Otsimo, sosyal girişimleri destekleyen dünyaca ünlü GSVC yarışmasında finale kaldı

Otsimo, sosyal girişimleri destekleyen dünyaca ünlü GSVC yarışmasında finale kaldı

Geçen sene Ekim ayında düzenlediğimiz Türkiye'nin en etkili girişimcilik yarışması olan Webrazzi Arena'da girişimlerinden biri de hatırlarsanız Otsimo'ydu.

Açık kaynak olarak otizmli çocukların eğitimlerine katkıda bulunması amaçlanan bir mobil oyun platfromu geliştiren Otsimo, henüz sadece kapalı gruplarca ('closed beta' olarak) test ediliyor. Tohum Otizm Vakfı gibi resmi kurumların da desteklediği ve geliştirilmesine katkıda bulunduğu Otsimo, aynı zamanda bir ATOM girişimi.

Bu haberimizin ana konusuna gelecek olursak; Otsimo, UC Berkeley tarafından düzenlenen ve dünya çapında sosyal girişimler için danışmanlık ve tanıtım hizmeti sağlayan Global Social Venture Competition (GSVC) isimli yarışmada finale kaldı.

Otsimo kurucu ortağı Zafer Elcik'ten öğrendiğimize göre girişim öncelikle Orta Doğu Bölgesi için Koç Üniversitesi'nde düzenlenen ön elemede birinci olmuş. Sonrasında da London Business School tarafından düzenlenen Orta Doğu ve Afrika ayağında birinciliği kazanan Otsimo; GSVG'nin Bangkok şehrinde ve 1-2 Nisan'da düzenlenecek finalinde yarışmaya hak kazanmış. Yine Elcik'ten öğrendiğimize göre Otsimo, GSVC tarihinde finale kalmayı başaran ilk yerli girişim olmuş.

Sürdürülebilir bir şekilde pozitif sosyal değişiklik getiren gerçek ticari işlerin yaratılmasını desteklemek amacında olan ve 1999 yılından beri düzenlenen GSVC yarışmasının bugüne kadar toplamda 250 bin dolar ödül dağıttığını da ekleyelim. Yarışma hakkındaki bir diğer değerli bilgi ise geçmişten bugüne GSVG finaline kabul edilen girişimlerden yüzde 25'inin hala faaliyetlerine devam etmesi.

Son olarak; Webrazzi Arena sonrasında 2 kişilik ekibini 5 kişiye çıkaran Otsimo, girişimcilerden öğrendiğimiz kadarıyla yarışma öncesi ürününü halka açarak 'public' olacakmış. Otsimo'yla ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.