Makro Market, Marketsepeti.com.tr ile e-ticarete giriş yaptı
E-Ticaret

Makro Market, Marketsepeti.com.tr ile e-ticarete giriş yaptı

Önemli perakende şirketleri e-ticarete giriş yapmaya devam ediyor. Bu alandaki son ve önemli atılım 2015 yılında Fortune 500 listesine 126. sıradan giren market zinciri Makro Market A.Ş.'den geldi.

İstanbul’da yaygın olan Uyum Marketleri'ni de satın alarak perakende pazarında elini güçlendiren Makro Market, e-ticarete marketsepeti.com.tr markasıyla giriş yapıyor. 'Makro Kapınızda' sloganıyla ilk olarak Ankara'da hizmet vermeye başlayan şirket, 13 bin kadar ürünü müşterilerine ulaştırıyor.

1991 yılından bu yana pazarda olan Makro Market, günlük taze sebze ve meyvelerinde bulunduğu ve üretiminin çoğu kendine ait olan Pasterya markasına ait unlu mamülleri de internetten satışa sunuyor. Sipariş teslimatları, müşterilerin belirlediği saatlerde kendi kuryeleri aracılığıyla yapıyor.

Sepet ortalaması 115 TL

Ücretsiz teslimat yapan marketsepeti.com.tr, 40 TL alt sepet sınırıyla çalışıyor ama öğrendiğimiz kadarıyla sepet ortalaması 115 TL'yi buluyor. 2015'te 1,154 milyar TL net satış yapan şirket, ilk etapta cirosunun yüzde 5’ini e-ticaretten kazanmayı hedefliyor.

Şu anda Ankara Çayyolu, Ümitköy ve Çankaya bölgelerine hizmet veren Market Sepeti, öncelikle Ankara’nın tüm bölgelerinde hizmet vermek niyetinde. Daha sonra da çevre illerden başlayarak tüm Türkiye'ye yayılmayı hedefliyor. Standart kabul ettiğimiz kredi kartı ve kapıda ödeme gibi seçeneklerin yanına BKM Express ve Paypal seçenekleri de eklemeye hazırlanıyor.

Günlük ortalama 50 adet internet siparişine ulaşan Makro Market'in perakende gücü sayesinde kârlı bir operasyon yürütebileceğini düşünmemek elde değil. Ancak pazardaki rekabetin giderek arttığını da göz önünde bulundurmakta fayda var.

Diğer yandan yerli SaaS girişimlerimizin e-ticarete adım atan perakende devlerinin radarına girebileceğini de - küçük bir ihtimal olsa dahi, düşünmeden edemiyorum.

Yorumlar (20)
 1. Fortune 500'te 126. olan şirketin yaptırdığı işin kalitesi bu mudur? Bu nasıl tasarım, bu nasıl frontend işçiliği? Backend'i göremiyoruz, kim bilir oralarda durum nasıl?!

 2. %5 ila %10 arasında bir karlılıkla çalışan marketlerde 40-50 liralık sipariş almayı hedefleyip ücretsiz teslimat yaparak işi sürdürmek imkansız. Piyasaya yeni girdik, bunları yatırım olarak düşünmek lazım diye şimdilik kendilerini kandırabilirler ama orta vadede bunun çıkmaz sokak olduğunu göreceklerdir. Tekel ürünlerinin belli düzenlemelere tabi olarak internetten satılması belki bu işlerdeki zararı bir nebze olsun azaltabilirdir ama onu da hükümet mahvetti. Aslanoba bu işin, bu şartlar altında ve bu piyasa şartlarında olmayacağını görerek hem online market'i, hem de tazedirekt'i kapattı, hesaplar zaten bunu gerektiriyor. İleride şartlar değişebilir tabi ama kısa vadede böyle değişiklikler olması zor.

 3. Eren Karabelli Eren Karabelli

  Hem sektör çalışanı olarak hemde bir müşteri gözüyle beni sevindiren bir olaydır. Son dönemlerde o kadar olumsuz haberler aldık ki insanlar çekinmeye başladılar.

  Burada şu çok önemli ( Getir , Kap Gel , Bol Bol ) gibi projeler yazılım ve e-ticaret firmaları olduğu için operasyonda zarar ediyor. Gerek satın alma gücü , gerek kurye vb. maliyetler finansal olarak zora sokuyor. Ama madalyonun diğer yüzünde bu işi yapan bir market ve dolasıyla zaten ana işi market ürünleri olan satın alma gücü var. Diğer yandan zaten kendi çalışanları ve kurye ekibi var. Dolayısıyla +1 önde başlıyor.

