Facebook'a göre 2020'de mobil display reklamların yüzde 63'ü native olacak
Reklam Servisleri

Facebook'a göre 2020'de mobil display reklamların yüzde 63'ü native olacak

Display reklam görmekten daha kötü bir şey varsa o da mobilde display reklam görmek. Bunun bir sonucu olarak, kullanıcılar mobil öncelikli hale geldikçe display albenisini yitiriyor. Dünyanın en büyük mobil reklam şirketi Facebook'un IHS Technology ile birlikte yaptığı araştırma display reklamların günlerinin sayılı olduğunu söylüyor.

Native reklam gelirlerinin toplam büyüklüğü 53.4 milyar dolara ulaşacak

25 ülkede yayıncılardan oyun yapımcılarına, geliştiricilerden reklam ağlarına kadar geniş bir kitleyi kapsayan araştırmaya göre mobilde display'in yerini native alacak. 2020 yılına gelindiğinde mobil reklamlarda native ağırlıkta olacak ve native, mobil display reklamların yüzde 63.2'sini oluşturacak. Native'in bu dönemde toplam reklam gelirlerinin 53.4 milyar dolarını oluşturacağını söyleyen Facebook araştırması, 2020'de dünya genelinde tüm online display reklam gelirlerinin yüzde 75.9'unun mobilden geleceğini ön görüyor. Araştırmada mobil reklam gelirlerinin 2020 itibariyle 84.5 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Screen Shot 2016-04-06 at 11.11.10

Facebook native reklamlar konusunda en hızlı büyüyen kategorinin uygulama içi üçüncü parti reklamları olacağını söylüyor. Facebook ve Instagram gibi popüler uygulamalar bu büyümede sürükleyici olurken, kategorinin yıllık yüzde 70.7 oranında büyüyüp, 2020'de tüm mobil display reklamların yüzde 10.6'sını oluşturacağı ön görülüyor. Facebook trendin işaretlerinin bugünden verildiğini, kategorinin 2015'in birinci çeyreğinde 10x büyüdüğünü söylüyor. Bugün Audience Network'teki uygulamaların yüzde 50'si halihazırda native reklamları kullanıyor. Facebook'un tahminine göre reklam verenler bu kategoriye 2020'de toplam 8.9 milyar dolar harcayacak.

Screen Shot 2016-04-06 at 11.11.02

Kullanıcı native reklamlarla, display reklamlara göre yüzde 20-60 oranlarında daha fazla etkileşime geçiyor. Buna karşın reklam verenlerin bugün native reklamlara geçişinin önünde altyapı yetersizliği, ölçekleme sorunu, native reklamların henüz istenildiği kadar detaylandırılamaması ve evrensel ölçüm ve fiyatlandırma eksikliği gibi engeller var.

Reklam bloklama yazılımlarına karşı da avantajlı konumda olan native'in display reklamlara göre iyi bir alternatif olduğu ortada. Dünyanın en büyük mobil reklam şirketine göre en iyi alternatif, bugün.

Yorumlar (5)
 1. Yıllardır mobil appler ve uzerindeki reklamlardan para kazanan biri olarak haberdeki native ve display ads olarak ne kastedildigini anlamadim.

  1. siz bence yol yakınken bu sektörü bırakın :)

 2. Display ads klasik 300x250 728x90 banner, arka sayfa giydirmesi vb gösterim odaklı klasik reklam çalışmalarına nedir. Native ads reklamdan tek kelime bahsetmeden markayı, ürününüzü içerik içersinde sunmaktır. Native ads de satış için müşterilerinize içeriği anlatırsınız ancak hikayede asla satıştan bahsetmezsiniz. Yurtdışında Buzzfeed öncülüğünde diğer tüm haber mecraları hızla native reklamcılığa geçiş yapmaktadır. Hatta native reklamcılık display reklamcılığı geride bırakmıştır. Ülkemizde onedio ile popüler olmuş şimdilerde diğer mecralarda hızla yayılmaktadır.

 3. Bu nasıl bir konu başlığı? Türkiye'de yaşayan birinin kullandığı kelimelere bakın

  Native

  mobile display

  bunların Türkçe karşılığı yok da mı bu şekilde kullanıyorsunuz yoksa Türkçe bilginiz mi yetersiz.

  1. Display de native de terim olarak dijital reklam sektörü adına Türkçe'ye girmiş kelimeler. CPM için ne diyorsunuz acaba siz? Ya da banner için? Bir de "display"i Türkçe'ye çevirir misiniz çok merak ettim gerçekten neymiş acaba karşılığı.