Kişiden kişiye araç kiralama girişimi Garajyeri'ne 800 bin dolar yatırım geldi
Yatırım

Kişiden kişiye araç kiralama girişimi Garajyeri'ne 800 bin dolar yatırım geldi

Kişiden kişiye araç kiralama dikeyindeki girişim GarajYeri.com, bir süredir duyumlarını aldığımız yatırımını sonlandırdığını açıkladı. 2015 yılında Doğa Girişim'den tarafından aldığı ilk yatırımla kurulan GarajYeri bu yatırımda bir çok ismi arkasına alıyor.

Kuruluşunun üzerinden 7 ay gibi bir süre geçen Garajyeri, aldığımız bilgiye göre 800 bin dolarlık bir yatırıma imza atmış. Yatırıma katılan isimlerse Nevzat Aydın, Hummingbird Ventures, Gökçe Kabatepe, Aydın Evren Özol, Oytun Özer (Raiffeisen Investment), Hakan Baş, Mert Bayram (Tek Cevher Yatırım Holding) ve Kaan Karamancı (Gram Games) olmuş.

garajyeriArda Aşkın , Erman Çağıral ve Güven Özyurt tarafından kurulan Garajyeri, geçtiğimiz günlerde güncel istatistiklerini bizimle paylaşmıştı. Toplamda 20 bin kullanıcıya ulaşan girişimdeki aktif kiralanabilir araç sayısı 250’yi, şimdiye kadar araç sahiplerine ödenen toplam tutar ise 100 bin TL’yi geçmişti.

Araç sahiplerine ek gelir, aracı olmayan kişilere de uygun fiyatlı ve hızlı araç kiralama imkanı vaadeden Garajyeri, aldığımız bilgiye göre bundan sonraki süreçte yeni fırsatlar ve kampanyalarla bilinirliğini artırmaya çalışacak.

Türkiye'nin bu alandaki potansiyeli

Garajyeri'nin kurucularından Arda Aşkın, Batı ülkelerinde kişi başına düşen araç sayısının bize göre 3-4 kat fazla olduğunu, Türkiye'de ise her 5 kişiye bir araç düştüğünü paylaşıyor. Ayrıca yasal olmayan bir pazarın varolduğunu da ekliyor.

Hatırlarsanız 2 gün önce nüfusları İstanbul'un yarısı, hatta çeyreği kadar olan Avrupa ülkelerinin (İsveç, Norveç, Danimarka) bu alanda yatırımları artırdığından söz etmiştim. Dolayısıyla Garajyeri'nin aldığı yatırım Türkiye için de önemli bir başlangıç olabilir. Bundan sonra pazarın nasıl bir ivme kazanacağını ise bekleyip göreceğiz.

Yorumlar (24)
 1. Engin Güller Engin Güller

  Daha önce bir kaç defa kullanıp çok memnun kaldığım bir girişim. Aracı sigortalıyor olmaları bu konudaki önyargılarımı oldukça azalttı.Yavaş yavaş hakettiği yerlere geliyor. Bu yatırımla kısa sürede tüm Türkiye yayılıp çok daha iyi yerlere geleceklerini düşünüyorum.

  1. Garajyeri Garajyeri

   Desteğinizden dolayı teşekkür ederiz Engin Bey.

 2. Yorumcu Yorumcu

  Güzel satış :) Haber üzerine siteyi açtım, arabam.com haberine tıkladım ve alttaki yorumu okudum. Arda buna ne diyor acaba?

  Bir insan neden kendi arabasını bir başkasına güvenip versin ki ? Daha yakınındaki insanlara kıyıp veremiyor hatta çocuğuna bile araba vermeyen baba var...Bunların hepsini geçtim kiralik arabaların nasıl kullanıldığı belli. İnsan hiç arabasına kıyıp, kuzuyu kurda teslim eder mi ?

  1. Garajyeri Garajyeri

   Merhaba. Bu gibi durumları engellemek için kiralama talebinden önce kiracı TC numarasını, telefonunu, e-posta adresini ve Facebook bağlantısını doğrulamak ve ehliyetinin fotoğrafını paylaşmak zorundadır. Ceza puanı 50'den fazlaysa, daha önce ölümlü veya yaralanmalı bir kazaya karıştıysa ve son 3 yılda 2 kez bir kazada adı geçiyorsa; Facebook profilinde drift, makas atma ve şiddet içerikli veya bir suç unsuru teşkil edecek paylaşım söz konusuyla kiralama talepleri araç sahibi görmeden silinmektedir.

   Kiralama başında kiracıdan 250 TL provizyon çekilir. Kiralama sürecinde, sürücü kusurundan dolayı oluşan ve kasko kapsamı dışında kalan aşınma ve hasarlar için bu provizyon kullanılır.

   Açılan her hesabın e-posta, telefon, kimlik, ehliyet, ruhsat doğrulamalarını yaparak sisteme ekliyoruz. Sistem tarafından onaylanan kişiler sitede bulundukları için güven ortamı sağlanmış oluyor. Garajyeri.com da bir paylaşım ekosistemi olduğu için, güven ilk önemli unsurdur.

 3. Google da araç kiralama yazdım. Reklamı Çıkan kurumsal firmalardan fiyat araştırması yaptım. Garajyeri'nden de avcılar esenyurt bölgesi için araştırma yaptım. Gördümki garajyeri 15-20 TL daha pahalı.

  Garajyerindeki araç sahipleri fiyat düşürmediği sürece ciddi talep artışı olmaz gibi...

