Jibe Mobile'ı satın alan Google, SMS'e yeniden itibar kazandırmak istiyor

Jibe Mobile'ı satın alan Google, SMS'e yeniden itibar kazandırmak istiyor

Google, bugün şebeke mesajlaşması (SMS) için Zengin Haberleşme Servisleri (Rich Communications Services, RCS) standartlarını kullanacağını ve Jibe Mobile adlı bir girişimi satın aldığını duyurdu.

RCS, mevcut olan kısa mesaj servisi (SMS) standartlarının yerini alacak ve Jibe Mobile, RCS'nin Android ürünlerine uygulanmasının önünü açacak. Google, bu sayede şebeke altyapısıyla sunulan mesajlaşmayı modernleşmeye çalışacak.

Android RCS Yazılım Mühendisi ve Mesajlaşma Birimi Başkanı Mike Dodd, SMS'in halen milyarlarca kişi tarafından kullanıldığını ama modern mesajlaşma uygulamalarının sunduğu özelliklerin çok gerisinde kalmış durumda. RCS adıyla anılan yeni standartlar, bu konuda önemli bir kilometre taşı olacak ve şebeke mesajlaşmasına grup sohbeti, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve daha fazlasını getirecek.

Mike Dodd, IP tabanlı iletişim teknolojisi sunan Jibe Mobile'ın RCS konusunda lider sağlayıcı olduğunu ve operatörlere bu konuda destek vermeye devam edeceğini de sözlerine ekliyor.

SMS'e yeniden itibar kazandırmak

Şimdiye kadar 9,1 milyon dolar yatırım alan ve kendini 'Mobil Operatörler için Bulut İletişim Şirketi' olarak tanımlayan Jibe Mobile'ın CEO'su Amir Sarhangi, bu satın almayla tecrübelerini daha geniş kitlelere yayabilme şansı yakaladığı için memnun gözüküyor ve RCS'yi mesajlaşmanın geleceği olarak görüyor.

Daha önce Android'de SMS uygulamasının yerine Messenger adlı yeni bir uygulama tanıtan Google, kısa mesaj deneyimini geliştirmişti. Ancak görünüşe bakılırsa bu yeterli bulunmamış ve mobil mesajlaşma uygulamaları karşısında eriyip giden kısa mesaj deneyimine yeniden itibar kazandırmak istiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.