Forbes'a göre 2016 yılının en iyi teknoloji yatırımcıları

Forbes'a göre 2016 yılının en iyi teknoloji yatırımcıları

Forbes yılın en iyi teknoloji yatırımcılarına özel Midas List sıralamasının bu yılki sonuçlarını açıkladı. Milyar dolarlık değerlemeye ulaşan girişimleri önceden görüp, bunları erken dönemde destekleyen yatırımcıların yer aldığı Midas List 2016'da yatırımcılar açısından en belirleyici girişim bu yıl Alibaba oldu.

100 yatırımcıyı sıralayan Midas List'in zirvedeki 10 isminin belirlenmesinde en etkin olan 10 şirketi de açıklayan Forbes'a göre listenin ikinci sırasında Facebook, üçüncü sırasında Uber var. Onları JD.com, Xiaomi, WhatsApp, Airbnb ve Twitter izliyor.

Felicis Ventures kurucusu Aydın Şenkut‘un bu yıl 43'üncü sırada yer aldığı Midas List 2016'da yılın en iyi on yatırımcısı ise şu şekilde sıralanıyor:

1) Jim Goetz: Geçtiğimiz yıl da listenin ilk sırasında yer alan Sequoia ortağı Goetz, bu başarısını büyük ölçüde WhatsApp’ın tek yatırımcısı olmasına borçlu. Goetz aynı zamanda tamamı halka açılarak milyar dolarlık değerlemeye ulaşan HubSpot, Barracuda Networks, Nimble Storage, Ruckus Wireless ve Palo Alto Networks şirketlerindeki yönetim kurulu üyeliği görevlerini sürdürüyor.

2) Geçtiğimiz yıl listenin beşinci sırasındaki Steve Anderson: Instagram’ın kuruluş yatırımcılarından. Anderson, Twitter’ın da erken dönem yatırımcısı. Zynga tarafından 2012’de 180 milyon dolara satın alınan OMGPOP ve Salesforce.com’un 2010’da 212 milyon dolara aldığı Heroku’nun yatırımcısıydı. Bilinen diğer çıkışları, Rashlytics (Twitter aldı), GoInstant (Salesforce.com aldı), IndexTank (LinkedIn aldı) ve Hunch (eBay aldı) sayesinde dünyanın en çok tanınan tohum yatırımcılarından biri oldu.

3) Chris Sacca: Lowercase Capital kurucusu ve ortağı Sacca bu yıl listenin ilk 10’unda yer alan yeni isimlerden. Twitter ve Uber’in erken dönem yatırımcılarından olan Sacca’nın aynı zamanda Stripe, Twilio, Docker, Lookout ve Automattic’teki yatırımlarıyla servetini 1,23 milyar dolara çıkardığı tahmin ediliyor.

4) Peter Fenton: Benchmark ortağı Fenton, geçtiğimiz yıl listenin üçüncü sırasındaydı. Yükselişinde iki yatırımı New Rellic ve Hortonworks’ün geçtiğimiz Aralık ayında aynı gün halka açılması ve Twitter’daki yönetim kurulu üyeliğinin etkisi var.

5) Mary Meeker: KPCB'den tanıdığımız Mary Meeker, listede en yüksek sırada yer alan kadın yatırımcı. Facebook, JD.com, Airbnb ve Spotify'a yatırım yapan Meeker'ın katkıları KPCB'yi Silikon Vadisi'nin önde gelen yatırım şirketlerinden biri haline getirdi. Houzz, Instacart ve Slack Meeker'ın diğer yatırımları arasında.

6) Josh Kopelman: Midas List’in son beş yıldır ilk 20’de değişmeyen isimlerinden biri olan Kopelman yılın yükselen yatırımcılarından. Tohum ve mikro yatırımlar konusunda usta isimlerden biri olan Kopelman, Uber’in yatırımcılarından olan First Round Capital ortaklarından. Daha önce yatırımcısı olduğu LinkedIn’in halka açılması, Aster Data’nın Teradata’ya 263 milyon dolara satılması gibi başarılı çıkışları olan Kopelman’ın AltSchool, Boxed gibi girişimlerde yatırımları bulunuyor.

7) Neil Shen: Squoia Capital China yönetici kurucu ortağı Shen, Alibaba’nın tarihi halka arzıyla listede sekizinci sıraya kadar yükseldi. Shen’in geçtiğimiz yıl halka açılan JD.com ve bugün 15 milyar dolarlık piyasa değerine sahip Vipshop gibi yatırımları bulunuyor. Shen, Çin’in en popüler seyahat sitelerinde Ctrip.com ve Homes Inns otel zincirinin kurucuları arasında yer alarak servetini biriktirmeye başlamış, erken dönemlerde.

Peter Thiel
Peter Thiel

8) Bill Gurley: Midas List 2015’in en çok yükselen ismi geçtiğimiz yıl 70'ten 8'inci sıraya yükselen Bill Gurley. Benchmark ortağı olan Gurley’in bu başarısında elbette Uber yatırımının etkisi var. Bununla birlikte yatırımcısı olduğu GrubHub’ın halka açılarak bugün yaklaşık 3,8 milyar dolar piyasa değerine ulaşması ve 1,1 milyar dolar değerlemeye ulaşan Nextdoor yatırımcı için kazançlı faktörler oldu.

9) Douglas Leone: Sequoia ortaklarından Leone, Google,YouTube, Zappos ve LinkedIn gibi başarılı yatırımları sayesinde yatırım şirketine yön veren isimlerden biri oldu.  WhatsApp, ServiceNow ve FireEye’ın başarılı exit'leriyle servetinin bugün 2,2 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Leone, mitevazı bir kökenden gelip, başarmayı ihtiyacı olanları desteklediklerini söylüyor.

10) Peter Thiel: Midas'ta ilk kez ilk 10'da gördüğümüz Thiel, Palantir yatırımı sayesinde listede yükseldi. Facebook erken dönem yatırımcısı Thiel, PayPal'ın kurucu ortaklarından. Diğer milyar dolarlık yatırımları arasında Airbnb ve Stripe bulunuyor.

Listenin tamamı için bağlantıyı takip edin. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.