AngelList'in kapılarını sonunda Türkiye'ye açtım :)
Yatırım

AngelList'in kapılarını sonunda Türkiye'ye açtım :)

Düzenli Webrazzi takipçileri hatırlayacaktır, Temmuz 2014'te AngelList'te Türkiye'den yatırım yapmak istediğinizde FATF tarafından riskli ülkeler arasında gösterildiğimiz için online işlemi tamamlamanızın mümkün olmadığından bahsetmiştim.

Çünkü işin özü şuydu, online yatırım sürecinde vatandaşı olduğunuz ülkeyi seçmeniz gerektiğinde listede Türkiye yer almıyordu ama Afganistan, Uganda, Kuveyt gibi ülkeler yer alıyordu.

Bu durumu sizlerle paylaştığım Webrazzi yazısında şöyle demiştim:

Kişisel olarak bu işin peşini bırakmaya niyetim yok. AngelList’ten yatırım yapmak için ölüp bittiğim için değil, Türkiye’yi “yüksek riskli” diyerek 3-5 ülkeyle birlikte buradan çıkartmış olmalarını hazmedemediğim için…

Evet, tam da dediğim gibi bu durumu hazmedememiş ve o dönemlerde şahsen küçük çaplı bir olay çıkartmıştım. Sonrasında da uzunca bir dönem mevzunun takipçisi oldum.

O günden bugüne neler oldu kısaca özetleyeyim...

Ekim ayının sonlarında FATF, Türkiye'nin durumunu güncelledi ve riskli ülkeler arasından çıkarttı. Bunu AngelList'e bildirdim ve sistemlerinde güncelleme yapmalarını istedim. Onlar da bana "Türkiye listeden yeni çıktığı için bankamız henüz sisteminde güncelleme yapmadı, bu onların insiyatifinde..." dediler. Ben de içimden "saçmalamayın gözünüzü seveyim" diyerek mevzuyu takip etmeye devam ettim.

Aradan aylar geçti, ben düzenli olarak ülke listesine girdik mi diye baktım, birkaç yurtdışı kontağımdan konuyu AngelList'in üst yönetimine taşımak için yardım istedim ama malesef bir sonuç alınamadı.

Dün akşam ise son kez kendilerine hata yaptıklarını, bunun düzeltilmesi gerektiğini bildirdim. Kendimi yine bankaları ile ilgili bir cevap atacaklarına dair hazırlamıştım ki, gelen cevap "biz banka altyapımızı güncelledik, listeye Türkiye'yi ekliyoruz. Bildirdiğiniz için teşekkürler." şeklinde oldu. Aşağıda tam cevap metnini paylaşıyorum.

Hi Arda,

Thank you for your email. We actually upgraded our banking back-end over the last month, which now does allow us to accept Turkish investors.

I just updated our closing pages, so if you try again now, you will be able to select Turkey in the country dropdown.

Uzun lafın kısası, belki çok gereksiz kafayı taktığım, Türkiye adına gurur meselesi haline getirdiğim bu konuyu artık çözdüm ve rahatladım. Şu anda Türkiye ülke listelerinde yer alıyor ve özetle AngelList'in kapıları Türkiye'ye açıldı... :)

Yorumlar (43)
 1. Rifat Nizam Rifat Nizam

  bekle madalyanı getiriyorum

  1. Tasdemir Tasdemir

   Burada üzücü durum şu ki Türkiye kendini tanıtmaktan kendini uluslararası arenada savunmaktan o kadar uzak ki bu üçüncü dünya ülkeleriyle aynı listede yer alabiliyoruz. Ha bu durumun sebeplerini çok araştırmaya gerek yok zihniyet Rifat Nizam'ın yorumdan anlaşılıyor, o liste kim ki siz kimsiniz ki o listede olsak ne olmasak ne sen ne yaptığını sanıyorsun, bizim onlara ihtiyacımız yok o listede kimsenin umurunda değil sende boşa uğraşmışsın.. EGO yada nefis ?

