AngelList, Türkiye'yi yüksek riskli gördüğü için online yatırım sürecine dahil etmiyor!
Girişim

AngelList, Türkiye'yi yüksek riskli gördüğü için online yatırım sürecine dahil etmiyor!

Güncelleme: 5 Şubat 2015 tarihi itibariyle çabalarım sonuç verdi ve Türkiye, AngelList'in ülke listelerinde yer almaya başladı.

AngelList'i kullanan Webrazzi okuyucuları vardır. Belki dönem dönem bu platform üzerinden girişimlerle iletişime geçip yatırım yapanlar bile olmuştur. Ama şu detay sanıyorum gözlerden kaçmış çünkü online olarak AngelList üzerinden bir girişime yatırım yapmak isterseniz, Türkiye'den bunu yapmanıza izin verilmiyor.

Yanlış anlaşılmasın sadece Amerika ve Avrupa gibi limitleri olduğu için değil. Türkiye'den online yatırım yapamıyorsunuz ama Kuveyt, Afganistan, Uganda gibi ülkelerden yapabiliyorsunuz. Türkiye, AngelList üzerinden online yatırım yapılamayan 3-5 ülke ile aynı kapsamda tutuluyor, çünkü şirketin çalıştığı aracı kurumun bankası Türkiye'yi The Financial Action Task Force (FATF) isimli kurumun çalışmaları ile yüksek riskli ülkeler arasında görüyor(muş).

Bunu tamamen şans eseri öğrendim ve öğrenmem şöyle gelişti.

AngelList üzerinden bir şirkete yatırım yapıyordum. Yatırım turundaki yerimi ayırttım ve kapanışa geçildi. Kapanış işlemleri için link gönderildi ve formları doldur, paranı gönder dediler. Bu noktada yukarıdaki görselde görebileceğiniz gibi ikamet adresimi seçerken Türkiye'nin olmadığını gördüm. Bir hata var diye düşündüm ama huylanmadım da değil.

AngelList'in destek ekibine e-posta gönderdim. Konuyla ilgili ürün tarafından ilgili kişilerin bana geri dönüş yapacağı söylendi. Yaklaşık 24 saat sonra AngelList'ten aşağıdaki geri dönüş yapıldı.

Hi Arda,

Our bank doesn't support investors from Turkey. It is on an FATF (Financial Action Task Force) of countries whose banking systems are high-risk. http://www.fatf-gafi.org/topics/high-riskandnon-cooperativejurisdictions/

I'm sorry, but we cannot accept their investment for that reason.

Verdikleri linke gidip baktığımda, Türkiye'nin belirttikleri gibi yüksek risk grubundaki ülkeler arasında değil, "Improving Global AML/CFT Compliance: on-going processs" isimli bir grup altında yer aldığını gördüm. Özetle, devam eden bir süreç içinde ve gelişme gösteren ülkeler arasında yer alıyor Türkiye.

Bunu farkedince geri dönüp AngelList'e durumu aktardım. "Türkiye yüksek risk grubunda değil bu gönderdiğiniz listede, bankanız bir hata yapıyor sanırım" dedim. Sonra da bana bankalarının ya da aracı kurumlarının kim olduğunu bildirmelerini istedim.

Verdikleri cevapta online yatırım operasyonlarında aracı kurum olarak BancBox'la çalıştıklarını, bu şirketin de Four Oaks Bank ile çalıştığını bildirdiler.

Kısacası, şu anda AngelList'e Türkiye'den gönül verenler varsa online yatırım tarafına pek heveslenmesinler çünkü teknik olarak mümkün değil. Bu konuda AngelList'in de yapabileceği birşey yok çünkü sonuçta aracı kurumla çalışıyorlar ve onlar da Türkiye'ye yatırım işlemleri tarafında güvenmiyor.

Kişisel olarak bu işin peşini bırakmaya niyetim yok. AngelList'ten yatırım yapmak için ölüp bittiğim için değil, Türkiye'yi "yüksek riskli" diyerek 3-5 ülkeyle birlikte buradan çıkartmış olmalarını hazmedemediğim için...

