Londra'nın havası tweet atan güvercinlere emanet
Teknoloji

Londra'nın havası tweet atan güvercinlere emanet

Güvercinlerin şehir üstünde belli bölgelerde uçarak hava kalitesini ölçecek olması artık şaşırtıcı gelmiyor. Güvercinler bununla da kalmayacak, "tweet atıp" şehirdeki havanın ne kadar solunabilir olduğunu Londra'da yaşayan insanlara bildirecek.

İngiltere'nin başkenti Londra 8.6 milyonluk nüfüsuyla ve aldığı da göçün etkisiyle gittikçe büyüyen bir metropol. Bu büyümenin yol açtığı sorunlardan birisi de şüphesiz hava kirliliği. Pigeon Air Patrol adı verilen ve güvercinlerin oluşturduğu özel tim uçarak sırtlarına takılan ufak bir cihaz sayesinde Londra'daki hava kalitesini ölçümlüyor.

Güvercinlere takılan cihazlar direkt olarak haberleşmek için değil belki ama üstünde sensör bulunan cihazlar sayesinde havanın kalitesini ölçerek vatandaşlara haber vermek için kullanılıyor.

Plume Labs tarafından yapılan çalışma bir anlamda sosyal sorumluluk projesi olarak kabul edilebilir. Böylece Londra halkı soluduğu havanın kalitesiyle ilgili de bir fikir sahibi olmuş oluyor. Güvercinlerin sırtına takılan ve havadaki azot dioksit oranını ölçen cihazlar, araçların yol açtığı hava kirliliği de gözler önüne seriyor. Güvercinlerin uçtuğu rota, GPS'den de takip ediliyor ve kullanıcılarla paylaşılıyor. @PigeonAir hesabından takip edilebilecek veriler, güvercinler sayesinde hava kalitesinden haberdar olunmasını sağlıyor.

Bakalım benzer çalışmalar İstanbul'da yapılacak mı? Üstelik yapılacak benzer çalışma için güvercinler yerine drone de kullanılabilir. Fakat öyle olacak ki güvercin uçurmak için herhangi bir hava otoritesinden izin almanıza gerek yok, bu sebeple Londra'da da güvercinler tercih edilmiş gibi gözüküyor.

Yorumlar (6)
 1. Ozgrozer Ozgrozer

  Güzel düşünülmüş ve bir o kadar da farkındalık yaratan bir uygulama. Bu haberden sonra havada üzerinde kamera veya farklı elektronik devreler olan güvercinler görmemiz muhtemel.

 2. Bülent Sakarya Bülent Sakarya

  Acaba neden drone kullanmıyorlar? Boşuna mı geliştiriliyor?

  1. Gunhan Gunhan

   Maliyeti, droneların şarj problemi gibi gibi nedenlerle güvercinler bu iş için daha iyi bir alternatif olarak seçilmiş olabilir. Tabi hayvan hakları savunucularının bu konuda bir çıkış yapması ve protestosu olabilir.

 3. Ayhan Yıldız Ayhan Yıldız

  Kickstarter ürünü dogru hatırlıyorsam.maliyeti de 40-50 dolar gibi birseydi. Android uygulamasiyla anlık hava kirliliğini ölçüyor. Gayet başarılı bir fikir

 4. Peter Peter

  Biz yapsak, anında PanterEmelGillerin hışmına uğrarız! Ama eloğlu yapınca adı "sosyal sorumluluk" projesi oluyor! Bu yapılan bilimsel bir araştırma değil... Kar etmek için kurulmuş bir firmanın operasyonu için yapılan bu işlem bence çok sorunlu... Hayvanlar PlumAir firmasının yükünü neden 7/24 sırtlarında taşısın ki?

 5. Yarindun Yarindun

  Adamlar teknolojiyi kullanmayı biliyor. Biz ise yerimizde sayiyiyoruz. Maglesef ülkemiz girisimcilik için uygun değil. Bu ülkede girişimci olmak ve farklı şeyler yapmak çok büyük bir risk. Bizim ulkemizde kimse guvercinin zarar gormesi ile ilgilenmez güvercine farklı bir şey yapilmasi ile ilgilenir.