UrunSepeti.com.tr, .com uzantısı için 98 bin dolar ödedi
E-Ticaret

UrunSepeti.com.tr, .com uzantısı için 98 bin dolar ödedi

 • E-ticaret pazarında ucuz ürünler dikeyine odaklanan UrunSepeti.com.tr, 2012 yılında Mert Emre Aşan ve Görsev Çetinkaya tarafından kurulan bir girişim.

urunsepeti.comE-ticaret pazarında ucuz ürünler dikeyine odaklanan UrunSepeti.com.tr, 2012 yılında Mert Emre Aşan ve Görsev Çetinkaya tarafından kurulan bir girişim. Hem kendi ithal ettiği ürünleri hem de farklı tedarikçilerin ürünlerini satışa sunuyor ve yaptığı alan adı yatırımıyla dikkat çekiyor.

UrunSepeti.com'a 98 bin dolar

Girişimcilerimiz kuruluş aşamasında Urunsepeti.com.tr alan adını almış ama bir türlü .com uzantısına sahip olamamış. Ta ki 4 Şubat 2016 tarihine kadar. Dün itibarıyla alan adı transferini gerçekleştirdiklerini paylaşan Emre Aşan, 2013'ten bu yana ilgilendikleri urunsepeti.com için tam 98 bin dolar (285 bin TL) ödemiş.

2013 yılı itibariyle aylık 20-80 bin TL arasında ciro yaparak ayakta kalmayı sürdüren Ürün Sepeti, 2015 yılının Kasım ayında Uğurerl LTD'den 6 haneli bir yatırım da almış. 2016 yılı analizlerine göre de aylık satış potansiyelini 120-160 bin TL'ye taşımış. Yılın ikinci çeyreği için konulan hedefse satışları yüzde 35 oranında artırmak.

Urunsepeti

3 şube'de 24 kişilik ekip çalışıyor

Edindiğimiz bilgilere göre Ürün Sepeti, 3 ayrı ofisinde toplam 24 kişilik ekibiyle çalışıyor. Günlük 25 bin tekil ziyaretçiyi sitesinde ağırlıyor. Bu yıl içinde kendi ithal ettiği ürün sayısını artırarak ve franchising (bayilik) sistemi ile fiziki satışa yönelerek yeni ciro hedeflerini yakalamak istiyor.

ÜrünSepeti.com.tr'nin, jenerik bir alan adına geçiş yapmadığı için 2016 yılında sıçrama yapması mümkün olur mu bilmiyorum ama e-ticaret altyapısına daha fazla para harcaması gerektiğini kesin olarak söylemek mümkün.

Yorumlar (38)
 1. siteye girince kendimi gittigidiyor.com'da hissettim sanki

  1. Katılıyorum.

  2. Emre Çetiner Emre Çetiner

   Bu siteyi yapan arkadaşlar azcık esinlenmiş :)

 2. Yusuf Ali Yusuf Ali

  Parayı boşa harcamışlar. Alan adı değiştiremeyecek kadar büyük ve markalaşmış bir yapıları yok. Daha ucuza alınabilecek yeni ve daha güzel bir alan adına zamana yayarak geçilebilirdi. Dealextreme-DX.com‎ , Malzemem.com - evidea.gibi örnekler var. .300Bin TL. iyi para ve daha verimli kullanılabilirdi.

 3. çorum firması kendileriyle gurur duyuyoruz. sitelerini en son baktığımda mükemmel değişim yapmışlar belkide ileriye dönük en iyi ithal ürün sitesi inşallah daha ileriye giderler.

 4. Yapılması gereken doğru bi hamle olmuş. Daha önce alışveriş yapıp herhangi bir şekilde sorun yaşamamıştım

 5. Hasan Kurtoğlu Hasan Kurtoğlu

  Ürünsepetine hayırlı olsun.

 6. Zekai Çelik Zekai Çelik

  site gayet başarılı hatta basit ama bu kadar para domaine verilir mi be kardeşim ah gitti paralar:) şaka bir yana, sahiplerini tanıyorum işlerinde çok başarılı ve istekliler Allah yollarını açık etsin.

