Estonya, 1 milyon sağlık kaydını blockchain ile koruma altına alacak

Estonya, 1 milyon sağlık kaydını blockchain ile koruma altına alacak

Blockchain protokolünü (nedir?) veri arşivleme alanında kullanan Guardtime, şimdi de Estonya'da 1 milyon sağlık kaydını güvenli bir altyapıya taşımaya hazırlanıyor.

Guardtime, Bitcoin'in de üzerinde inşa edildiği blockchain ABD Savunma Bakanlığı, Lockheed Martin ve Ericsson gibi önemli müşterilere veri odaklı güvenlik hizmetleri sunan bir girişim. Blockchain'in güçlü şifreleme sistemiyle dijital dönüşüme adım atan kurum ve kuruluşların verilerini güvence altına almasını sağlıyor.

Dijital dönüşümü en aktif şekilde takip eden ülkelerden biri hiç şüphesiz Estonya. Zira ülke vatandaşlarına 1000'den fazla kamusal hizmette kullanabilecekleri bir akıllı kart veriliyor ve evlenme ve boşanma dışındaki işlemler için kamu kuruluşlarına gitmek dahi gerekmiyor. (Estonya'nın dijitalleşme hikayesini daha önce incelemiştik.)

Guardtime da bu durumu bir fırsata çevirerek Estonya E-Sağlık Müdürlüğü ve Bilgi Sistemleri Müdürlüğü ile anlaşmaya varmış ve 1 milyondan fazla sağlık verisini şifreleme görevini üstlenmiş. Guardtime'ın kurduğu sistem hem özel şirketlere hem de devlet kurumlarına vatandaşların sağlık kayıtlarına güvenli bir şekilde erişmesini sağlayacak. Keza bireyler de kendi sağlık kayıtlarına aynı sistem aracılığıyla erişebilecek.

Türkiye'de e-devlet sistemlerindeki sağlık bilgilerimizin nasıl korunduğu ve kolayca yok edilip edilmeyeceği de ayrı ve önemli bir tartışma konusu.

2007 yılında kurulan Guardtime, geçen yıl 25 milyon dolar gelir elde etmişti. Sanıyorum ki blockchain'in yükselişiyle 2016'd bu rakama bir kaç katına çıkarmaya muktedir olacaktır.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.