Aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ulaşan WhatsApp nasıl gelir yaratacak?
Mobil

Aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ulaşan WhatsApp nasıl gelir yaratacak?

WhatsApp'ın artık 1 milyar aylık aktif kullanıcısı var. WhatsApp ile ilgili güncellemeleri çatı şirketi Facebook'un sosyal ağından paylaşan WhatsApp CEO'su Jan Koum'un son durum güncellemesi, popüler mesajlaşma uygulaması açısından önemli bir kilometre taşının geride bırakıldığı anlamına geliyor.

one billion users. couldn't be more proud of our small team doing so much in just seven years.

Posted by Jan Koum on Monday, February 1, 2016

Son verilere göre, WhatsApp üzerinden günde 42 milyar adet mesaj gönderiliyor, paylaşın fotoğraf ve video sayısı sırayla 1.6 milyar ve 250 milyon. 53 farklı dilde kullanılan uygulamada 1 milyar kullanıcı grubu oluşturulmuş durumda bugün. Tüm ekipse 57 mühendisten oluşuyor.

Facebook WhastApp'tan nasıl gelir yaratacak?

Gelişmeyi resmi blogundan da duyuran WhatsApp, geriye altı milyar(cık) kişinin kaldığını belirterek, bundan sonra büyümeye odaklı şekilde devam edeceği mesajını veriyor. Ancak kritik soru baki: Facebook WhatsApp'tan nasıl gelir yaratacak?

Geçtiğimiz haftalarda tek gelir kalemi olan 1 dolarlık yıllık abonelik ücretini kaldıracağını duyuracağını duyuran WhatsApp'ın rotası kurumsal pazar olacak gibi görünüyor. Zira Facebook'un 2015 son mali çeyrek açıklaması sırasında Mark Zuckerberg WhastApp'ın insanlar ve işletmeler arasındaki iletişimden gelir yaratabileceğini söylemişti. Bugün piyasada benzer işlevi gören çok sayıda mesajlaşma uygulamasının olması halihazırda bu alanda ciddi bir potansiyel olduğunu gösteriyor. Ancak Facebook, Messenger için de bu tip bir planlama yapıyor. Her iki uygulamanın işlevlerinin çakışmaması için nasıl bir farklılaştırmaya gidilebileceği ilk soru. Bununla birlilkte WhatsApp'ın son kullanıcılar için sunduğu ürünü değiştirmek zorunda kalıp kalmayacağı da bir diğer önemli bir soru. Zira uygulamanın alameti farikası olabildiğince basit ve yalın olması. Bu soruların cevabını almak içinse bir süre daha beklememiz gerekiyor.

Yorumlar (2)
  1. Ozgrozer Ozgrozer

    Bana kalırsa Facebook; WhatsApp'i ileride tamamen yok edip, kullanıcıları da zarar görmeyecek şekilde tamamen Messenger'a geçirmeye çalışacak. Çünkü gördüğümüz kadarıyla Facebook; Messenger tarafında çok daha fazla yenilik yapıyor. Zaten Messenger'ın Facebook'tan bağımsız olması ve artık WhatsApp gibi sadece telefon numarasıyla kayıt olunması buna verilebilecek ilk örnek. WhatsApp hala bir ürün ama Messenger üründen platforma evrileli epey zaman oldu. AppStore'larda Messenger'a entegre olabilen onlarca uygulama bulabiliyoruz artık. Uber ise platformlaşmasını anlatabilecek en güzel örnek. Artık Messenger üzerinden araç çağırabiliyoruz. Ayrıca Facebook; Messenger için geçtiğimiz ay geliştiricilerin kendi botlarını yazabilecekleri Chat SDK'ini yayınladı. Uber gibi yakında herkes Messenger üzerinden uçak biletini alabilecek, araç kiralayabilecek, alışveriş yapabilecek veya bir hizmet satın alabilecek. Aynı şekilde işin içine devlet kurumları da girecek ve vergilerimizi, borçlarımızı Messenger üzerinden sorgulayıp ödeme imkanı bulabileceğiz. Sonuç olarak WhatsApp yok olmaya mecbur bir uygulama olarak görünüyor şu an. Belki de Facebook bilerek üzerine hiç düşmüyordur bilmiyorum ama kulllanıcı sayısının çok olması kimseyi yanıltmamalı. Sonuçta zamanında MSN Messenger'a ne olduğunu da biliyoruz. WhatsApp kapanır tüm kullanıcılarda Messenger'a geçerse API sorgulamalarından para kazanmaya çalışabilir diye düşünüyorum. Belirli bir trafiğin üzerindeki API sorguları için ücret alması onları fazlasıyla ihya eder.

  2. Emre Danacı Emre Danacı

    Adamların 1 MİLYAR aktif kullancısı var.. 57 Kişilikte mühendis takımı.. HELAL OLSUN.. Biz de olsa 1 milyar kullanıcı için 57 bin kişilik mühendislik takım kurarlar, bir de üzerine matah birşey gibi bizim şirkette de 57bin mühendis var deriz.. Şark kafasından çıkmaya daha çoook yol var..