 7. Aalmarzouqiblog Aalmarzouqiblog

  Birakin domaini, ben Urunsepeti.com.tr kadar ciro yapan sitemi size bu tutara satayim. Hemde 24 kisi yerine 3 kisi calisan karli bir siteyi. Reklam amacli bir haber diyip ciddiye almamak gerek sanirim.

  1. Ahmet Candaş Ahmet Candaş

   İki konu geldi aklıma, birincisi alan adı alınarak iyi bir hamle yapılmış, ikincisi 24 çalışanla aylık 120-160 bin tl ciro çok düşük bir rakam. en fazla %30 kar marjı ile çalışsalar her ay zarardalar.

 8. Ahmetlutfu Ahmetlutfu

  http/2 denen teknoloji çıktı. türkiye'deki sitelerin haberi yok. hala ssl i http/1.1 ile kullanıyorlar.

  1. http2 kullanmak için doğru bir zaman değil arkadaşım. Şifreleme ve güvenlik katmanları ile ilgili sorunları var o tarafta. Anlaşılan senin bu konuyla ilgili daha araştırman gereken şeyler var...

   1. Muhammed Muhammed

    Ne sorun var, Google, facebook, twitter kullanıyor.

 9. Bence alan adi o kadarda guzel degil yani 98bin tl cok olmus :) domainde bence artik illa keyword olmasi gerekmiyor isim yaptiktan sonra hayali isimler bile akilda kaliyor amazon eBay uber vs gibi ornekleri cok sadece biz asamadik su olayi..

  1. Megavan Megavan

   Ben de domainin bu kadara satıldığına inanmıyorum. Satışın nerede gerçekleştiğine dair bir bilgi var mı? O fiyata 2 karakterli .com domain alınır.

   1. Selahattin Selahattin

    O kadarda degilde cook guzel bir domain alınır. Tamamen reklam amaçlı sanal satış.

  2. Megavan Megavan

   Ayrıca Lira değil Dolar üzerinden satılmış :D

 10. Ayda 150K, yılda 1.8M ciro yapan bir işletmeden bahsediyoruz. İyi bir başlangıç ama henüz yolun başı.

  Ürün fiyatları düşük. Dolayısıyla sepet büyüklüğü de küçük olması olası. Diyelim ortalama sepet büyüklüğü 75TL olsa, aylık 150K ciro, günde ortalama 65 tane sipariş tedarik ve paketlenmesi demektir. Günlük 25.000 tekil ziyaretçiden 65 sipariş çıkması, conversion rate'i binde 1'in bile epey altına indirir. Normalde bu oranın en azından binde 2 veya 3 olmasını beklerim. Bu kadar düşük olması da sitenin fazlasıyla display ad çıktığını ve paid trafiğe bağımlı olduğunu düşündürür. Bu metriklere bakarak, şirketin dijital pazarlama gideri, cirosuna denk veya hatta daha yüksekse şaşırmam. Bunun yanısıra 24 kişinin maaşı ödeniyorsa asgari ücretten bile olsa aylık yaklaşık 40K yapar. 3 tane ofisin kirası ve diğer temel giderleri de 10K yapsa gitti bir 50K daha.

  Sitenin paid reklama bağımlı olması doğal. Çünkü ne altyapısı ne de içeriği organik trafikten çok beslenebilecek gibi değil. Site mobil uyumlu bile değil. Günümüzde mobil uyumlu olmayan bir sitenin arama motorlarından çok da bir şey beklememesi lazım.

  Özetle alan adına bu kadar para verip vermemesi elbette ki girişimcilerin keyfine ve cebindeki paraya bakar. Ama rakamlara ve işin gidişatına bakınca çok da sürdürülebilir bir iş yaratılmış gibi görünmüyor. Bu sene %35 değil, %135 de büyüse, şirket başabaş noktası görebilir mi, çok iyimser değilim.

