Türkiye’de Amazon web servislerine erişim sorunu yaşanıyor

aws-poster

Türkiye’de Amazon ve Amazon altyapısını kullanan internet servislerine erişimde sorun yaşanıyor. Artan sayıda kullanıcı Twitter’da bu servislerle ilgili erişim problemi raporluyor.

Amazon’a erişim sorunu nedeniyle kullanılamayan servisler arasında Slack, Chartbeat, Asana ve Podio gibi popüler servisler de yer alıyor. Slack Türkiye’den kullanıcılar tarafından bildirilen probleme Twitter üzerinde, “Türkiye’deki ISP’lerinizden birinin Slack servis sağlayıcısına bağlanmakta sorun yaşadığı yönünde raporlar alıyoruz” şeklinde yanıt verdi. Söz geçen ISP ise Türk Telekom. Sabah saatlerinden itibaren bize ulaşan bilgiler kesintinin yalnızca TTNet internet kullanıcılarıyla sınırlı olduğunu gösteriyor.

Amazon ya da Amazon Web Services ile ilgili ulaştığımız bir erişim engeli kararı ya da açıklama henüz yok. Ancak AWS’in servislerinin anlık performansını gösteren panelinde herhangi bir teknik sorun görünmüyor, şimdilik.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (8)

 1. Türkiye’den bulut manzarları

  Cevapla
 2. Şu an kullandığımız dnsler ile Slack erişimi sağlayabiliyoruz. Fakat kendi awscloud sistemlerimize erişim sağlayamıyoruz.

  Kullandığım dns adresleri: 8.8.8.8,8.8.4.4

  Cevapla
 3. Hangi siteler etkilendi var mı bununla ilgili bir rapor?

  Cevapla
 4. bu bulut isine fazla kafayi yorarsan siyirirsin.

  Cevapla
  • Türkiye’de SAAS iş yapacaksın en iyileriyle çalışacaksın yaşadığın sorunlara bak. Sabahtan beri aynı sorunu bende yaşıyorum 2 tane SAAS girişimimiz var 2 sindede https:// offf durumda Turkcell, Turktelekom fiber, Turktelekom gsm den girilmiyor vodafone açıyor müşteriler yiyecek bizi sorunu anlatsan da anlamazlar

   Sorun HTTPS kullanan sitelerde yaşanıyor. AWS console, RDS, SQL Server portlarına kesinlikle ulaşamıyorsunuz.

   Cevapla
 5. Sorun giderilmeye başlandı sanırım, herhangi bir açıklama vs yakalayabilirseniz paylaşmanızı rica ederiz.

  Cevapla
 6. Yayınladığım bir android uygulamasında Amazon S3 kulanıyorum. Şu an için herhangi bir görüntülenememe sorunu yaşanmıyor.

  Cevapla
 7. 3 Müşterimin erişiminde sorun oluştu.

  Hepsi TTNET üyesiydi.

  Süperonline ve Turkcell Superonline olan 2 müşterimde sıkıntı yok diğerlerinde detay bilgim yok. TTnet arayarak sorunlar anında çözükdü.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın