Türkiye'de e-ticaretin toplam perakende içindeki payı yüzde 1,3
E-Ticaret

Türkiye'de e-ticaretin toplam perakende içindeki payı yüzde 1,3

2005 yılında kurulan çok yönlü dijital ajans Positive, Türkiye’nin e-ticaret ve perakende sektörünü masaya yatırdı. Söz konusu araştırmaya göre e-ticaret pazarının halen Türkiye perakende pazarının çok küçük bir parçası olduğunu gösteriyor.

Türkiye'de en büyük 100 perakendecisinin 35’inin e- ticaret sitesi olmadığını paylaşan Positive, e-ticaretin toplam perakende satışları içindeki payının da sadece yüzde 1,3 olduğunu paylaşıyor. Her 10 kredi kartından 6'sının henüz internetten alışveriş yapmak için kullanılmadığını da ekliyor.

Türkiye E-ticaret Pazarına Ters Bakış

Positive'in araştırmasına göre Türkiye e-ticareti 55 milyon kredi kartından 33 milyonuna halen ulaşabilmiş değil. Tabi bu rakam 55 milyon kişiden 33 milyonunun e-ticaret yapmadığı anlamına gelmiyor. Zira bir kişinin birden fazla düşen kredi kartı olduğunu pekala biliyoruz.

e-ticaret-raporu-analiz1-1

Positive a Digital Approach’un paylaştığı rakamlara göre

 • Türkiye'de e-ticaretin 2015 yılı hacmi 25 milyar TL. E-ticaretin genel perakende içindeki payı ise 1,3 pay.
 • Aynı oran dünyada ortalamasına bakılığında yüzde 7, İngiltere’de yüzde 11 olarak paylaşılıyor.
 • Türkiye'de 2016 yılı sonunda e-ticaret hacminin 31 milyar TL civarına, e-ticaretin toplam perakende alışverişlerine oranının da yüzde 2'ye çıkması bekleniyor.
 • Türkiye’deki en büyük 10 perakende şirketi, tüm perakende sektörünün cirosunun yüzde 57’sini (yaklaşık 47,5 milyar TL) oluşturuyor. Bu 10 markadan 5’inin bir e-ticaret sitesi henüz yok.
 • En büyük 100 perakendeciye bakıldığında ise e-ticaret sitesine sahip olma oranı yüzde 35'te kalıyor.
 • Perakende sektöründeki en yüksek ciro oranı süpermarket kategorisinde. İlk 100 içerisinde 17 süpermarket var ve yaklaşık 42,6 milyar TL ciro yapıyor. Ancak bu 17 markanın 13’ünün e-ticaret sitesi bulunmuyor. Dünyanın en büyük 50 perakendecisinin 39’u e-ticareti kullanıyor ve tüm kanallarda (omni-channel) pazarlama yapıyor.

e-ticaret-raporu-analiz1-2 Positive Kurucu Ortağı Caner Istı, bu ve benzer araştırmalara dayanarak özellikle market alışverişlerinde ciddi bir fırsat olduğunu paylaşıyor ve e-ticarette sepet ortalamalarının daha yüksek olduğuna işaret ediyor. Ek olarak kullanıcıların taze gıda almaya sıcak baktıklarını da ekliyor ki son dönemde TazeDirekt'in kapanması bu konuda olumsuz bir etki olarak ses getirmişti.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Yorumlar (6)
 1. Şöyle bir cümle geçiyor,

  "Türkiye’deki en büyük 10 perakende şirketi, tüm perakende sektörünün cirosunun yüzde 57’sini (yaklaşık 47,5 milyar TL) oluşturuyor. Bu 10 markadan 5’inin bir e-ticaret sitesi henüz yok."

  Tamam e-ticaret sitesi yok ama bu markalar başta hepsiburada olmak üzere, gittigidiyor, n11 ve sanalpazar, sokteklif gibi sitelerde satış yapmıyor mu, buralarda dükkanları yok mu bu adamların,

  Diyelim ki yok, bu adamların tedarikçileri yukarıda bahsettiğim sitelerden satış yapmıyorlar mı?

  Bence çok doğru olmayan bir istatistik var ortada, çünkü bu firmalar bahsedildiği hibi e-ticareti hiç kullanmıyor değiller, e-ticaret siteleri olmayabilir, o ayrı konu ama sanalpazaryeri kullanıyor olabilirler.

 2. Metin Acar Metin Acar

  Hangisi doğru bilemedim: "Türkiye’de en büyük 100 perakendecisinin 35’inin e- ticaret sitesi olmadığını paylaşan Positive" VS "En büyük 100 perakendeciye bakıldığında ise e-ticaret sitesine sahip olma oranı yüzde 35’te kalıyor."

  Ve bence en kritik olan şu. %1,3 pay ile 25 milyar TL ise, %2 ile nasıl 31 milyar TL oluyor? Bu oranla 2016 toplam cirosu (ortalama) 38-40 milyar TL gibi bir rakama ulaşmalı.

 3. aynı şey yurtdışındaki pazaryerlerinde de var sadece orada site sayısı fazla ve şirketlerin kendi sitelerindeki satış oranları biraz daha yüksek perakendecilerin gittigidiyor, hepsiburada, n11, sanalpazar hatta sahibinden de bile mağazaları var operasyonel maliyetler düşünüldüğünde uzun vadede bu kanalı kullanmaya devam ederler gibime geliyor

 4. Analyze Analyze

  "Türkiye’de 2016 yılı sonunda e-ticaret hacminin 31 milyar TL civarına, e-ticaretin toplam perakende alışverişlerine oranının da yüzde 2’ye çıkması bekleniyor.

  Türkiye’deki en büyük 10 perakende şirketi, tüm perakende sektörünün cirosunun yüzde 57’sini (yaklaşık 47,5 milyar TL) oluşturuyor. Bu 10 markadan 5’inin bir e-ticaret sitesi henüz yok."

  e-ticaretin toplam içindeki payı %2 iken 31 milyar TL'ye karşılık geliyorsa, en büyük 10 perakende şirketi %57'sini yaparak nasıl 47,5 milyar TL ciro yapıyor?

  %2'si 31 milyar TL olan pazarla, %57'si 47,5 milyar TL olan pazar aynı pazar.

 5. Creative35 Creative35

  Tedarik süreçlerinde yaşanan olumsuz olaylar e-ticaret rakamlarını olumsuz etkiliyor.

 6. Aktasibrahim Aktasibrahim

  sallamenko olmuş rakamlar tutmuyor. Kim hazırladıysa kopyala yapıştır yapmış. Yakışmamış webrazziye