Tüm zamanların en çok satan 10 oyunu

Video/bilgisayar oyunu endüstrisi son yıllarda öyle büyüdü ki, toplam yıllık gelir bazında film ve müzik endüstrilerine kafa tutar hale geldi. Bir süredir etkileşimli medya “çocuk oyunu” olarak görülmüyor. Çünkü artık müzikte ve filmlerde bulamadığı deneyimi oyunlarda arayan 7’den 70’e çok sayıda insan var. O oyunların bazıları ise yüz binlerce rakibinden sıyrılarak tüm zamanların en çok satış yapanları oldu.

1- Tetris 2006 (100 milyon)

Tetris 2006

Sayısız donanım platformunda bulabileceğiniz bu basit ama efsanevi oyunun çeşitli platformlarda çıkan 2006 sürümü, dünyada en çok satan oyun olma sıfatını taşıyor. Çok az insan bu oyunu tanımıyor ve nasıl oynandığını bilmiyordur.


2- Wii Sports (82,69 milyon)

Wii Sports

Oyun konsollarının hakkını en iyi veren kimi oyunlar oluyor. Bir Wii’nin karşısına oturduysanız yüksek ihtimalle bu oyunu oynamışsınızdır. En azından bir demo olmaktan çok öteye gidemeyen Wii Play’e nazaran daha fazla eğlence ve sosyal etkileşim sağlıyor.


3- Minecraft (70 milyon)

Minecraft

2009’daki alfa sürümünden beri her sene oyuncu sayısını katlayarak büyüten Minecraft, mobil dâhil her türlü platforma taşınmasıyla, bütçesine göre olağanüstü satış rakamlarıyla ve film adaptasyonuyla bir pop-kült fenomenine dönüştü.


4- Grand Theft Auto V (52 milyon)

Grand Theft Auto V

Her ne kadar GTA IV oyunundaki fizik hesaplamaları ve organik animasyon gibi bazı teknik özellikler yeni oyunda gözden çıkarılsa da, San Andreas dünyasına geri dönen GTA V, muhtemelen piyasada bulunan en az kusurlu, yenilikçi ve eksiksiz “sandbox” oyun.


5- Super Mario Bros. (40,24 milyon)

Super Mario Bros

Çoğu oyuncu tarafından tüm zamanların en iyi oyunu olarak tabir edilen Super Mario Bros., video oyunu sektörünün 1983’teki ünlü iflasından sonra endüstriyi tek eliyle ayağa kaldırdı ve 2006’da çıkan Wii Sports’a kadar 30 yıl boyunca tek platformda en çok satan oyun oldu.


6- Mario Kart Wii (36,38 milyon)

Mario Kart Wii

Mario Kart yarış oyunu serisinin bir başka güçlü halkası olan Mario Kart Wii, müthiş popüler olan Wii oyun konsolunun en çok satan oyunlarından biri. Nintendo’nun önceki konsolu GameCube’deki sürümüne göre grafik açıdan yeni bir şey katmasa da, eğlencenin sınırlarını zorlayan pek çok orijinal fikir barındırıyor.


7- Tetris 1989 (35 milyon)

Tetris 1989

Tetris’in 2006’daki 100 milyon satışlık efsanevi dirilişinden çok önceki hali tabi ki daha mütevazıydı. Gene de büyük beğeni toplayan ve on milyonlar satan 1989 Game Boy sürümü, Tetris’in yaratıcısı Alexey Pajitnov tarafından en çok beğenilen halka olma özelliğini taşıyor.


8- Wii Sports Resort (32,8 milyon)

Wii Sports Resort

Temelde, beraber geldiği Wii MotionPlus kumandası için yapılmış bir "reklam" olan bu oyun, kılıç kullanma, kano ve bisiklet sürme gibi 12 adet mini oyun içeriyor. Ne yazık ki Wii MotionPlus kumandasını kullanan fazla oyun çıkmadı.


9- New Super Mario Bros. (30,79 milyon)

New Super Mario Bros

Popüler taşınabilir oyun konsolu Nintendo DS üzerinde iki boyutlu köklerine dönen Mario Bros., modern ve süper eğlenceli formuyla hak ettiği satış rakamlarına rahat bir şekilde ulaştı.


10- Pac-Man 2003 (30 milyon)

Pac-Man 2003

Mobil platformların yaygınlaşmasıyla Tetris tarzı bir dirilme yaşayan ikonik Pac-Mac, onlarca yıl sonra bile basit bir oyun mekaniğinin ne kadar eğlenceli olabileceğini tekrar kanıtladı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.