Tesla, Model 3'ün üç günlük ön siparişinden 10 milyar dolar gelir elde etti
Teknoloji

Tesla, Model 3'ün üç günlük ön siparişinden 10 milyar dolar gelir elde etti

31 Mart'ta Elon Musk'ın yaptığı sunumla "herkesin erişebileceği elektrikli otomobil" olarak duyurulan Model 3'ü tanıtan Tesla, üç günlük ön siparişten 10 milyar dolar gelir elde etti.

Tesla, Elon Musk tarafından satın alındıktan sonra üç aşamalı ve uzun vadeli bir iş planı oluşturmuştu. Planın üçüncü ve en önemli aşaması olan ''geniş kitlelerin satın alabileceği, makul fiyatlı ve yüksek özellikli elektrikli otomobil'' planını resmen başlatan şirket bunun ilk parçası olan Tesla Model 3'ü ön sipariş ile satışa sundu. Ön siparişlerin alınmaya başlamasının üstünden 3 gün geçtikten sonra ise Elon Musk Twitter hesabından ön sipariş veren müşteri sayısının 276 bini geçtiğini duyurdu.

Tesla Model 3'ün başlangıç fiyatı 35.000 dolar olarak belirlenmişti. Ön sipariş vermek isteyen kişilerin ise ABD için 1.000 dolar diğer ülkeler için 1.000 Euro depozit fiyatı ödemesi gerekiyor. 276 bin kişinin ön sipariş vermesiyle birlikte şirketin şimdiden 10 milyar dolar gelir elde ettiğini söyleyebiliriz. Tabi ki bu rakamın tahmini olduğunun altığını çizmemiz gerekiyor zira paket seçeneklerine göre Model 3'ün fiyatı 35.000 dolardan fazla olabiliyor. Bunun yanında ön sipariş veren bazı kullanıcıların sonradan prosedürleri takip ederek siparişini iptal edebileceğini de belirtelim.

Tüm bu rakamlar ile Tesla'nın gerçek potansiyelini herkese göstermiş olması aslında en önemli konu. Çünkü şirketin uzun vadede büyük rakiplerle rekabet ederek hayatta kalıp kalamayacağına ilişkin çeşitli karamsar senaryolar da analistler tarafından dile getiriliyor. Gerek birkaç gün içinde aldığı ön sipariş sayısı gerekse bundan elde edeceği potansiyel gelir Tesla'yı sektörde bambaşka bir noktaya taşıyacağı açık. Ön sipariş sahipleri otomobillerine 2017 yılının başından itibaren kavuşmaya başlayacak.

Yorumlar (2)
 1. Dogrucudavut Dogrucudavut

  1) $1000'lık rezervasyon, arabaların satılacağının garantisi değil. isteyen çıkabilir. dolayısıyla firma şu anda $276 milyonluk depositleri elinde tutuyor. fazlası değil.

  2) "gelir elde etti" ifadesi "kar etti" anlamı taşıyor. ciro yarattı veya satış potansiyeline sahip denmesi gerekirdi zira kar oranlarına dair bir bilgimiz yok. kaldı ki zaten satış yok henüz (bkz. 1. madde)

  3) teslimatlar 2017 başında değil sonunda başlayacak

  haberde yanlışlar doğrulardan daha fazla.

 2. Kaan Oncu Kaan Oncu

  Elinize saglik. Iki duzeltme yapilirsa yazi daha dogru olur.

  Ilki: 10 milyar dolar (yaklasik) gelir degil, onsiparis. Yani henuz gerceklesen bir gelir yok. $1000 depozito veriyor musteriler siparis basina. Ve siparisten vazgecilmesi durumunda bu tutar iade ediliyor.

  Ikinci: Teslimat 2017 sonunda baslayacak. (Model 3 production is scheduled to begin in late 2017.)

  https://www.teslamotors.com/blog/reserving-model-3