Instagram fotoğrafları kronolojik olarak değil Facebook benzeri bir algoritmayla gösterecek
Mobil

Instagram fotoğrafları kronolojik olarak değil Facebook benzeri bir algoritmayla gösterecek

instagram Instagram blogu üzerinde yayınladığı yeni bir yazıyla kullanıcıların ana akışlarında radikal bir değişikliğe gideceğini duyurdu. Yapılacak güncellemeyle kullanıcıların ana akışında göreceği içerikler özel bir algoritmayla belirlenecek.

Mevcut altyapısında kullanıcılara ana akışlarında takip ettikleri diğer kullanıcıların içeriklerini kronolojik sıraya göre gösteren Instagram bu modeli tamamen değiştiriyor. Yeni değişiklikle özel bir algoritma en çok ilgilenebileceğiniz içerikleri tespit ederek bunları size gösterecek bunu yaparken kronoloji birinci planda olmayacak. Yapılacak değişikliğinin Facebook'un şu an kullandığı ana sayfa akışına benzeyeceğini söyleyebiliriz.

Yapılacak bu değişiklik ile Instagram kullanıcıların en fazla ilgisini çekebilecek ve onları etkileşime geçirecek içerikleri ana sayfalarında öncelikli olarak göstermeyi hedefliyor. Şirketin bunu yaparken 2015 yılı içerisinde yayına aldığı reklam modellerini desteklemek ve araştırmalara göre geçtiğimiz yıla göre yüzde 40 oranında düşüş yaşayan etkileşim oranlarını arttırmak istiyor. Araştırma şirketi Quintly bir yıl boyunca 10 bin kullanıcı üzerinde yaptığı araştırmada kullanıcıların etkileşim oranlarının yüzde 40 oranında düşüş yaşadığını tespit etmişti. Instagram'ın bu yeni özelliğine kullanıcıların nasıl tepki vereceğini ilk etapta kestirmek zor ancak servis yeni özelliğini önümüzdeki aylarda devreye alacağını açıkladı.

Görsel Kaynak: tulpahn / Shutterstock.com

Yorumlar (5)
 1. Koray Biçer Koray Biçer

  Aslında gayet mantıklı bir yaklaşımda bulunmuşlar. Bir kullanıcı takip ettiği süpermodelin çoğu zaman mayolu resimlerine bakıyorsa ana akışını yeniden açtığında mayolu yeni resimleri görmek ister, böylece instagram'da geçirdiği süre artar.

 2. Msy29 Msy29

  Çok saçma olmuş. En sevdiğim özelliklerden biriydi.

 3. Kemal Kemal

  Facebook'un algoritması zaten gerzek. Ben arkadaşımın 2 gün önce dünya gezisinde paylaştığı fotoğrafları göremiyorum (hala da ana sayfama düşmüş değil) ama milletin salak salak komik videoları, yok makinalar nasıl çalışır videosu sürekli çıkıyor. Adam evlense göremiyorum artık. Ben detaylara bakıyorum. Ben başkalarıyla aynı zevki paylaşmıyorum. Ulan ne gerzekler ya.

 4. Speakeasy Speakeasy

  Facebook'ta yaptıkları gibi, organik reach azalacak gibi görünüyor. Çok takipçinin önemi kalmayacak, bedava reklam günleri sona eriyor..

 5. Yarindun Yarindun

  Instagram, facebook, twitter o kadar yavan ve eski tip tasarimlari var ki eleştirilmekle bitmez. Günümüz trendlerine, tasarım anlayışına ve yazılım dünyasındaki gelismelere en guncel şekilde uyum saglamis platform ulkemizdeki maglesef amele anlayisina hitap etmeyen pinterest platformudur. Pinteresti twitter ın resimlisi olarak dusunmek mumkun ve arka planda da son derece gelişmiş bir yapay zeka calisiyor. Ornek verecek olursak; gorselleri paylasmak için farkli isimlerde panolar hazirliyorsunuz ve bu panolara gorselleri pinleme dedigimiz işlemle diğer takipci ve kullanicilara ulastiriyorsunuz. Pinleme yaptiginiz panoya ayni türde ve tarzda pinler kaydettikce arkaplanda calisan yapay zeka o panonun neyle ilgili olsugunu anliyor ve anasayfa ekrani olarak tabir edebilecegimiz akışa buna uygun gorseller getiriyor ve çok fazla sayida panonuz oldugunda pinleme yaptiginiz gorselin ne ile ilgili oldugunu anliyor ve o panoyu cabuk ve kolay secebilmeniz icin ust siralarda getiriyor. Ne kadar çok pinleme yaparsanız akış sizin ilgi alanlariniza o denli fazla hiyap ediyor ve paylasim yapma kabileyitinin artmasiyla paylasma hızı da bir o kadar artiyor. Diger platformlar pinterest yaninda geri zekali kaliyorlar. Acı ama gerçek bu...