   Öncelikle Arda bu çabandan ötürü tebrik ederim. Demek ki istediğimiz zaman gerekeni yapıp hakkımız olanı savunup, hakkımız olanı alabiliyoruz. Yeter ki hakettiğin yeri bilip ona göre çaba harcamakta. Bu yorumu yapan arkadaşlar bu yeri bilmiyorlar işte.

 2. Fatih Yılmaz Fatih Yılmaz

  Tamam, bazen 3. dünya ülkelerinde bile yaşanmayacak gariplikler biz de yaşanabiliyor ama Afganistan'ın olduğu yerde Türkiye olmaz mı hiç? Teşekkürler Arda..

  1. Ferdi Gökdemir Ferdi Gökdemir

   Afganistan Türkiyeden modern .

   1. Niye Gördün mü? bence bidaha oku...

  2. Zihni Babuz Zihni Babuz

   Çünkü orası abd kontrolünde ferdi beyin modernlik ile kastettiği şey ne acaba :)

 3. Renklidergi Renklidergi

  eyvallah...

 4. İlkay Barlas İlkay Barlas

  Böyle egosu yüksek bir metin görmemiştim Webrazzi'de.. Arda Bey, şahsi güncenizde paylaşın bu tür eylemlerinizi. Buraya "AngelList artık Türkiye'den de yatırımcı kabul ediyor." yazsaydınız da anlardık.

  1. Bence hiçte ego değil tamamen inisiyatifi tek başına alarak kendisi yapmış ve izahındada kendisini kullanacak ne yapsın ofistekileride hak etmedikleri içinde olmadıkları için yad mı edecek, bencebiz ülkecek henüz "bireysel"liği kanıksayamadığımız için öyle geliyor size, sert bir ifade gibi gelsede buna alışacağız bu çağda dünyayı biz diye yaşamıyoruz o zaman ben diye neden konuşmayalım...

   1. İlkay Barlas İlkay Barlas

    "Bireyselliği kanıksamak" nedir, açıklama yapabilir misiniz?

   2. Tabiki İlkay bey, bizim ülkede bireylerin başarısı yadırganan, istenmeyen, çekilemeyen bir şeydir her şeyi toplum olarak düşünürüz ve tek bir kişinin öne çıkması başarılı olması bizim için iyi şeyde yapsa zorumuza gider, bunu aşmalı ve bireyselliği ve bireylerin başarılarını kabul etmeliyiz demek bireyselliği kanıksamak...

  2. Mehmetkose Mehmetkose

   "Bir şey çıksa da eleştirsek" kafasıyla elinizde taş hazır bekliyorsunuz. ayıptır be.

  3. Cenk Sivaslioglu Cenk Sivaslioglu

   katılıyorum. Çok amatör ve çirkin bir tarz.

 5. "... Açtım" başlığını görünce "webrazziyi hackledim ayağınızı denk alın ;);););" tarzında bi' içerikle karşılaşacam sandım, korktum... Listede Türkiye'nin olmaması hatta webrazzinin haber yapmasına rağmen eklememeleri onların hatalarıydı. Arkasından koşuşturmak saçma, gereksiz.

 6. Ben ingilice olarak gelen maili görünce konuyu daha iyi anladım. İngilizcem var o bakımdan yani :D

 7. Mustafa Mustafa

  işin aslı çok memnun oldum...

  anonim arkadada hak veriyorum bireysel yazılan yazı çok tuaf bence " açıldı" olsaydı webrrazi adına bir yazısı daha makbule gecerdi.

 8. Şimdiye kadar okuduğum en saçma sapan paylaşım.

 9. Alessandro Alessandro

  Abi Allah razı olsun....riskli ülke tanımı ne demek hakkaten ya, bunca Naspers'lar, yok N11'in Koreli ortakları vs.... bunca yabancı yatırımcı riskli ülkeye yatırım yapar mı, önemli bir detay bence eline emeğine sağlık..

