Mehmet Şimşek: Herkesin girişimlere ortak olabileceği kitle fonlaması sistemini hayata geçireceğiz
Genel

Mehmet Şimşek: Herkesin girişimlere ortak olabileceği kitle fonlaması sistemini hayata geçireceğiz

Türkiye’de devlet nezdinde girişimciliği hızlandıracak açılımları dört gözle bekliyoruz ve bugün Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bu alanda önemli bir açıklama yaptı. Mehmet Şimşek, kitle fonlaması konusunda kanun çalışmalarının birkaç ay içinde tamamlanabileceğini açıkladı.

Şimşek, finansman sorunu yaşayan erken aşama işletmeler için kitle fonlaması sisteminin iddia ve hızlı gelişen bir yöntem olduğunu ifade ediyor ve şu açıklamayı yapıyor;

“Kitle fonlaması, tek başına bir şirketi inceleyemeyecek ve yatırım süreçlerini yönetemeyecek bir yatırımcının kendisi gibi binlerce yatırımcıyla birlikte bir hayalin gerçeğe dönüşünü izlemektir. Girişimcinin yatırımcıya, yatırımcının girişimciye erişiminde fiziki engeller kalkacak, internet erişimi olan herkes girişimlere ortak olabilecek; girişimcileri desteklemenin manevi hazzını yaşarken başarılı olacak girişimlerden de yüksek miktarda kar elde etme imkanına kavuşacaktır."

Bu noktada parantez açarak Mehmet Şimşek’in Kickstarter gibi değil, AngelList gibi bir sistemden bahsettiğini anlıyoruz. Zaten Türkiye’de bağış temelli diyebileceğimiz geleneksel kitle fonlaması girişimleri mevcut ve yasal olarak faaliyet gösteriyor.

Kısaca bahsedecek olursak AngelList, 2012'de Angel Invest yeniliğiyle 30 bini aşkın yatırımcıya, internetten  yatırım yapma imkanı sunmaya başlamıştı. Temmuz 2014'te AngelList'in Türkiye’yi yüksek riskli gördüğü için çevrimiçi yatırım sürecine dahil etmediğini paylaşmıştık ama Arda Kutsal bu işin üzerine giderek AngelList’in Türkiye'yi de yatırım kapsamına almasında pay sahibi olmuştu. Keza bu sistemin AngelList'e has olmadığını ve dünya genelinde bir çok örneğinin bulunduğunu söylemek mük

Kitlesel fonlama yatırımlarının dikkat çeken yükselişi

Konuyla ilgili rakamlar da paylaşan, 2012 yılında 2,7 milyar dolar küresel hacmi olan kitle fonlaması yatırımlarının 3 yıl içinde yaklaşık 13 kat artarak, geçen yıl 34,4 milyar dolara yükseldiğini ifade ediyor. Şimşek, kitle fonlaması yatırımlarının 2016 yılında küresel girişim sermayesi yatırımlarını aşmasının mümkün olacağını söyleyerek bu alandaki potansiyelin altını net biçimde ortaya koyuyor ama açıkçası hangi araştırmanın sonuçlarını paylaştığını merak ettiğimi de söylemeliyim.

Yabancılar da yatırım yapabilecek

Şimşek’in paylaştığı diğer bilgilere göre Hazine Müsteşarlığının kitle fonlaması sistemine yönelik kanun çalışmaları bir yılı aşkın süredir devam ediyor ve belirli bir noktaya gelinmiş. Nihai çalışmaların birkaç ay içinde bitirilmesini hedefleniyor. Kurulacak sistem güven ve şeffaflığı temel alacak ve bu sisteme uluslararası yatırımcılar da katılabilecek.

Görsel Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorumlar (4)
 1. Emre Acar Emre Acar

  Tum bu sureci bizzat deneyimledigim icin AngelList benzeri bir yapının sektöre herhangi bir katkı sağlayacağına inanmiyorum. Turkiye'de bilisim ekosistemin gelisebilmesinin tek yolu melek yatırımcıların risk almalarını zorunlu kilmak. Risk ölçülebilen bir olgudur. (Bkz. Aktuerya) Yil içerisinde belli bir oranda risk almayan yatırımcının lisansı geri donusu olmaksızın iptal edilmeli ve yatırım yapması yasaklanmalidir. Hem böylece insanları bosuna oyalamamis olurlar. Adam her yerde atıp tutuyor bakiyorsun portföyünde saçma sapan bir iki proje onlarında yarısı batmış zaten. Oyunu oynayacaksak eğer kuralina gore oynayalim.

 2. Bakan olayı yine yanlış anlamış. Vakti zamanında bir başka bakanımızın bulut bilişim hakkında söyledikleri geldi aklıma :) kitlesel finansmanda şirkete ortak olmuyorsun, bir ürünün üretim süreçlerindeki finansal ihtiyaçlarına destek oluyorsun.

  Şimdi bu söylemi duyan ve bunu bilmeyen adam 100 TL ile milyonluk şirketin hissedarı sanmasın kendini.

 3. Mehmet Kose Mehmet Kose

  teknokentlerin kira sözleşmesi için memur olmak şartıyla kefil imzası istediği ülkede yaşıyoruz. o yüzden çok da şeeapmamak lazım hocam. kafayı sıyırmaca falan gerek yok.

 4. Befso Befso

  Kimsenin kitlesel fonlamayı başlatmanızı istediği yok, bu zaten hali hazırda var.. Görmemiş gibi %18 vergi almayı kesin yeter..