  Firmanın alan adı gibi etkisi nispeten az yerlere değil de, teknolojiye ve SEO'ya yatırım yapması mantıklı bir karar olur kanaatindeyim.

 11. Mobil yok.

 12. Doğru düzgün hitleri yok alexaya baktığım zaman :) alışverişi uzaylılar mı yapıyor acaba. Domain alım fiyatlarına ve cirolarına inanmıyorum.. hepsi şişirme balon haber !

 13. Cok fazla para verilnis domainde jenerik degil o paraya urun.com alinirdi

 14. Abdullah Mete Abdullah Mete

  Domain bu kadar önemli olmamalı artık bence. Birçok gTLD domain uzantısı geldi. Böyle .com .com.tr farkına takılacak olursak yeniliklere açılamayız. .com internette her şey olmuş durumda artık. net ve org bile iyice düşüşe geçmişken gTLD'lerden hiç ümidim yok açıkçası. bu .com bağımlılığı bitmedikçe olduğumuz yerde sayacağız. Webmaster'lar, girişimciler yeni uzantıları kullanmazsa halk aynı şekilde devam edecek.

 15. Diyarbakır Haber Diyarbakır Haber

  Çok sağlam para, bazen böyle jenerik domain'ler iyi iş yapabiliyor.

 16. reklamları izledik

 17. M. Ünal Akkaya M. Ünal Akkaya

  Ya bırakın şu corumlu kafasını.. Daha coluk cocuk bunlar: https://twitter.com/vayfay

  Bir arkadaşına aldırmıslardır, elden ele degıstırıyorlar parayı... Haber olduk dıye de sevınıyorlar tabii.

  Haber olmak çok işe yaramıyor.

 18. Zekai Çelik Zekai Çelik

  Bi domaine bu kadar para verilmez diyenler.. Adamlar zamanında bi hata yapıp .com.tr ile işe başladı bizzat tanıyorum. Herkes çok bilmişliğini konuşturmuş yine. Ama .com uzantısı başka birisinde satılık olarak yayında dururken, elle tutulur yatırımlar yaptığınız şirketinizi riske atar mısınız? Rakibiniz satın alsa bitersiniz. Adam fanfirifon bi site açsa bitersiniz. Oradan yasalara uygun bi şekilde sizi kötülese bitersiniz. Bu durumda yapmanız gereken tek şey paşa paşa o parayı verip domaini almak zorundasınız. Yıllardır tanıyorum kurucu ortağı 27 yaşında ve çok iyi ve tecrübeli birisi. Gençlerimize helal olsun çok güzel işler yapıyorlar demek yerine çoluk çocuk bunlar demiş biriniz. Keza diğer ortağı 40 lı yaşlarda. Diyeceğim o ki, bizim milletimiz insanları karalamaktan başka hiçbir iş yapmıyor.

 19. Zekai Çelik Zekai Çelik

  katılıyorum yemeksepeti.com - ciceksepeti.com gibi siteler piyasada nam salmışken, böyle bir domaini de hiçe saymak saçma olur.

 20. Mustafa Mustafa

  günlük 25 bin tekil ziyaretçi çeken bir site alexa'da yoksa bu işte bir sorun var demektir. ya alexa'da yada sizin sayılarınızda bir sroun var. ne bu yani haber yapmak mı reklam yapmak mı ? şişirme sayılar ve saçma yatırımlardan başka birşey değil

  1. Aykut K. Aykut K.

   .com domaine yeni geçmişler alexa değeri kaç bekliyordunuz ki :) 16k ya kadar gelmiş 1-2 günde bu da normal.

 21. Reklam kokan hareketler bunlar :) Gerçekten o paranın verildiğinimi sanıyorsunuz? Webrazzi de bir şekilde yayınlandın mı kardeşim? Yayınlandın! Site ismin yüksek tutarlarla birlikte anıldı mı kardeşim? Anıldı! Tamam işte al sana girişimci manipülasyonu.

