Jibe Mobile'ı satın alan Google, SMS'e yeniden itibar kazandırmak istiyor
Teknoloji

Jibe Mobile'ı satın alan Google, SMS'e yeniden itibar kazandırmak istiyor

Google, bugün şebeke mesajlaşması (SMS) için Zengin Haberleşme Servisleri (Rich Communications Services, RCS) standartlarını kullanacağını ve Jibe Mobile adlı bir girişimi satın aldığını duyurdu.

RCS, mevcut olan kısa mesaj servisi (SMS) standartlarının yerini alacak ve Jibe Mobile, RCS'nin Android ürünlerine uygulanmasının önünü açacak. Google, bu sayede şebeke altyapısıyla sunulan mesajlaşmayı modernleşmeye çalışacak.

Android RCS Yazılım Mühendisi ve Mesajlaşma Birimi Başkanı Mike Dodd, SMS'in halen milyarlarca kişi tarafından kullanıldığını ama modern mesajlaşma uygulamalarının sunduğu özelliklerin çok gerisinde kalmış durumda. RCS adıyla anılan yeni standartlar, bu konuda önemli bir kilometre taşı olacak ve şebeke mesajlaşmasına grup sohbeti, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve daha fazlasını getirecek.

Mike Dodd, IP tabanlı iletişim teknolojisi sunan Jibe Mobile'ın RCS konusunda lider sağlayıcı olduğunu ve operatörlere bu konuda destek vermeye devam edeceğini de sözlerine ekliyor.

SMS'e yeniden itibar kazandırmak

Şimdiye kadar 9,1 milyon dolar yatırım alan ve kendini 'Mobil Operatörler için Bulut İletişim Şirketi' olarak tanımlayan Jibe Mobile'ın CEO'su Amir Sarhangi, bu satın almayla tecrübelerini daha geniş kitlelere yayabilme şansı yakaladığı için memnun gözüküyor ve RCS'yi mesajlaşmanın geleceği olarak görüyor.

Daha önce Android'de SMS uygulamasının yerine Messenger adlı yeni bir uygulama tanıtan Google, kısa mesaj deneyimini geliştirmişti. Ancak görünüşe bakılırsa bu yeterli bulunmamış ve mobil mesajlaşma uygulamaları karşısında eriyip giden kısa mesaj deneyimine yeniden itibar kazandırmak istiyor.

Yorumlar (3)
  1. Kisa mesaja artik takla dahi attirsalar kimse kullanmaz sebebi cok acik operatöre bagimlilik= ücret hali hazirda ücretsiz ve bircok isleve sahip olan imkanlar varken insanlar neden sms kullansin. Telgrafi mesela piyasada kullanan mi var fantazi olsun diye kullanan haricinde. Google iyi güzel sirket ama bazen yaptıklarını gercekten anlamıyorum tutulmayacagi acik olan yaptiklari o kadar cok sey varki buda bir yenisi olacak

    1. Dünya üzerinde SMS'i halen kullanan kişileri bile kapsa bu tür şirketler için büyük hamle olarak görülüyor. SMS'i daha gelişmiş bir hale getirebildiklerinde diğer mesajlaşma servislerini devirebilirler. Bu tür çalışmalar aslında temelinde AR-GE olarak başlıyor, bu sadece bir yatırım, bir buluş ya da icat değil.

      1. Technonur Technonur

        dünya üzerinde hala smsi kullanan kisiler zaten yeniliklere pek acik olmayan kisiler, birde sms dogrulama vs gibi zorunluluktan kullananlar. telefon operatörleri zaten gelecek 5 10 yil icerisinde sadece internet saglayici konumuna düsecekler ki suanda bile almanyada mesela sabit telefonlar voip üzerinden internet baglantisiyla calisiyor isdn baglantisi vs artik vermiyorlar. hal böyle iken googlein yaptigi yuvarlak tekerlegi acaba kare olarakta yapabilirmiyim gibi birsey...