Mobil taraftar platformu Tarapptar'ın futbol topluluğu 11 bin üyeyi geçti

Mobil taraftar platformu Tarapptar'ın futbol topluluğu 11 bin üyeyi geçti

Futbol, tartışmasız Türkiye'deki en popüler spor dalı ve bu popülerliği birçok mobil uygulama geliştiricisine ilham veriyor. Bu denemelerden görece uzun soluklu başarı yakalayabilen az sayıda uygulamadan biri Tarapptar. Yaklaşık iki yıl önce yayınlanan uygulama, bugün 11 binden fazla kullanıcıyla yoluna devam ediyor.

Uygulamanın yapımcısı Engin Yurdakul, Tarapptar'ı futbol keyfini arttıran ilk mobil taraftar platformu olarak tanımlıyor. Çok yönlü uygulama hem futbol taraftarlarına özel bir sosyal ağ hem de müsabaka odaklı bir futbol oyunu.  Bir profil oluşturabildiğiniz ve diğer kullanıcıları takip edebildiğiniz Tarapptar'da  “footwall” adında, sadece futbol konuşulan bir duvar özelliği var. Bu duvarda yorum paylaşmak; paylaşılmış yorumları alkışlamak veya protesto etmek mümkün. Bugüne kadar, Footwall’da 508 farklı kişi bin 184 paylaşımda bulunduğunu paylaşan Tarapptar'a göre bu paylaşımlara 493 kişi bin 386 yorumla dahil oldu. Uygulama içerisinde yer alan mesajlaşma fonksiyonuyla tüm kullanıcılar birbirleriyle iletişime geçebiliyor.

taraptar

Uygulamanın oyun kısmında, Süper Lig maçlarına yönelik “kim kazanır” ve “skor tahmini” soruları bulunuyor. Maçlar süresince ekranda duran “Gol Geliyor” butonuyla gol tahmini yapmak mümkün. Ayrıca, BJK, GS ve FB maçlarında, oynanan karşılaşmaya yönelik canlı sorular gelen ikinci ekran uygulaması bulunuyor. Tüm doğru cevaplar ve statta yapılan check-in’ler kullanıcılara puan kazandırıyor. Sezon sonunda bu puanlarla ilk 25’e girenlere forma hediyesi veriliyor. Hafta boyunca en çok puan kazananlar için de yine takım mağazalarından sürpriz hediyeler var.

Tarapptar maç öncesi ve sonrası süreçleri kapsaması ve bir sosyal ağ kurgusuna sahip olmasıyla benzer uygulamalardan ayrışma iddiasında. Bu sayede büyümeye devam ettiğini söyleyen Tarapptar'ın bizimle paylaştığı verilere göre uygulama bugün 11 bin 300 üyeye sahip. Uygulama üzerinden oynayarak puan kazanan kullanıcı sayısı 5 bin 193. Gol Geliyor’a basılma sayısı ise yaklaşık 25 bin.

Kendi komünitesini oluşturmayı başaran Tarapptar'ın akıllıca kurgulanmış bir gelir modeli var. Mobil ticarete odaklanan uygulama, kullanıcıların kazandıkları puanlarla yaptıkları avantajlı alışverişlerden komisyon alıyor. Girişim, buna ek olarak, futbol taraftarlarını hedefleyen markalara ücretli duyuru/anket hizmeti veriyor. Bir diğer gelir kanalı da sponsorluklar.

Tarapptar, taraftar öncelikli olarak geliştirmelere devam edip, futbol keyfinin tüm yönleriyle yaşandığı tek platform haline gelmeyi amaçlıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.