  1. Garajyeri Garajyeri

   Merhaba Gökhan Bey. Araç sahiplerimizin heyecanından dolayı bazen ilk fiyat belirlemede yüksek bedel yazabiliyorlar. Bu araç sahiplerimize bizzat ulaşarak, kiralama bedellerini düşürdükleri takdirde araçlarına gelecek talebin artacağını bildiriyoruz. Olumlu geri dönüşler neticesinde araç sahibi ve kiracı için optimum kira bedelini oluşturmaktayız.

 4. Zaur Asl Zaur Asl

  Acaba yuzde kac komisyon aliyorlar ve islem hacmi 100 binse bu girisimne zaman breakeven dongusune ulasir.Kagit evrak olmadan kisiden kisiye arac kullaniminda yasal engeller varmi .Digelim ki arac kiralayan kural ihlali yapti ,trafik polisi durdurdu bu sorunu nasil cozuyorlar

  1. Garajyeri Garajyeri

   Garajyeri, araç sahibinin belirlediği kira bedeli üzerinde %15 komisyon almaktadır. Araç kiralamak için gerekli olan tüm evraklar online ortamda sunulur. Hem araç sahibi hem kiracı kendi panellerinden dilediği zaman bu sözleşmelere ulaşabilirler. Evraklar yasal çerçevede hazırlandığı için olası bir durumda ilgili memurlara sunulabilir.

 5. Bence bir sonraki YemekSepeti olmaya en uygun aday GarajYeri. Bunu hem aldıkları yatırımla hem de sistemin işleyiş tarzıyla gösteriyorlar. Büyüme rakamları da bence hakettikleri gibi gidecektir.

  1. Garajyeri Garajyeri

   Teşekkür ederiz Murat Bey.

 6. Garajyeri Garajyeri

  Merhaba, desteklerinizden dolayı teşekkür ederiz.

  @Zaur ASL Garajyeri, araç sahibinin belirlediği kira bedeli üzerinde %15 komisyon almaktadır. Araç kiralamak için gerekli olan tüm evraklar online ortamda sunulur. Hem araç sahibi hem kiracı kendi panellerinden dilediği zaman bu sözleşmelere ulaşabilirler. Evraklar yasal çerçevede hazırlandığı için olası bir durumda ilgili memurlara sunulabilir.

  1. Aracını kiraya veren için herhangi bir gelir vergisi çıkar mı? Vergi konusunu nasıl çözüyor sunuz?

   1. Garajyeri Garajyeri

    Aracınızı şahıs olarak kiraya verirseniz, kiralamadan elde ettiğiniz gelirin yıllık 1.400 TL'yi geçmesi halinde gelir vergisi beyan etmeniz gerekir.

  2. Zaur Asl Zaur Asl

   Cevaplariniz icin tesekkur ederim .Online ortamda sunulan evraklarin gecerliligi yasal olarak uygunsa harika ,Digelim ki araci suren kisi kural ihlai yapti ceza arac sahibine kiralamadan sonra ulasti bu yuzden biraz kiralama isi zor fikir harika

 7. Bu fotoğrafta ne eksik? Kesinlikle bir kadın girişimci...

  Sevgiler

 8. Hasangok Hasangok

  Doğa Sigorta ibaresi geçtiya bu firma kafadan bitti benim için

 9. Hakan Turan Hakan Turan

  Projelerine inandılar, mücadele ettiler ve sonuç ortada! Tebrikler!

 10. Aracını kİralayan bireylerin gelir makbuzu kesip stopaj ödemesi lazım.

  1. Garajyeri Garajyeri

   Merhaba Tarkan Bey. Aracınızı şahıs olarak kiraya verirseniz, kiralamadan elde ettiğiniz gelirin yıllık 1.400 TL'yi geçmesi halinde gelir vergisi beyan etmeniz gerekir. Aracınızı kiraladığınız taraf bir şirket ise ve fatura istemesi durumunda bu şirket kira ücretine %20 stopaj yapacaktır ve gider pusulası kesecektir. Pusulayı kiralama yaptığınız şirket hazırlayıp size imzalatıyor olur. Kiralama yaptığınız kişi şahıs ise fatura kesme ihtiyacı doğmayacaktır.

   1. Yiyici Yiyici

    Selamlar, model çok güzel ancak bu vergi olayı benim çekinmeme sebep oldu. 1400 TL sınırın sebebi nedir? Hem gelir vergisi beyanını nasıl yapabilirim, bir şirketim yok ki?

 11. Baran Çakmak Baran Çakmak

  Garajyeri'nin uygulama görütüsünde mobil cihaz olarak iPhone var ancak ekran görüntüsü Android bir cihaza ait lütfen böyle şeylere özen gösteriniz

  1. iPhone cihazında nasıl göründüğünden haberdar mısınız peki ?

 12. Aracın çalınma riskine karşı nasıl bir önlem alıyorsunuz ? Sahte kimliklerle yapılabilecek bir alışveriş veya araçların yurtdışına çıkarılması gibi durumlar için ne gibi önlemler aldınız? Böyle şeyler olmaz demeyin, yıllardır bu sektördeki lider firmaların başına gelen olaylar bunlar.

  1. Garajyeri Garajyeri

   Merhaba Emrah Bey. Garajyeri.com'da hem araç sahiplerinin hemde sürücülerin tamamen güvende olmasını istiyoruz. Bu yüzden açılan her hesabın e-posta, telefon, kimlik, ehliyet, ruhsat doğrulamalarını yaparak sisteme ekliyoruz. Sistem tarafından onaylanan kişiler sitede bulundukları için güven ortamı sağlanmış oluyor. Garajyeri.com da bir paylaşım ekosistemi olduğu için, güven ilk önemli unsurdur.

   Araç sahipleri dilerse Garajyeri Araç Takip Sistemini araçlarına takabilirler. Bu kit ile; aracın lokasyonunu, kaç km yol yaptığını ve harcadığı benzini takip edebiliyoruz.