Doğan Grubu BluTV ile Türkiye'de Netflix'e rakip oluyor
Dijital

Doğan Grubu BluTV ile Türkiye'de Netflix'e rakip oluyor

Netflix bu yılın başında Türkiye'ye açıldı ancak servisin beklentileri karşıladığını söylemek henüz mümkün değil. Başta lisans anlaşmaları nedeniyle sınırlı katalog erişimi, Türkçe seslendirme ve altyazının olmayışı gibi yerelleşmenin önündeki bariyerler izleyici kitlesini epey bir kısıtlayacak gibi görünüyor. Sorun elbette Netflix'i bağlıyor ve bu, Türkiye'deki rakip servisler için büyük bir fırsatı beraberinde getiriyor. Doğan Grubu, BluTV ile bu fırsatı ilk değerlendirenlerden olmak istiyor.

BluTV, Doğan Grubu'nun internet TV ağı olarak bağımsız bir şirket ve marka ile konumlanıyor. 23 Ocak'ta yayına başlayan serviste, 30 canlı kanal ve 10 bin saate yakın premium içerik bulunuyor. "Türkiye'nin Netflix'e cevabı" olması vizyonuyla geliştirilen BluTV projesinin başındaki isim Aydın Doğan Yalçındağ, BluTV'nin Netflix gibi internet TV ağlarına kıyasla elini güçlendiren en önemli faktörlerden birinin, halihazırda Türkiye'de TV yayıncılığı konusunda en deneyimli gruplardan biri olan Doğan Grubu'nun bilgi birikimi olduğunu söylüyor. Bu sayede hızlı hareket edebildiklerini söyleyen Yalçındağ, BluTV'ye her ay her ay 80 yerli/yabancı film her hafta Kanal D’nin dizilerinin eklendiğini paylaşıyor bizimle.

bluTV

BluTV'nin Netflix'e göre diğer önemli avantajı servisin aylık 6.90 TL ücreti. Netflix gibi ilk ay ücretsiz sunulan servis, Netflix'in yaklaşık dörtte biri fiyatına sunuluyor ve bu özelliği internet TV deneyimiyle hiç tanışmamış, yerli içeriğe önem veren kitleyi ikna etmesini sağlayabilir. BluTV'nin taahhütsüz, kurulumsuz, reklamsız bir TV deneyimi sunmasının çok geniş bir izleyici grubunu hedeflemesini sağladığını belirten Yalçındağ, film, dizi ya da çizgi film izleyen ve akıllı telefonu olan herkesi kapsadıklarını belirtiyor.

Türkiye'de bir internet TV ağı kurulacaksa, BluTV'nin optimum şartlara sahip olduğu söylenebilir. Ancak servisin iddiasını yerine getirebilmesi için teknoloji tarafında iyileştirmelere ihtiyacı var. Zira internet TV ağlarının olmazsa olmazı erişilebilirlik konusunda BluTV'nin varlığı bugün web ve iOS ve Android uygulamalarıyla sınırlı. Bu konuda geliştirmelere hızla devam ettiklerini söyleyen Yalçındağ, Nisan ayında Apple TV ve Smart TV uygulamalarını devreye alacaklarını söylüyor.

Kullanıcı deneyimi ve teknolojik altyapısı henüz küresel muadilleriyle aynı seviyede olmasa da BluTV servislerin yerelleşme bariyerini avantaja çevirmesiyle önemli bir koz tutuyor. Netflix'in en güçlü silahlarından House Cards'ın yayın lisansını Türkiye'de elinde tutması nedeniyle, fenomen dizinin Netflix Türkiye katalogunda yer alamayışı bu nedenle oldukça anlamlı.

Yorumlar (13)
 1. Netflix e özenip original seriler çıkarttığı zaman tam rakip olabilir. Ama bizdeki bu aç gözlülükle bi narcos çıkmaz. Neden çünkü tutmazmış. Yersen.

 2. Adil Kullanim Kotasi oldugu surece, bu tur girisimler buyuk ihtimalle buyuk kitleye ulasamayacaktir!!!

 3. Ben bu işleri 5 yıldır yapıyorum, Türkiye'deki bu internet altyapısı ile ne tivibu, ne blutv, ne de netflix çalışır. Daha 800 kbit yayını izleyemeyen insanlar ve internet altyapısı var iken gelip burada bu tarz platformlar açmak hayalcilikten öteye geçmez.

 4. Erbu Işıklar Erbu Işıklar

  Türkiye'de çok fazla iş yapacağını düşünmüyorum açıkçası bedava dizi izleyebileceğimiz okadar çok dizi sitesi varken kim para verip burdan izlerki. He tabi inşallah çok tutar ve kendileri dizi yapmaya başlarlar. Fakat Rtük saçmalığı artık internetede karışacağı için Türkiye'de yapılacak dizilerin %99 u yine izlenebilir diziler olmayacak yabancı dizileri seven kişiler için. Yapacağı diziler klasik Ağa dizileri yada aşk komedi dizileri olacaktır. Türkiye'de "lan" kelimesinin bile biplendiği bir saçma sistem varken bu ülkeden hiçbir türlü sağlam bir yapım çıkmaz bence.

 5. Tamam herşey güzelde denemen için bile kredi kartı bilgilerini istiyor :) Zaten bu filmleri internette diğer sitelerden izleyebiliyorsun kullanıcıya farkındalığı kesin bir farkla göstermezlerse Türkiye'de tutmaz bu projeler...

 6. Smarttv ve android tv uygulaması gelirse, bir de 5.1 ses desteği gelirse süper olur. Tabi 4k da netflix'in bir artısı.

 7. Genel Birisi Genel Birisi

  BluTV'nin görüntü kalitesi ve hızı çok çok iyi. Rahatlıkla üye oldum çok hoşuma gitti. Bence başarılı olma ihtimali çok yüksek.

 8. Burak Öztürk Burak Öztürk

  1 aydır kullanıyorum ben çok memnunum, aylık 6,90 TL pekte bir para değil açıkcası. Filmler / Diziler gayet hızlı ve altyazı seçenekleride var.

 9. AKN'yi geçtim doğan gurubu dsmartblu'dan performans alamayınca adını blutv yapıp rakip olacam mı diyor ancak adamı güldürürler.

 10. Kolay Tv Kolay Tv

  Turgay arkadaşımızın dediği gibi Türkiye'de stream ve video işinin düzgün yapılabilmesi için internet alt yapısının çok iyi olması gerekiyor. BluTv ne kadar iyi alt yapıya ve içeriğe sahip olsa da sıkıntılar yaşayacaktır. Örnek olarak google play uygulamasında yer alan yorumları takip edebilirsiniz. Digitürk Play bile kaç senedir bu işin içinde onlar bile türk telekom alt yapı sorunları yüzünden artık sıyırmak üzeredir.

 11. Celaleddin Dev Celaleddin Dev

  sonu dailymotionplus gibi olacak yeni filmler yok ,bir itunes daki film listesine bak birde blutv ye bak ,işe yaramaz yeni türk filmleri var yabancı filmler nerdeyse külte yakın ama fiyatda gayet iyi sürekli tazelemeleri gerek

 12. Kumanda Tv Kumanda Tv

  Turgay abi bu konunun ehlidir onun dediklerinin üstüne birşey demek doğru olmaz.

 13. Ödemiş Haber Ödemiş Haber

  BluTV’nin görüntü kalitesini bende beğeniyorum gerçekten çok iyi. Bende üye oldum çok hoşuma gitti. Bana göre tutar diyorum. Yerel olarak da heryere gitmeli ayrıca..