  Yakında bu sitenin bilmem kaç bin dolar yatırım aldığını duyarsanız hiç şaşırmayın :)

 22. M.e.aşan M.e.aşan

  Merhaba,

  Olumlu olumsuz yorumlarınız için çok teşekkürler. Firmamız henüz sonuçlandırılmayan ve yapılanma süreci devam eden bir yatırım alıyor. Bu yatırım 9 sıfırlı bir yatırım TL bazında. .com domaini bir başkasında olan ve bir siteniz var ise, ve büyük işler yapmaya çalışıyorsanız bu paraları ederi değilse de ödemeli ve adımlarınızı sağlam atmalısınız. Çünkü siz ne kadar yatırım yaparsanız yapın, .com domainin sahibi sizi her an alt edebilir. Biz de zamanında .com.tr ile başlayarak yaptığımız hatanın bedelini ödedik bir nevi. Bugün sıfırdan bir girişim yapıyor olsak, dediğiniz gibi jenerik bir domain alabilirdik. Bunun yanı sıra, satışla ilgili ödeme dekontları, alıcının eski domain sahibinin bilgileriyle uyuşma belgeleri, transfer görüntüleri gibi kanıt niteliğinde evraklar Webrazzi'ye ulaştırılarak habere kaynak sağlandığını belirtmek isterim. Kâr ve ciroya gelince, firmamızın cirosu gün geçtikçe katlanmakla birlikte, tatmin edici bir miktardadır. Alexa durumuna gelecek olursak da, Aykut K. bey'in de dediği gibi, henüz bir günlük bir domainin ve büyük adımları yeni yeni atan bir sitenin Alexa ve istatistik değerlerini tartışmaya açmayı doğru bulmuyorum. Reklam yapılıyor gibi yorumlara gelicek olursak da; eğer büyük işler yapıyorsanız ve bu bedelleri ödüyorsanız, bunlar ile ilgili mecralarda haber, ve dolayısıyla reklam olacaksınızdır. Bu ikisi arasında bir bağ zaten var. Son olarak, korkmazmelih bey, belirttiğiniz sitedeki logo ile bir alakamız yok.. Kullanmış olduğumuz logo sembolü, origami kuşudur. Bizim sembolümüze benzeyen binlerce origami kuşu logosuna ve sembolün hikayesine rastlayabilirsiniz.

  Yorumlarınız için tekrar teşekkürler.

  1. Satrancfilmleri Satrancfilmleri

   Sayın Aşan sitenizi denemek için bir ürün aldım. Sizin ithal ettiğiniz bir ürüne benziyordu. (Piyasadaki aynı ürünlerin yarı fiyatı idi neredeyse) Buna rağmen 2-3 içinde ancak kargolandı. Kargolandığına dair bilgi maili gelince tıkladım ve durumunu öğrenmek istedim. Kargo şirketini öğrenmek istediğimde kargo şirkeri karşısında "5" yazıyordu. Evet "5". Pek aydınlatıcı olmayınca tıklayabileceğim bir link aradım ama onu da bulamadım. Müşterileriniz kargo durumunu nasıl öğreniyor acaba? Çünkü 2-3 gün geçti kargom hala ulaşmadı.

 23. Paykasa Paykasa

  ya ne sallamışlar arkadaş bu adamın günde 10 ürün satılmıyo dediğini biliyorum geçen sene. r10 da zaten shift tasarım diye mahvettiler ortalığı gittiler. ver parayı tanıtım yazısı eklensin kanıt nerde ? adam tatil.net i 100k ya satamadı ki urunsepeti.com nedir neyse sallamasyon haber

 24. Komikman Komikman

  ya ne komik adam bu ya emre şaşan harbi şaşırmış bu isme bu kadar para falan filan

 25. Paykasa Paykasa

  yuh bu kadar para verilir mi umarım çıkartır ben olsam bu para güzel bir PR çalışması ile N11 yakalardım.

 26. Murat Murat

  Benim anlamadığım com.tr sitesi madem size ait ise, o zaman urunsepeti.com sitesini zaten yasal yollarla alamıyor muydunuz?

  1. Anlaşılan R10.net'ten konu okuyup gelmişsiniz. Malesef bu doğru değil.