Facebook'a göre 2020'de mobil display reklamların yüzde 63'ü native olacak

Facebook'a göre 2020'de mobil display reklamların yüzde 63'ü native olacak

Display reklam görmekten daha kötü bir şey varsa o da mobilde display reklam görmek. Bunun bir sonucu olarak, kullanıcılar mobil öncelikli hale geldikçe display albenisini yitiriyor. Dünyanın en büyük mobil reklam şirketi Facebook'un IHS Technology ile birlikte yaptığı araştırma display reklamların günlerinin sayılı olduğunu söylüyor.

Native reklam gelirlerinin toplam büyüklüğü 53.4 milyar dolara ulaşacak

25 ülkede yayıncılardan oyun yapımcılarına, geliştiricilerden reklam ağlarına kadar geniş bir kitleyi kapsayan araştırmaya göre mobilde display'in yerini native alacak. 2020 yılına gelindiğinde mobil reklamlarda native ağırlıkta olacak ve native, mobil display reklamların yüzde 63.2'sini oluşturacak. Native'in bu dönemde toplam reklam gelirlerinin 53.4 milyar dolarını oluşturacağını söyleyen Facebook araştırması, 2020'de dünya genelinde tüm online display reklam gelirlerinin yüzde 75.9'unun mobilden geleceğini ön görüyor. Araştırmada mobil reklam gelirlerinin 2020 itibariyle 84.5 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Screen Shot 2016-04-06 at 11.11.10

Facebook native reklamlar konusunda en hızlı büyüyen kategorinin uygulama içi üçüncü parti reklamları olacağını söylüyor. Facebook ve Instagram gibi popüler uygulamalar bu büyümede sürükleyici olurken, kategorinin yıllık yüzde 70.7 oranında büyüyüp, 2020'de tüm mobil display reklamların yüzde 10.6'sını oluşturacağı ön görülüyor. Facebook trendin işaretlerinin bugünden verildiğini, kategorinin 2015'in birinci çeyreğinde 10x büyüdüğünü söylüyor. Bugün Audience Network'teki uygulamaların yüzde 50'si halihazırda native reklamları kullanıyor. Facebook'un tahminine göre reklam verenler bu kategoriye 2020'de toplam 8.9 milyar dolar harcayacak.

Screen Shot 2016-04-06 at 11.11.02

Kullanıcı native reklamlarla, display reklamlara göre yüzde 20-60 oranlarında daha fazla etkileşime geçiyor. Buna karşın reklam verenlerin bugün native reklamlara geçişinin önünde altyapı yetersizliği, ölçekleme sorunu, native reklamların henüz istenildiği kadar detaylandırılamaması ve evrensel ölçüm ve fiyatlandırma eksikliği gibi engeller var.

Reklam bloklama yazılımlarına karşı da avantajlı konumda olan native'in display reklamlara göre iyi bir alternatif olduğu ortada. Dünyanın en büyük mobil reklam şirketine göre en iyi alternatif, bugün.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.