  Geriye tek kalan projeler üretip yönetecek beyin takımı! Dışarıda yani müşteri gözünde ise ürünlerin taze bir şekilde sevki , hizmet kalitesi , müşteri hizmetlerini hızlı ulaşabilmek ve reklam bütçesi..

  İnanıyorum ki Makro ile sektöre ve ülkeye yeni bir hareket gelecek.

  Başarılar diliyorum.

 4. Türkiye'de 2015 yılında en çok büyüyen kategori Market kategorisi olmuş. Tahminim büyümeyi diğer kategorilere oranla çok hızlı şekilde devam edecektir.

  Bu tip konularda en hassas şey taze ürünlerin sevki ve hassasiyetidir. Lezzet , ürünün kalitesi ve müşteriye sunulan hizmet gibi paydalar zamanla müşteriyi alıştırmaktadır.

  Kaç gündür billboardlar'da Market Sepetinin reklamını görüyordum. Bu aralar radyolardada denk gelmeye başladım. Yatırımın büyük olduğunu buradan anlayabiliyorum.

  Ayrıca sistem geliştirilebilir. Fakat şu haliyle beğendim. İlk fırsatta deneyeceğim. Keşke webrazzi'ye özel indirim kuponu verilseydi.

 5. İşin içine kategori olarak et , sebze&meyve , tatlı vb. gruplar girdiği zaman operasyonlar gerçekten çok zor oluyor. Fakat burada büyük bir avantaj var zaten bu işi günlük yapan bir şirketten bahsediyoruz.

  Makronun gücü tartışılmaz. Borsa'da işlem gören bir firma olduğunu biliyorum. Çok geç kalınmış bir girişim. Ama neresinden dönerseniz kardır ve tamamiyle beyin bir ekip işi olan e-ticaret bugün Türkiye'de her şirketin mağazasının önüne geçen cirolara ulaşmıştır. Bu sebeple rakipleri olan Migros , Carrefour , Happy karşısında ciddi hamleler ve yatırım yapmalılar.

  Yarın bu marka ile ilgili daha çok haber duyacağımıza eminim. Çünkü tazedirekt kapanması resmen boşluk yarattı. Ayrıca Anadolu'da böyle girişimin başlaması beni sevindirdi.

  E-ticaretin gelişmesi için büyük fırsat olacak.

 6. Canfidan Çolak Canfidan Çolak

  Günümüz şartlarına bakıldığında en önemli değer zaman. İnsanlar icin hızlı ve güvenilir hizmet almak bu yüzden çok değerli. Güzel haber! Biz calisanlar eve gelirken artık alışverişimizi güvenle netten sipariş verebilecegiz.

 7. isim çok unique olmuş

 8. Eyüp Şahin Eyüp Şahin

  Cok iyi planlama ve yapılanma başarılarınızın devamını diliyorum. Sevgiler

 9. E-ticaret sektoru adina oldukca sevindirici bir gelisme. Makro market emin adimlar ile ilerliyor. Yakindan takip ediyorum aldigi aksiyonlar ve yaptigi kampanyalar ile kisa surede cok yol katedecek gibi gorunuyor. Macro pazara geriden gelse bile vizyonu ile online pastadan payini arttiracagi belli.

  Basarilar dilerim.

 10. Eğer gerçekten sinirli bölgeyle 50 siparis ile başladılarsa çok iyi çünkü 3-4 ay sonra muhtemelen %900 büyüme yaparlar buda günlük 450 siparis demek sepet ortalamasıyla çarparsak 18 milyon TL senelik cirosu olur 2015 yılana göre tamda %5 payı oluyor. Eğer yöneticilerinden biri okuyorsa ona şunu söylemek istiyorum Lütfen sabırlı olun istediğiniz kadar para harcayın ama yinede sinirli buyuyeceksiniz

 11. Rekabetin gitgide arttığı bir pazarda bu tarz bir girişim cesaret ister açıkçası pazar da yer edineceklerine eminim fakat yine kendi müşterileri olacaktır. ... hitap ettikleri kesim bence makronun sağladığı yan faydalar (deneyim pazarlaması ) için kullanmakta

 12. Zafer Aslantaş Zafer Aslantaş

  Gayet mantıklı bir karar vermişler.

