Mark Zuckerberg, Facebook'taki kurucu ortağının girişimi Asana'ya yatırım yaptı

Mark Zuckerberg, Facebook'taki kurucu ortağının girişimi Asana'ya yatırım yaptı

Popüler proje yönetim araçlarından biri olan Asana.com, 600 milyon değerlemeyle yeni bir yatırıma imza attığını açıkladı. Yeni yatırım turuna Asana'yı tekboynuz (unicorn), yani milyar dolarlık girişim seviyesine çıkarabilecek çok sayıda önemli yatırımcı var.

Facebook kurucu ortağı Dustin Moskovitz ve Facebook'un ilk çalışanlarından biri olan Justin Rosenstein'in kurduğu Asana, proje yönetimi tarafında farklı bir seçenek olarak 2011'de karşımıza çıkmıştı. O günden bu güne de sürekli gelişerek geniş çaplı bir uygulama olma yolunda ilerliyor.

Yatırımcılar arasında Mark Zuckerberg de var

50 milyon dolarlık C serisi yatırıma katılan isimler Y Combinator Başkanı Sam Altman, 8VC, Founders Fund (Peter Thiel), Mark Zuckerberg, Priscilla Chan, Tony Hsieh (Zappos), Andrew Mason (Detour / Groupon), Adam D’Angelo (Quora) Aditya Agarwal, Ruchi Sanghvi, Eric Ries (Lean Startup), Roger McNamee (Elevation Partners) şeklinde sıralanıyor. Diğer yandan Moskovitz ve Rosenstein'in adı da yatırımcı listesinde geçiyor. Tabi kimin ne kadar yatırım yaptığı hakkında bir bilgi paylaşılmıyor.

asana
Asana'yı kullanan ve para ödeyen girişimlerden bazıları

280 milyon değerlemeyle 28 milyon dolarlık B serisi yatırımını 2012 yılında alan Asana, halen para yakmaya devam eden bir girişim. Paylaşılan bilgilere göre şu anda 13 bin işletmeden para alıyor. 140 bin işletmeye hizmet veriyor ve her ay 10 bin yeni işletmeyi platformuna kazandırıyor. Bu yatırımla birlikte de kârlılık hesapları yapıyor.

Ücretli ve ücretsiz kullanım seçeneği sunan Asana'nın Silikon Vadisi için popüler olduğu çok net ortada. Bundan sonra ise ABD dışında büyümesi de bekleniyor ama bu konuda ne kadar başarılı olacağını henüz bilmiyoruz. Ve benim aklıma yine Türkiye pazarında yerli proje yönetimi uygulamalarının ne zaman popüler olacağı geliyor. Bir tahmininiz varsa duymak isterim. :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.