McKinsey'ye göre teknoloji girişimlerinin değerlemesi bu eski yöntemle yapılabilir
Yatırım

McKinsey'ye göre teknoloji girişimlerinin değerlemesi bu eski yöntemle yapılabilir

Halka açılmamış teknoloji girişimlerinin değerlemesinin nasıl yapılacağı son birkaç yılın en çok sorulan sorusu. Bugün var olmayan bir pazarın liderini önceden kestirmek ve buna bir fiyat biçmek haliyle zor bir iş. Ancak görünüşe göre bu konuda en güvenlir cevabı geleneksel yöntemler veriyor. Dünyanın en tanınmış danışmanlık şirketlerinden McKinsey yüksek teknoloji girişimlerinin bilinen en eski yöntemlerden biriyle yapılabileceğini savunuyor.

McKinsey danışmanlarının başka yöntemler sonuç vermezken teknoloji girişimleri gibi belirsizliğin ortak olduğu bir alanda uyarlanabileceğini söyledikleri geleneksel yöntem iskonto edilmiş nakit akışı. Zira girişimlerin kazançlarının negatif olması ya da satış çarpanları için piyasada yeterli örneğin bulunmaması gibi alışılagelmişin dışında durumlar söz konusu ve bu durumlar fiyat/kazanç oranı; değer/satış çarpanı oranı gibi formüller işe yaramıyor. Formüller, hızla değişen ortamlarda her bir girişimin kendine has özelliklerini hesaba katmakta da yetersiz kalıyor.

İskonto edilmiş nakit akışı yöntemini öneren McKinsey, bu yöntemin girişimlere şirket kronolojisinin tersine çevirilerek uyarlanabileceğini belirtiyor. Yani girişimler için geçmiş yerine bir gelecek ön görüsünde bulunarak çalışmaya başlamak ve geriye doğru yani bugüne gelmek gerekiyor. Gelecek senaryosunda, pazarın potansiyel büyüklüğü ve girişimin potansiyel pazar payı kadar girişim sermayesinin getirisi dikkate alınmalı. Buna ek olarak pazarın farkı koşullar altında nasıl değişeceğini ön görülmeye çalışılmalı.

Örnek vaka olarak Yelp'in detaylı bir incelemesi sunan McKinsey danışmanları yöntemin doğru olduğu konusunda oldukça güçlü bir kanıt sunuyor. Yelp'in analizi gösterdiği gibi girişimin nasıl gelir yarattığı/yaratmayı planladığı söz konusu hesaplamalarda kritik bir faktör olarak öne çıkıyor.

Detaylı analiz için bağlantıyı takip edebilirsiniz. 

Yorumlar (1)
  1. Fiyat/kazanç oranı ve değer/satış çarpanı hâlâ geçerliliğini korukmaktadır. Pazarın farkı koşullar altında nasıl değişeceğini ön görmeye çalışmak ise "falcılık" oynamaktır. McKinsey biraz bunu yapmış.

    Girişimin (girişimlerin) pazarda tutunabilmesi için değişmeyen tek bir altın formül var; potansiyel müşterilere sunduğunuz hizmetin (ürünlerin) ne derece talep edildiği (rakiplerden farklılaşarak), ne derece kolay sahiplenebildiği ve alınan hizmetin ne derece sürdürülebilir olduğu...

    Bu kriterlerin analizleri çıkartıldığında girişim sermayesinin (ve olası yatırımcıların) ileri ki vadede alacağı artı eksi pozisyonlar (tam olarak belli olmasa bile) herkes önünü daha rahat görebilecektir.

    Bir teknoloji girişimi pazarın büyüklüğünü görüp avuçlarını ovuşturmadan önce o pazara ne sunduğuna odaklanmalı. Gerisi ve para iplik söküğü gibi gelir. (istemeseniz de...)