni bir sistem üzerinde çalışıyor: QR kodla hata açıklaması.

Microsoft Windows kullanıcıları daha önce çıkan hatanın nedenini, genellikle dili son kullanıcıya hitap etmediği için, anlamakta güçlük yaşıyordu. Microsoft bundan böyle hata ekranlarına QR kod ekleyerek kullanıcıların bu hatayı neden aldıklarını çok daha detaylı ve anlaşılır bir biçimde anlatacak. Yeni servis yakında yayınlanması beklenen güncellemeyle devreye girecek.

Kullanıcılar bu hataları aldıkları zaman cep telefonları veya tabletlerinden bu QR kodu taratarak ayrı bir açıklama sayfasına yönlendirilecekler. Güncellemeyle Windows için yıllardır kötü bir imaja sahip olan ''mavi ekran'' algısı da bir ölçüde değişebilir.

Görsel Kaynak: Engadget

Yorumlar (1)
  1. Enver Gökmen Enver Gökmen

    Yakın gelecekte windows'a neden ihtiyaç duyulacağına dair ciddi endişelerim var. Sadece zorunluluklar bağımlıkları sürdürmek bir yerden sonra oldukça zor olacak. Destktop ve laptoplar dışında windows tercih etmek için pek bir sebep kalmadı. Özellikle de yüksek lisans ücreti sürdürülemez görünüyor. Bugün windows yazılımı bir çok cihzadan daha pahalı.