 10. Fatih Civan Fatih Civan

  Emekleriniz ve çabalarınız için teşekkürler.

 11. Arda bey ben sizin yerinizde olsam Türkiye gibi vasatların ülkesinde bu domaine yazık etmez böyle bir mücadeleye girmektense webrazzi.wpengine.com'u globale açardım ana yayın dilini ingilizce yapardım.. Bu ülke insanları bu ismi haketmiyor...

  1. Süper Mösyö Süper Mösyö

   Nasıl?

   Webrazzi zaten Mashable vb. gibi sitelerden yazıları ırıklayor türkçe'ye çeviriyor ve sitesinde paylaşıyor. Sizin dediğiniz gibi olsa sitesine giren kişi sayısı 100 den 50 ye düşerdi kanımca.

   Global demiş ya. :)

   Daha iyi bir fikrim var globale açılsınlar ama osmanlıca yazsınlar daha çekici ve ilginç olur bence he olmaz mı? Tamam bee.

   1. aynen, yabancı sitelerde pişer webrazziye düşer.

 12. Kalaomer Kalaomer

  Yapılan iş güzel fakat sunuş tarzı çok kötü. Böyle bir başlık ve metinle karşılaşmak hayal kırıklığı resmen.

 13. "Açtım" ifadesini görünce webrazzi mi diye tekrar baktım. Webrazziye kişisel blog yazar gibi metin başlıklarını yakıştırmıyorum. Ben bu yazıda büyük çaba sarfettiğini göremedim sanki zaten açılacakmışda siz konunun takipcisi olmuş gibisiniz.

 14. Ahmet Akdel (@ahmetakdel) Ahmet Akdel (@ahmetakdel)

  Çok değil bundan birkaç yıl önce Türkiye birçok Amerika ve Avrupa menşeili sitelerin login veya ödeme sayfalarında listelere alınmıyordu. Artniyetli değiliz ancak uygulanan prosedür hiçte adil değil. Bu açıdan bakıldığında ülkemiz adına güzel gelişme teşekkürler @ardakutsal

 15. Selahattin Selahattin

  Bence başlığa bu kadar takılmayın sonuca bakalım, oldukça samimi bir paylaşım olmuş.

  Tebrikler ve teşekkürler Arda bey.

 16. Ali Kara Ali Kara

  girişimcilerin abisi ARDA KUTSAL reis.. Yanlız, Techcrunch'ta böyle kişisel blog gibi yazılar/başlıklar olmaz.WEBRAZZİ, türk markası.Lütfen ona göre hareket edelim.Haber siteleri gibi yazalım.

  "Webrazzi grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Arda Kutsal, AngelList ile uzun görüşmeler sonucunda, Türkiye'yi 'yatırım alabilir' olarak derecesini yükselttirdi.Yapılan açıklama'da Webrazzi Kurucusu Arda Kutsal, "En kısa sürede, Türkiye'nin derece notu arttırılmalıdır.Türkiyenin olmadığı bir ekosistem olmaz.Biz varsak, Slikon vadisi var.Biz yoksak, angellist'de yok.Türkiyenin yatırım alamaz denildiği bir yatırım grubunu, Türk devleti olarak tanımıyoruz.En kısa sürede, AngelList yönetiminden resmi açıklama ve özür bekliyoruz. Bunun adı ihanettir.Türkiye bunun bedelini ağır ödetir." açıklamasının ardından, AngelList, Türkiye Kordinatörü ve Amerikan büyükelçisi Webrazzi ofisini ziyaret etti.Arda Kutsal'ın ağırladığı misafirlerini, "Türkiye bunu haketmiyor değerli dostlar.Lütfen ama, olmuyor." konuşmasından kısa süre sonra, Amerika saatinde mesai'ye başlandığı anda, süreç düzelecek açıklamasının ardından, Arda Kutsal teşekkür edip, uğurladı.

