Akbank, uygulama programlama arayüzünü (API) girişimcilerin kullanımına açtı
Finans

Akbank, uygulama programlama arayüzünü (API) girişimcilerin kullanımına açtı

Daha önce kısaca duyurusunu yaptığımız gibi Akbank; girişimciler ve yazılım geliştiriler için uygulama programlama arayüzünü (API) kullanıma açtı.

apiportal.akbank.com adresinde detaylarını inceleyebileceğiniz gelişmeyle beraber bundan böyle Akbank'ın yakındaki ATM ve şubelerini belirli bir lokasyona göre listeleyebilme, kredi için ödeme planı bilgisini alabilme, güncel ve geriye dönük kur bilgilerine ulaşma ve anlık borsa verilerini çekme gibi aksiyonlar mümkün hale geldi.

Bir başka deyişle yazılım geliştirici ve girişimciler artık; ticari amacı olan ya da olmayan uygulamarına bu gibi çok sayıda özelliği ücretsiz bir şekilde entegre edebilecek.

Akbank API'lerini kullanarak uygulama geliştirmek isteyen ya da hali hazırdaki uygulamalarına Akbank API ile yeni bir takım özellikler eklemek isteyen girişimcilerin, platforma üye olarak uygulamalarını kayıt etmeleri gerekiyor. Sonrasında Akbank tarafından sağlanacak 'API Key' ile dokümantasyon incelenerek uygulama geliştirmek mümkün hale geliyor.

Eklemek gerekirse; şu an için saniyede 5 istekle limitlenen API ile geliştirilen uygulamalar, yayına girmeden önce Akbank tarafından gözden geçirilecek. Tüm detaylar için apiportal.akbank.com'u inceleyebilirsiniz.

Ülkemizde her geçen gün ileriye giden FinTech ekosistemi için önemli bir gelişme olan bu gibi haberlerin artarak devam etmesini diliyoruz. Hem Akbank gibi özel şirketler hem de devlet kurumlarından gelecek bu gibi hamlelerin; orta ve uzun vadede son kullanıcıların daha mutlu, ekosistemdeki oyuncuların da daha büyük olmasını sağlayacağından şüphemiz yok.

Son olarak; konuya ilgi duyan herkese 7 Aralık 2016 tarihindeki Webrazzi Finansal Servisler'16 konferansımızı hatırlatmak istiyoruz. Dilerseniz hemen şimdi konferansımızdaki yerinizi ayırabilirsiniz.

Akbank'ın girişimcilerin kullanımına açtığı API'lerde şu an 7 temel fonksiyon bulunuyor (ATM şubesi sorgulamak gibi)
Akbank'ın girişimcilerin kullanımına açtığı API'lerde şu an 7 temel fonksiyon bulunuyor (ATM şubesi sorgulamak gibi)
Yorumlar (10)
 1. Orhan Alaz Orhan Alaz

  Türkiye'de resmi dili Türkçe olan bir toplulukta API arayüzünüzle ilgili sitenin tamamen İngilizce olmasını nasıl açıklıyorsunuz ? Bu nasıl bir mantık, nasıl bir akıl tutulmasının sonucudur, anlamakta ciddi anlamda zorlanıyorum. Umarım bu hatadan tez zamanda dönerler.

  1. Megavan Megavan

   Yazilimcilarin tumu Ingilizce bildigi icin.

  2. İngilizce bilmeyen yazılımcı mı olur?

 2. En azından Türkçe dokümantasyon beklerdim. Kendi ülkemizin kurumları dahi Türkçe'yi yok sayıyor tamam yine İngilizce yaz ama bunu ikinci dil olarak yap bari. Bu servisi kullananların %99'u Türk geliştiriciler olacak zaten

 3. Harika . diğer bankalardan da bekleriz.

 4. Emre Çetiner Emre Çetiner

  Cok guzel hareket. Tebrikler Akbank. Umarim bir cok kuruma ornek olur boyle gelisimlere ihtiyacimiz var. Bu konu disi webrazzi ios uygulamasindan yorum yaziyor su an yazdiklarimi sosyal ag ikonlatindan goremiyorum. Native uygulama yaptirin boyle ucuncu parti phonegap yazilimi size yakismiyor. uygulama uzerinden yorum yazabilmek igrenc bir deneyim oldu.

 5. her ne kadar dünya çapında programlanın ana dili ingilizce olsa da türkiyede kurumsal bir banka uygulama-programlama arayüzünde dilimizi görmek güzel olurdu

 6. Arayüzün İngilizce olmasından şikayet edenler olmuş. Yazılımın resmi dili İngilizce arkadaşlar, sevsek de sevmesek de durum böyle. Literatüre bir şeyler katabilmek istiyorsanız İngilizce bilmek zorundasınız. Benim fikrim; yazılımla ilgili tüm lisans ve lisansüstü derslerin (ve hatta tüm bilgisayar bilimleri derslerinin) İngilizce verilmesi.

  Ancak bu sayede bilişimde dünyanın gerisinde kalmak yerine bilişim liderlerinden biri olabiliriz.

  Vatan sevginizden dolayı bu eleştirileri yaptığınızı tahmin ediyorum, ama bir de böyle düşünün: Hangi şekilde vatana daha fazla faydamız dokunabilir?

 7. Muhalif Girişimci Muhalif Girişimci

  API sayfasının ingilizce olmasını destekleyenler, burada aksini belirten arkadaşların demek istediği dökümantasyonun neden Türkçe olmadığı, kodların ingilizce olması değil ve sonuna kadar HAKLILAR. Şöyleki return mesajı bile Türkçe dönen bir sitede neden dökümantasyon İngilizce olur ?

  Bakınız;

  "returnCode": "API-00000",

  "returnMsg": "İşlem başarıyla gerçekleşmiştir.",

  "data":

  1. Calismamaktadir.