Google online mesajlaşma deneyimini SMS'e getirmek üzere operatörlerle anlaştı

Google online mesajlaşma deneyimini SMS'e getirmek üzere operatörlerle anlaştı

Google, aralarında Turkcell, Vodafone, Orange ve Deutsche Telekom'un olduğu bir grup operatörle birlikte online mesajlaşma deneyimini SMS'lere getirecek. Bugün Mobil Dünya Kongresi'nde duyurulan anlaşma, GSMA Birliği'nin başlattığı Rich Communication Services (RCS) adlı zengin içerikli iletişim hizmetlerini Android'in erişimiyle birleştiriyor ve kullanıcılara daha gelişmiş bir SMS deneyimi sunmayı amaçlıyor.

GSMA'in evrensel RCS kriterlerine uygun mesajlaşma istemcisi Android RCS'i geliştiren Google, anlaşmaya yaptığı operatörlere, "açık, tutarlı ve küresel olarak karşılıklı çalışabilecekleri" bir altyapı sağlıyor. Evrensel RCS profili sayesinde bugün WhatsApp, Messenger ve diğer popüler mesajlaşma uygulamalarında kullanılan grup sohbeti, sesli arama, yüksek çözünürlüklü fotoğraf paylaşımı, okundu bilgileri gibi özellikler SMS deneyiminin parçası haline getiriliyor.

Geliştirme bugün dünya çapında sayısı 1 milyarı geçen Android kullanıcılarını ilgilendirse de,RCS, resmi bir GSMA akreditasyon süreciyle destekleniyor ve iOS ve Windows gibi diğer işletim sistemleri tarafından da uygulanabilir şekilde sunuluyor. Google RCS istemcisinin açık kaynaklı bir sürümünü ve geliştirici API’ları sağlamayı da planlıyor.

Google, RCS standartlarını kullanacağını geçtiğimiz Ekim ayında duyurmuştu. O dönemde mobil operatörler için bulut iletişim girişimi olarak tanımlanan Jibe Mobilesatın aldığını duyuran şirket, SMS'e yeniden itibar kazandırma planını açıklamıştı. Bugün MWC 2016'da yapılan duyuru, Google'ın bu planı hızla hayata geçirdiğini gösteriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.