Türkiye'de geliştirilen Syotify, Spotify tehditinden sonra adını ListenVideo olarak değiştirdi

Türkiye'de geliştirilen Syotify, Spotify tehditinden sonra adını ListenVideo olarak değiştirdi

"YouTube müziklerini Spotify gibi dinleyin" sloganıyla yaklaşık iki aydır kullanıcılarına hizmet veren Syotify artık yok. Türkiye'de geliştirilen uygulama sonunda Spotify'ın radarına girdi. Spotify tarafından marka haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle yasal yollara başvurmakla tehdit edildiğini bizimle paylaşan Syotify, yayına devam etmek için adını ListenVideo olarak değiştirdi.

Syotify, yeni adıyla ListenVideo, YouTube temelli bir müzik dinleme uygulaması ve vaadini Spotify'a çok benzer bir arayüz kullanarak gerçekleştiriyor. Spotify ve YouTube API'larını birleştiren Syotify, şarkıcı, albüm, şarkı, listeler vb. bilgileri Spotify'dan çekiyor, bunları Youtube içinde arayıp sonuçları eşleştiriyor. Daha sonra Youtube embed player'ın Spotify kontrolleri ile kullanılmasını sağlıyor. ListenVideo, kendi sunucusunda hiçbir müzik kaydı ya da albüm kapağı görseli saklamadığı için telif sorununa yol açan bir servis değil.

Buna karşın Syotify'ın Spotify tarafından güçlü bir dille uyarılmasının sebebi, öncelikle akıl karıştırıcı alan adıyla Spotify markasına zarar verebileceği kaygısıydı. Spotify bununla birlikte Syotify'dan varsa diğer Spotify bağlantılı alan adlarını da sağlamasını istemişti. Spotify'ın arayüzünün bu serviste kullanılması Syotify'ın bir sorun olarak görülmesine sebep veren etmenlerden bir diğeriydi. Spotify Syotify'ı kendi servisinden türetilerek oluşturulan herhangi bir servis sağlamaktan da men etmeye çalışmıştı. Servisin ListenVideo olarak adının değiştirilmesi bu sorunları çözüyor.

Bugün çoğu Amerika kıtasından olmak üzere 20 bin kullanıcıya ulaştığını söyleyen Syotify, farklı bir servisine ait Youmus.com adresine taşınmak yerine sıfırdan yeni bir marka yaratmak yolunu izledi ve ListenVideo'da karar kıldı. Güvenlik gerekçesiyle anonim kalmayı tercih eden kurucuları ise hedeflerine şimdilik ulaştıklarını söylüyorlar. Youtube müziklerini Spotify'ın güzel arayüzü ile dinlemek istediğini söyleyen kurucusu , bunu başardığı ve kendisi gibi insanların da var olduğunu gördüğüm için mutlu olduğunu belirtiyor.

syotify2

Spotify'ın Syotify'a gönderdiği uyarının bir bölümü, Syotify tarafından bizimle paylaşıldığı şekilde  şöyle:

...Spotify has recently discovered that some of the things that you do violate Spotify’s intellectual property and other rights. Spotify is all for you making a living and running a business, but when that business interferes with Spotify’s rights, we hope you understand that Spotify can’t just sit back and take no action. You have registered and are using the domain name <syotify.com> (the “Infringing Domain Name”).

On the relevant website you are using the Spotify Marks as if you are affiliated with or the same as Spotify. Your registration and use of the Infringing Domain Name and your unauthorized use of the Spotify Marks is likely to confuse people into thinking that your website (including its domain name) is somehow associated with or approved by Spotify...

Spotify hates to be in a situation where it is required to enforce its rights like this, but it has no choice. Spotify must demand that within ten days, you (i) stop using the Infringing Domain Name, (ii) provide us a list of any other SPOTIFY-related domain names that you have registered or control, (iii) transfer the Infringing Domain Name and any other infringing domain names to Spotify, (iv) permanently stop using any name or mark containing or confusingly similar to any of the Spotify Marks, including but not limited to SYOTIFY and (v) permanently stop offering and providing services impermissibly derived from Spotify’s own services.

Please confirm your agreement to these demands to us in writing no later than March 13, 2016...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.