 17. Arda bey okuyucuları samimi görüp o samimiyetle yazıyı şekillendirilmiş. Yalnız ne kadar hacimsiz hazımsız varmış onu yorumlarda gördük.

  Bu ülke adına verilen her çaba bence takdire şayandır. 100 yıl kimse buradan kimse yatırım yapmasada ismimiz orada bulunmalıydı.

 18. Gokhan Yavas Gokhan Yavas

  Tebrikler

 19. Ümit Büyükyıldırım Ümit Büyükyıldırım

  Arda bey, tekrar riskli ülkeler kategorisine dahil edilmeyeceğimizin bir garantisi var mı? Bence en önemli kısım burası. Anladığım kadarıyla çok da sistemli bir işleyişleri yok ya da bizim ayarımızdaki ülkeleri çok da umursamıyorlar. Yeniden riskli ülkeler arasına girersek, bu durumda daha önceden yapılmış kişisel yatırımların durumu ne olur, bu konuda bir açıklık var mı?

 20. Cem Nablo Cem Nablo

  Arda reis, samimiyetine ve röportajlarında süreyi uzatıp, doğaçlamana hastayım :d seni seviyoruz

 21. Fatih Özer Fatih Özer

  Bence hiç uğraşmasaydın adamlarla, gerçekten de bizim ülkemiz riskli :)

 22. Tebrikler, çabalarınız için teşekkürler.

 23. Ender Aydın Orak Ender Aydın Orak

  Öncelikle yazının başlığını garipsediğimi ve içeriğini okuyana kadar da bir anlam veremediğimi söylemeliyim, ancak aynı şekilde bunun bu kadar eleştirilmesi gereken bir konu olduğunu düşünmüyorum. Arda bey konuyu biraz kişiselleştirmiş ve uzun bir zaman sonra bir sonuç almanın verdiği heyecanla buraya yazmak istemiş anladığım kadarı ile, bu amatör ruh aslında yaşatılması gereken bir şey bir yandan, ama bir markanın iletişimi söz konusu olduğu zaman garipseneceğini de hesaba katmak gerek.

  Yorumlardan birinde "ego"dan bahsedilmiş, aslında genel olarak diğer insanların "ego"ları ile karşılaşmaktan, onların başarılarını gözlerimize sokmasından, bunu kendilerini över şekilde yapmalarından hoşlanmıyoruz, bu kesin; ancak bir yandan da bunu eleştirirken kendi egolarımızı ortalığa saçıyor, hiç hata yapmayan kusursuz insanlarmışız gibi diğer insanların yaptıklarını acımasızca eleştiriyoruz. Bu hepimize zarar veren ciddi bir çelişki esasında.

  İyi ya da kötü, kaliteli ya da değil, bir değer üreten insanlara karşı çok acımasız bir eleştiri kültürümüz var, bence ülkemizin ve de ülkemizdeki girişimcilik ekosisteminin gelişememesinin en büyük nedenlerinden birisi bu. Bunun kökenlerine de inmek gerek belki, derin bir konu. Toplum bu yöne sürüklüyor hepimizi, eğitim sisteminde, kültürde, iş ortamlarında, ilişkilerde, her alanda bu yönde bir eğilim var. Burada da bunun bir örneğini görüyoruz bence.

  Webrazzi ile ilgili olarak düzenli aralıklarla "Mashable, Product Hunt çevirisi" eleştirilerini görüyorum örneğin, o zaman bu eleştirileri yapanlara "gidin o siteleri takip edin" demek istiyorum, neden orijinalini okumak varken burada beğenmediğiniz bir ortamda bir de eleştirmekle vakit kaybediyorsunuz ? Hayır, aslında burasının bir değer ürettiğini biliyorsunuz, o yüzden buradasınız, çünkü burada oralardan alıntılar olsa da aslında kendi ekosistemimiz ile ilgili bir çok haber de paylaşılıyor, kaldı ki bunlar olmasa bile tüm kaynaklardan önemli bilgileri tek bir noktadan Türkçe olarak takip etme imkanı vermesi bakımından bence yine değerli bir ortam Webrazzi. Bunu takdir etmek neden bu kadar zor ? Ayrıca burada bence her girişimci kendine de pay çıkarmalı. Türkiye'den öyle girişimler çıksın ki Mashable gelip Webrazzi'den çeviri yapsın, bunun olmamasının sorumlusu Webrazzi mi ?

