Jeff Bezos: 2018'de uzay turizmini başlatabiliriz

Jeff Bezos: 2018'de uzay turizmini başlatabiliriz

Uber gibi yıkıcı inovatif ulaşım çözümleri tüm dünyayı sararken dünya dışı turizm tarafında da hızlı gelişmeler yaşanıyor. Blue Origin'in kurucusu Jeff Bezos'a göre 2018'de ilk uzay turistlerinin uzaya gönderilmesi mümkün.

Blue Origin, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un çocukluğundan gelen bir hayali gerçekleştirmek için kurduğu bir uzay turizmi şirketi. Geçtiğimiz aylarda dikey olarak iniş yapan roketleriyle gündeme gelmiş ve SpaceX ile karşılaştırılmıştı.

Şirketin Washington'daki merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen Jeff Bezos, 2018'de ilk uzay turistlerini taşımaya başlayabileceklerini söylüyor. Beklentileri kontrol altında tutmak için şimdiye kadar sessiz kaldıklarını söyleyen Bezos, uzay söz konusu olunca abartıların da kaçınılmaz olduğunu söylüyor.

Bezos, iki yıl içinde Blue Origin'in uzaya turist taşımaya başlayabileğini ifade ediyor. Deneyimli girişimci yeniden kullanılabilir New Shepard roketleriyle 6 kişilik yolculukların mümkün olacağını söylüyor ama yerçekimsiz ortam hissinin bir kaç dakikalığına deneyimleyebileceğini ekliyor.

Şöyle güzel bir uzay turu için biraz daha beklemek gerekiyor ama her şeye rağmen Blue Origin'in inanılmaz bir deneyim sunacağına şüphe yok. Henüz ön ödeme tahsilatı başlamamış olmasına rağmen binlerce kişinin ilgi göstermesi de bunun göstergesi.

Bezos'un açıklamasından sonra Elon Musk'un SpaceX ile NASA için yük taşımanın dışında bir açıklama yapıp yapmayacağını merakla bekliyoruz. Kaçıranlar için dün Turkcell Teknoloji Zirvesi'ne konuşmacı olarak katılan Anuşe Ansari ile yaptığımız röportajı da paylaşmadan geçmeyelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.