Lambada Framework, Java'yla geliştirilen REST API'ların kolayca AWS'ye aktarımını sağlıyor [Yerli Github]

Açık kaynak olarak yayınlanan Lambada Framework; Java ile geliştirilmiş REST API'ların kolayca AWS Lambda ve Amazon API Gateaway platformlarında yayınlanabilmesini hedefliyor.
Lambada Framework, Java'yla geliştirilen REST API'ların kolayca AWS'ye aktarımını sağlıyor [Yerli Github]

Dilerseniz GitHub’ta yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

java-programlama-diliAçık kaynak olarak yayınlanan Lambada Framework; Java ile geliştirilmiş REST API'ların kolayca AWS Lambda ve Amazon API Gateaway platformlarında yayınlanabilmesini hedefliyor. Lambada ile Java dilindeki uygulamalarını AWS'ye taşıyan geliştiriciler, sunucu kurulum maliyetine ve zahmetine girmemiş oluyor.

Şu an 'beta' olarak sunulan Lambada bugüne kadar GitHub üzerinde 34 'star', 7 'watcher' ve 4 'fork' rakamlarına ulaşmayı başarmış durumda.

Instela (eski adıyla İTÜ Sözlük) kurucu ve CTO'su Çağatay Gürtürk tarafından yaklaşık 2 ayda geliştirilen ve geliştirilmeye devam edilen Lambada, aynı zamanda bizzat Instela'da da kullanılıyor.

Gürtürk'e göre Lambada'nın en çok öne çıkan özelliği de Haziran 2015'ten beri AWS Lambda'ya gelen Java desteğini etkinleştiren dünya üzerindeki ilk yazılım çatısı ('framework') olması.

lambada-framework-gorsel

"Sunucusuz mimarilerin gelecek yıllarda epey ses getireceğini düşünüyorum"

Lambada'nın mimarisi gereği yazılım geliştiriciler Java ile yazılmış var olan uygulamarını kolayca buluta aktarabildiği gibi bir şekilde klasik, sunuculu mimariye dönmek isterlerse de yine minimum eforla bunu yapabiliyorlar. Diğer yandan yine Gürtürk'ten öğrendiğimize göre Lambada kodlanırken Java geliştiricilerinin alışık olduğu iş akışları ve dokümantasyon yaklaşımları benimsenmiş.

Bunun dışında Lambada'nın kuruluş hikayesi ve Instela'daki kullanımını hakkında Gürtürk şunları söylüyor: "Instela'da önümüzdeki sene boyunca sunucu sayımızı minimuma indirmeyi hedefliyoruz. Bu fikir doğrultusunda Instela'nın Java ile yazılmış bazı 'mikroservislerini' sunucusuz mimariye çevirmemiz gerekiyordu ancak uygun bir araç bulamadık. Sonrasında Lambada'yı geliştirmeye başladım.

Sunucusuz mimarilerin gelecek yıllarda epey ses getireceğini düşünüyorum ve Instela olarak da bu yaklaşımın erken uygulayıcılarından biri olduğumuzu söyleyebilirim. Oldukça fazla sayıda kişinin problemlerini çözecek böyle bir projeyi ekosisteme hediye etmemenin hata olacağını, hem de başkalarının katkısıyla daha kaliteli bir ürünün ortaya çıkacağını düşündüğümüzden dolayı Lambada'yı açık kaynak olarak GitHub üzerinde paylaştık."

Henüz 'genç' bir açık kaynak proje olduğunu söyleyebileceğimiz Lambada, kütüphanenin yaratıcısı Gürtürk'ün söylediğine göre ilerleyen günlerde de geliştirilmeye ve bizzat Instela tarafından kullanılmaya devam edecek.

Türkiye'deki geliştiricilerin imza attıkları diğer açık kaynak projeleri incelemek isterseniz sizi Yerli GitHub yazı dizimize bekliyoruz.

(Görsel kaynak: Sarawut Aiemsinsuk/Shutterstock)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.