  Yapıcı olmayan ve sürekli eleştirilerin en kötü yönlerinden birisi de eleştirileni eninde sonunda 2 seçeneğe zorluyor olması: eleştiriden kurtulmak için eleştiriye konu olan üretimden tümü ile vazgeçmesi ya da eleştiriye tümü ile kendini kapatması. Her iki durum da insanların ve dolayısı ile ekosistemin gelişimini engelliyor. Aslında arada yapıcı bir çok eleştiri de olmasına rağmen artık eleştirilen kişi eleştiriye karşı toleransını kaybediyor. Bunun bir örneğini geçenlerdeki eTohum konusunda gördüğümüzü düşünüyorum. Çok haklı eleştiriler olmasına rağmen eleştirilenlerin buna karşı beklenen yapıcı tepkiyi veremediklerini görüyoruz. Ama bunda yapıcı olmayan şekilde eleştirenlerin de ciddi payı olduğunu unutmamak gerek.

  Velhasıl, başta birşeyler üretmeye çalışıp bunun zorluğunu fark etmeli sonra da yapıcı eleştiriyi öğrenmeliyiz diye düşünüyorum. Bu kültür ile birşeyler üretmek de bunu sürdürülebilir kılmak da mümkün görünmüyor..

 24. Mert Meriç Mert Meriç

  hadi hayırlısı, artık bol bol yatırım yaparız yurt dışına,, Türkiye'de yatırım yapacak proje kalmadı nereye koysak diye bakıyorduk zaten...

 25. Ben anlamıyorum. 3.dünya ülkesi, ineğine dahi ithal saman yedirme zorunluluğu olan, iç savaşa sürüklenmekte olan, son yılların en pislik dönemlerini yaşayan, doğusunda devletin olmadığı bir ülkedeki herhangi bir girişime kim yatırım yapar? O listede Afganistan'ın Kuveyt'in olup da Türkiye'nin olmamasının sebebini anlamışsındır umarım.

  1. Yorumcuyum Yorumcuyum

   Sen sanırım Türkiye'de yaşamıyorsun?

   1. asıl sen yeni türkiyede yaşarken olan bitenden haberin yok

 26. Öncelikle Arda Kutsal'ı bu güzel çalışmasından dolayı tebrik etmek yerine "okumadan etmeden 2 laf geçiriym de komik olsun hehe" diye negatif paylaşım yapanları kınıyorum.

  Arda Kutsal ve ekibinin burada tüm internet ekosistemi için iyiniyet ve samimiyetle gece-gündüz çalıştığını görmemek için kör olmak lazım. Teşekkürler Webrazzi, iyi ki varsın.

 27. Raconsuz Raconsuz

  Arda Bey zaten başlığın sonuna gülen surat koyarak ego manyağı olmadığını, takip ettiği bu vahim konuda sonuç almanın samimiyetini paylaşmıştır. Yok webrazzi markaymış, yok techcrunch'da böyle şeyler olmazmış, yok webrazzi Osmanlıca global site formatına dönse daha iyiymiş, yok Ankara ABD ilişkilerine atıfta bulunan skeç skriptleri yazmalar...İnsanların hayal gücü ne kadar geniş ve maalesef zamanı da bol. Arda Bey sağolun...ilk biriktirdiğim parayla angellist'teki bir girişime yatırım yapacağım. Türkiye'de yaptığım bir yatırım haberinin altına buna benzer yorumlar gelmesinden iyidir.

 28. Gürkan Ilhan Gürkan Ilhan

  arda bey ne yapıyorsunuz