Facebook kullanıcı sayısı 1.59 milyara, gelir 17.93 milyar dolara yükseldi
Dijital

Facebook kullanıcı sayısı 1.59 milyara, gelir 17.93 milyar dolara yükseldi

Facebook 2015 yılının son çeyrek sonuçlarını resmi olarak açıkladı. Açıklanan rakamlara göre Facebook'un toplam kullanıcı sayısı 1.59 milyar kişiye ulaştı. 2015'in son çeyreğinde gelirlerini 5.84 milyar dolar olarak açıklayan Facebook'un bir önceki çeyrekteki geliri 4.5 milyar dolar, kullanıcı sayısı ise 1.55 milyar kişi olarak açıklanmıştı.

Facebook'un günlük aktif kullanıcı sayısı ise 1.04 milyara ulaşmayı başardı. Geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde bu rakam 1.01 milyar günlük aktif kullanıcıydı. Bu tarafta şirket yıllık bazda günlük aktif kullanıcı sayısında yüzde 17'lik bir artış gösterdi.

Facebook reklam gelirlerinin yüzde 80'inin ise mobilden geldiği de açıklandı. Bu rakam, 2015 üçüncü çeyrekte yüzde 78, 2014 yılı dördüncü çeyrekte ise yüzde 69 olarak açıklanmıştı. Bu da gösteriyor ki Facebook reklam gelirlerindeki mobilin payını gittikçe yükseltiyor ve gelecekte de gelirlerin daha da büyük bir kısmı mobil reklamlardan gelmeye muhtemelen devam edecek.

Facebook'un günlük mobil aktif kullanıcı sayısı ise Aralık 2015 ortalamasına göre, 934 milyon olarak bildirildi. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre tam yüzde 25 artış göstermeyi başardı.

Facebook'un 2015 yılındaki net geliri 3.69 milyar dolar olarak açıklanırken, Facebook'un son çeyrek sonuçlarıyla ilgili olarak şirketin kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, 2015 yılının Facebook için muhteşem bir sene olduğunu, kullanıcı topluluklarının ve işlerinin büyümeyi sürdürdüğünü belirtti. Elinde milyarlarca dolar nakit bulunan Facebook'un gücüne güç katmaya devam ettiğini açıkça görebiliyoruz.

Yorumlar (2)
  1. Hakan Y Hakan Y

    Facebook son çeyrekte kullanıcı başına 3.67 dolar kazanmış. Benim senin onun üzerinden son çeyrekte adam başı 3.67 $ !!! Bana ne sağlıyor da benim üzerimden bu paraları kazanıyor acaba ? Sayemizde kazandığı 3.67 doların 3.65'ini Mark'tan talep etmeliyiz.

    1. Çağsan Çağsan

      Son zamanlarda rastladığım en mantıksızca yorumdu bu ^. Eğer bir firma hergün sana kendi sitesine girmen kadar bağımlılık yapıp, bunu birde senden hiç para almadan yapıyor, ve seni arkadaşlarınla hiç olmadığı kadar kolay yoldan iletişim kurmanı sağlıyor ise, burada büyük bir başarı söz konusudur. Birde üstüne diyorsun ki kazandığı parayı bana versin. Çok ilginçti yorumun gerçekten :)