Apple ile FBI arasındaki mücadele sona ermiş olabilir
Teknoloji

Apple ile FBI arasındaki mücadele sona ermiş olabilir

FBI, San Bernardino zanlısının iPhone'unu Apple'ın yardımı olmadan kırmanın bir yolunu bulmuş olabilir. 21 Mart'ta bir başkasının iPhone'u hack'lemek konusunda büroya yardımcı olacağını paylaşan FBI, bu yöntem işe yararsa Apple'ın peşini tamamen bırakabilir.

21 Mart'ta düzenlenen ve bizim canlı yayında aktardığımız özel iPhone etkinliğini düzenleyen Apple'ın bugün mahkeme karşısına çıkması bekleniyordu. Ancak FBI'ın açıklaması davanın ertelenmesiyle sonuçlandı. Yine de Apple mahkemede de bugüne kadarki duruşunu değiştirmeyeceğinin işaretini dün gece vermişti. Dünya üzerinde 1 milyardan fazla Apple cihazı bulunduğunu söyleyen Tim Cook, bunun ciddi bir sorumluluğu da beraberinde getirdiğini belirtti. Etkinliğin hemen açılışında FBI ile bir süredir devam eden gizlilik krizini gündeme getiren Cook şunları söyledi:

"Hükümetimizle ters düşeceğimiz bir pozisyonda olmayı biz de beklemiyorduk. Ama sizin verinizi ve gizliliğinizi korumaya yardımcı olma sorumluluğumuz olduğuna inancımız tam. Bunu müşterilerimize bunu ülkemize borçluyuz. Bu hepimizi etkileyen bir mesele ve biz bu sorumluluktan kaçınmayacağız."

Apple'ın duruşu kullanıcıları rahatlatmış olsa da FBI'ın iPhone'u hack'lemek için Apple bağımlılığından kurtulması endişe verici. Zira eğer bir açık bulunursa, Apple'ın kendisi için aşılması imkansız diye nitelediği bir güvenlik duvarı aşılmış olacak. Bu, Apple vb. teknoloji şirketlerinin üzerindeki baskıyı gelecek vakalarda ciddi ölçüde arttırabilir.

Yorumlar (2)
  1. Apple kullanicilarina uzuluyorum surekli yalanlarla avutuluyorlar. Ki bu olayin gizlilik vs ile alakasi yok sirf reklam pesindeler fbi bilgi isteyecek apple vermeyecek oyle mi?? Kusura bakmasin ama tim cook ciplak fotolarini bile gonderir valla kaldiki normal bir vatandasin istihbarattan saklamak istedigi ne olabilir? Sahsen benim fbi dan mitten vs saklayacak birseyim yok olanlar dusunsun

    1. Kimin ne zaman bilgi saklaması gerekeceği belli olmaz. FBI ve MİT farklı kurumlar ve bir gün herhangi birinden bilgi saklamanız, sizin yararınıza çalışan birinin saklaması gerekebilir. Kaldı ki bir kişiye evinizin anahtarını verdiyseniz, o kişinin kimlerle bunu paylaşacağını bilemezsiniz. Bu anahtarın software formatında bir kod, bir şifre olduğunu düşünürsek yayılma hızına şaşırır kalırsınız.

      Ayrıca FBI nezdinde devletleri bu kadar gözünüzde büyütmeyiniz. Günümüz dünyası şirketlerin dünyasıdır.