Eğer bankacılık vefinans çevrelerinden bu konulara hakim olanlar varsa bana neredeyse hiç bilgim olmayan FATF ve buradaki ülke risk grupları hakkında bilgi verirlerse sevinirim. Şu anda bu konudaki kısıtlı bilgimle "Türkiye riskli değil" falan diyorum da, birisi bana bunu resmi olarak anlatırsa daha özgüvenle uğraşmaya niyetliyim. :)

Yorumlar (14)
 1. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Sene 2005'ti, o zamanlar sanal pos'lar pek calismazdi tr'de. Neyse. Biz bir yabanci pos hizmeti aliyorduk (musteriler de yabanciydi, turk musteirmiz yoktu). Siparislerden bir tanesi sorunluydu (calinti kart mi neydi onu bile ogrenemdim). Hic unutmam, odeme hizmeti veren kurumun basinda VP bana sanki hirsizligi bir yapmisiz gibi emailinde hic bir aicklama yapmadan hesabimizi kapatip, odemeyi hold etmisti bir de utanmadan emailin sonuna "gule gule" yazmisti. (Ha guru fasulye durdu mu derseniz, yok, 12 tane baska sirketi de o krumla calismaktan vazgecirtmistim o ayri.)

  Aydin senkut bence bu olayi bir emaille cozebilir. https://angel.co/af bu operasyonla ilgilenen cocuk.

 2. siz bunlarla uğraşacağınıza açıklama bekleyn onca insanı aydınlatmaya çalışsanıza

  https://webrazzi.com/2014/07/24/webrazzi-sosyalmedya-co/

 3. Türkiye ne yazık ki son dönemde malum sebeplerden ötürü terörü destekleyen ülkeler arasında gösterilmeye başlandı. FATF'in beklediği kara para aklama uyum yasalarını çıkarmada gecikmeler yaşandı. Fakat şimdi tekrar "Improving Global AML/CFT Compliance: on-going processs" listesine alınmışız. Tabii Afganistan, Irak, Sudan gibi ülkelerle beraber. Özetle sıkıntı bundan kaynaklanıyor.

  1. Alkimsoylu Alkimsoylu

   Yaşadığımız ülkeyi çağdaş hukuk devleti zannediyor ama değil bizim çevremiz belki öyle ama dışarıdan yatırım yapacak kişiler hukuk ve özgürlük varsa yatırım yapıyor.İETT arazisini satıp daha sonra buraya inşaat izni çıkartamamışlardı düşünün adam milyar dolar veriyor ama arsa zaten satılabilecek bir arsa değil.Hep bir üç kağıt.Vergi sistemi derseniz o ayarı bir muamma yeni TTK da imla hataları bile farklı görüşlere yol açıyor oturmuşmuş bir sistem yok ne ekonomide ne eğitimde...her gelen kendine göre yasa koyuyor burada sadece cebe nasıl kolay para atarım hesabı yapıyor.

 4. Vay be Uganda'nin bile risk seviyesi bizden düsük demek ki :D Hey Allah im yaa....

 5. Konuda yer alan FATF linkinde bu ülkeler(Küveyt, Afganistan ve Uganda) de yüksek risk grubunda diye belirtilmiş ama yatırım yapılabiliyor yazmışsınız eğer yanlış anlamadıysam.

 6. Ilginç Ilginç

  Aslında herşeyden önce ben Arda beyin hangi girişime yatırım yapmak istediğini merak ettim ama başkalarıda yatırım yapamasın der ve bizimle paylaşır mı ki?..

 7. Oguz Serdar Oguz Serdar

  AngelList'in syndicate veya benzeri online araclarini kullanmak yerine, kurucularla direkt iletisime gecip yatirimi organize edebilirsiniz.

 8. o değilde hangisine yatırım yapıyordun?

 9. hangi girişime yatırım yaptığınız ben de merak ettim. ne olursa olsun duyarlılığınızı tebrik ediyorum.

 10. Türkiye'de Online Yatırım yapmak, hatta bunu duyurmak bile yasak. SPK'nın düzenlemelerinden ötürü bu. Geçen gün Borsa İstanbul'da bunun muhabbetini yaptık baya bi. Ondan ötürü listeye sokulmamış olabilir. FATF SPK düzenlemeleri yüzünden böyle bir komut almış olabilir. Yoksa biz o listedeki devletlerin %90'ından fazlasından daha iyi bir konumdayız.

 11. Ademsuat Ademsuat

  angele sorarsan zanzibara kadar hakim :D

 12. @Oguz Serdar beyin dediği gibi yada bizzat kişi ile iletişime geçip halledilebilir.

 13. Canberk Canberk

  Türkiye FATF üyesi ancak kuruluşun, kara para aklamayı engelleme konusunda gerekli gördüğü aksiyonlarını almak istemiyor. Dolayısıyla biz de haydut ülkeler grubunda yer alıyoruz.