  Kira Eleman ücretleri gibi bir çok giderden tasarruf yaparak hem kar marjlarını yükseltmiş olurlar hemde market servislerinin kaldırılmasıyla doğan boşluğu bu şekilde doldurmuş olurlar.

  Diğer yerel veya ulusal market sahipleride internet üzerinden satış yapmayı düşünürlerse www.e-marketsepeti.com isimli domain'im satılıktır.

  Bu domain'i satın alan kişiye www.emarketsepeti.com bedava verilecektir.

 13. Umarım başarılı olurlar. Doğru bir tercih yaptılar. Sepet ortalamaları da gayet iyi.

 14. Turgay Kurtuluş | Turgay Kurtuluş |

  taze direk kapanınca bakalım bu ne kadar ayakta kalabilecek memleketten gelsin sanırım rakipsiz kaldı

 15. İstanbul'a açılmadan (ve başarmadan)kendilerini test etmeleri mümkün değildir.

 16. Göktuğ Göktuğ

  Normalde eleştirici yorum yazmam ama sitede patron baskısının en güzel örneklerinden biri görülüyor.

  Özene bezene tasarım yaptırmışlar, Site tamamlandıktan sonra patron gelmiş "şuraya Makro logosu koyalım" demiş :)

 17. Siteyi Obase yapmış eski firmam altyapısı nopcommerce :) tasarım ama gerçekten koskoca makro ya hiç yakışmamış.

 18. marul.com da market sektorune e-ticaret imkanı sunuyor. yeni kuruldu 20 market ile anlaşlmalı şu an. çok yakında 20 ilde inşallah

 19. başarılar dileriz. aslında evlere hizmet veren firmaların eticarete geçmeleri biraz daha kolay olabilir bu sektörde. market işi zaten kendi işleri. sanalmarket*com gibi yavaş yavaş ama garanti büyüyerek giderler diye düşünüyorum

  işe girmek isteyenler için markettengelsin.com satılıktır

 20. Kemal Kemal

  Yorum yapmak için tüm hizmeti denemeye karar vermiştim ve hizmeti aldım.

  En büyük hatalar kendi yazılım ve tasarım ekibini kurmamaktır. Çalıştığım büyük projelerde gördüm ki yazılımı dışarıya bağımlı olan firmaları çok yüksek giderlidir. Site Obase ile çalışıyor. Obase'in diğer e-ticaret projelerini göremedim ? Nopcommerce iyi geliştirilmiş fakat nopcommerce yazılım uzmanı siteyi çok başka yere getirecektir. Böyle yapılarda en kötü tecrübe ise tasarımdan belli olduğu üzere e-ticaret sitesini kuracağız demişler anlamayan birisi bu tasarımı onaylamış. Bunu okuyan değerli makro market yöneticisi acilen ara yüzü değişmelisiniz.

  Market kafasından çıkıp beyin kafasına tekno kent kafasına gelmek lazım.

  Gelelim olumlu yönlerine

  Taze Direkt gittiği için MarketSepeti bundan fazlasıyla faydalanacaktır. Makro Market Türkiye'de en büyük firmaların içinde ve Perakende sektöründe ilk 4-5 olduğunu biliyorum. 2015 Gelirlerine göre ( A101&BİM ) , Migros , Carrefour , Makro diye gider liste. Eminim ciddi hareketlilik getirecek ve rakipleri olduğu gibi girişimcileri hareketlendirecektir. Hatta BurgerKing ve Defacto ile cirosu başa baştır.

  Hizmete gelince. Bölgede oturduğum için test edip denedim. Kesinlikle çok başarılı. Ayrıca getirdikleri hediyeler benle marka arasında bir bağ kurmama sebep oldu. Saat dilimine sadık ve organik ürün konusunda hassasiyetlerini tebrik ediyorum.

  Türkiye ekosistemine katkı verecektir. Seo vb. skorlarına baktığım zaman baya hızlı artış var. Buda demek oluyor ki büyüme yolunda doğru adımlarla 1-2 sene içinde çok iyi yere gelip marka olacaktır. Fakat belli süre sonra mevcut istikrarı korumalıdır.

  Peki Uyum Market sisteme girecek mi ? Bunla ilgili haberde bilgi göremedim.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri