HaberSoft: Yerel gazete ve haber siteleri için içerik yönetim sistemi yazılımı
Girişim

HaberSoft: Yerel gazete ve haber siteleri için içerik yönetim sistemi yazılımı

Yerel gazeteler başta olmak üzere haber sitesi sahibi olmak isteyenler için profesyonel bir içerik yönetim sistemi (CMS) yazılımı olarak dikkat çeken HaberSoft; 1 yıl süren çalışmanın ardından kısa bir süre önce piyasadaki yerini almış.

Blog, galeri ve video içeriğe sahip olan tüm site ve platformların kullanabileceği HaberSoft SaaS olarak konumlanıyor. 1500 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunulan HaberSoft'ta paketler mobil uyumluluk, Android ve iOS platformlarına özel mobil uygulama ve müşteriye göre özelleştirilmiş tasarım gibi özelliklere göre ayrışıyor.

Kullanıcılarına geniş tema seçenekleri sunmaya çalışan HaberSoft'un öne çıkan özelliklerinin başında SEO'ya uyumlu olarak çok sayıda içerik çeşidine (haber, görsel, video, galeri, anket...) ev sahipliği yapabilmesi, gelişmiş yorum seçenekleri, e-bülten oluşturabilme, mobil bildirim seçenekleri, ajansların içeriklerini ayrı bir bölümden listeleyebilme ve döviz kuru ya da hava durumu gibi modüllerin kolayca kullanılabilmesi geliyor.

haberseoft-gorsel
HaberSoft yazılım yaklaşık olarak bir buçuk yılda geliştirilmiş

HaberSoft şu an 15 haber sitesinde kullanılıyor

Hedef kitlesini 'ülke çapındaki tüm yerel gazete ve haber siteleri' olarak belirleyen HaberSoft'un kullanıcı sayısı ise şu an 15. Kısa sürede 15 haber site tarafında kullanılmaya başlanan HaberSoft, girişimcilerden aldığımız bilgiye göre 4-5 haber sitesinde de yayına başlamak üzere. Girişimcilerin 2016 yılı sonu için hedefi de 50 haber sitesine ulaşmak.

Henüz bir yatırım ya da devlet teşviği almamış olan HaberSoft'un kısa vadede hızla müşterisi sayısını arttırmaya ve kullanıcılarının ihtiyaçlarına göre ürününü geliştirmeye çalışacağını söyleyebiliriz. Girişim ilerisi içinse HaberSoft kullanan tüm haber sitelerinden oluşan bir 'reklam network''ü oluşturmayaysa sıcak bakıyor. Vemedya firması bünyesinde geliştirilen girişimin kurucu ortakları ise Salih Karadeniz ve Erdal Güler.

Bugün baktığımız ülkemizde 100'lerce haber sitesi bulunuyor. Bu sitelerin bir kısmı WordPress gibi yazılımları tercih ederken bir kısmı da bu hizmeti HaberSoft'un yapıtğı işin benzerini sunan firmalardan satın alıyor. Bu noktada SaaS bir yazılım olmanın avantajını (potansiyel) müşterilerine yaşatmak isteyen HaberSoft, satış gücüne de bağlı olarak orta/uzun vadede pazarda kendine yer bulabilir.

Her ne kadar uzaktan bakıyor olsak da girişimin kısa sürede yakaladığı rakamların başarılı bir izlenim uyandırdığını söyleyebiliriz. HaberSoft ve yerli SaaS girişimlerimizle ilgili sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Yorumlar (4)
 1. Ensarnakliyat38 Ensarnakliyat38

  Güzel bir sistem yalnız incelediğimizde fiyatlar yüksek geldi. yeni açacak kişiler için biraz sermaye gerektiren sistem. Özellikle de zor şartlarda haber yapanların bu işten ekmek yemeleri çok zor olduğu için. Fiyatları indirmeniz tavsiye ederim.

 2. Halil İbrahim Tomas Halil İbrahim Tomas

  Başarılı bir haber scripti olmuş.

 3. Oldukça başarısız bir proje olarak gördüm.

  Neden mi?

  Yazılımın kodlarını vermemek ve haber sitesinin ziyaretçisi arttıkça ondan hosting adı altında ücret tahsis etmek için SAAS adı altında script kiralama hizmeti şeklinde özetleyebiliriz.

  Hosting özelliklerinde 5GB alan diyor. bir haber sitesi için tamamen yetersiz.

  Dosya yedekleme talebinde bulunabilme (ftp ile) - bu özelliğini ise çözemedim.

  Tasarımlar güzel ama satış mantığı çok yanlış ve özellikler piyasadaki hazır haber scriptlerinin gerisinde.

  Madem güzel bir yazılım yaptın. Ana fonksiyonlarını şifrele geri kalan kodları açık şekilde sat. isteyen istediği gibi kullansın. Değiştirsin. vs. vs.

  Yada en azından hosting özelliklerini yüksek tut...

  1. Erdal Güler Erdal Güler

   Eleştirilerinizin abartılı olduğunu düşünüyorum

   Haber sitesi için yönetim paneli, mobil uygulama, hazır veriler, push notification, haber havuzu, resim editörü v.s. gibi komplike bir yapıyı hosting ücreti almak için scripti vermiyorlar diye eleştirmeniz art niyetli olmuş

   Ana fonksiyonları şifrele demişsiniz ama bunun tam güvenlik sağlamadığını biliyorsunuzdur. aylarca emek verilen bir yazılımın zip dosya halinde ortada gezmesini kimse istemez.

   Hosting özelliklerine gelince firmamız bu konuda zaten esnek davranmaktadır. artı olarak 5gb alan eleştiriniz için şunu söylemek isterim, şu an sistemde bulunan sitelerden bir tanesinde 35 bin haber, 1000 den fazla galeri olmasına rağmen 3 gb alan kaplamakta. sisteminde 100 bin haber olan ve 5 gb ın üzerine çıkan biri için yıllık olarak 150 TL daha hosting bedeli vermesi sanıyorum ki sorun olmayacaktır.

   Tüm bunlara rağmen eleştirilerinizi dikkate alacağımızı bilmenizi isteriz