AngelList'in kapılarını sonunda Türkiye'ye açtım :)

AngelList'in kapılarını sonunda Türkiye'ye açtım :)

Düzenli Webrazzi takipçileri hatırlayacaktır, Temmuz 2014'te AngelList'te Türkiye'den yatırım yapmak istediğinizde FATF tarafından riskli ülkeler arasında gösterildiğimiz için online işlemi tamamlamanızın mümkün olmadığından bahsetmiştim.

Çünkü işin özü şuydu, online yatırım sürecinde vatandaşı olduğunuz ülkeyi seçmeniz gerektiğinde listede Türkiye yer almıyordu ama Afganistan, Uganda, Kuveyt gibi ülkeler yer alıyordu.

Bu durumu sizlerle paylaştığım Webrazzi yazısında şöyle demiştim:

Kişisel olarak bu işin peşini bırakmaya niyetim yok. AngelList’ten yatırım yapmak için ölüp bittiğim için değil, Türkiye’yi “yüksek riskli” diyerek 3-5 ülkeyle birlikte buradan çıkartmış olmalarını hazmedemediğim için…

Evet, tam da dediğim gibi bu durumu hazmedememiş ve o dönemlerde şahsen küçük çaplı bir olay çıkartmıştım. Sonrasında da uzunca bir dönem mevzunun takipçisi oldum.

O günden bugüne neler oldu kısaca özetleyeyim...

Ekim ayının sonlarında FATF, Türkiye'nin durumunu güncelledi ve riskli ülkeler arasından çıkarttı. Bunu AngelList'e bildirdim ve sistemlerinde güncelleme yapmalarını istedim. Onlar da bana "Türkiye listeden yeni çıktığı için bankamız henüz sisteminde güncelleme yapmadı, bu onların insiyatifinde..." dediler. Ben de içimden "saçmalamayın gözünüzü seveyim" diyerek mevzuyu takip etmeye devam ettim.

Aradan aylar geçti, ben düzenli olarak ülke listesine girdik mi diye baktım, birkaç yurtdışı kontağımdan konuyu AngelList'in üst yönetimine taşımak için yardım istedim ama malesef bir sonuç alınamadı.

Dün akşam ise son kez kendilerine hata yaptıklarını, bunun düzeltilmesi gerektiğini bildirdim. Kendimi yine bankaları ile ilgili bir cevap atacaklarına dair hazırlamıştım ki, gelen cevap "biz banka altyapımızı güncelledik, listeye Türkiye'yi ekliyoruz. Bildirdiğiniz için teşekkürler." şeklinde oldu. Aşağıda tam cevap metnini paylaşıyorum.

Hi Arda,

Thank you for your email. We actually upgraded our banking back-end over the last month, which now does allow us to accept Turkish investors.

I just updated our closing pages, so if you try again now, you will be able to select Turkey in the country dropdown.

Uzun lafın kısası, belki çok gereksiz kafayı taktığım, Türkiye adına gurur meselesi haline getirdiğim bu konuyu artık çözdüm ve rahatladım. Şu anda Türkiye ülke listelerinde yer alıyor ve özetle AngelList'in kapıları Türkiye'ye açıldı... :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.