Arya'dan yatırım alan Bardabas'ın online kutu abonelik sistemi Türkiye'de nasıl tuttu?
E-Ticaret

Arya'dan yatırım alan Bardabas'ın online kutu abonelik sistemi Türkiye'de nasıl tuttu?

Online kutu aboneliği sistemiyle çalışan çoğu girişimin başarısına şüpheyle bakılabilir ancak bu, bazı istisnaların olmadığı anlamına gelmiyor. 2013 yılında Türkiye'de faaliyete başlayan Bardabas, çocukları hedeflemesi ve özenli çalışmasıyla kaideyi bozan bir girişim.

Üçüncü yılına girerken Türkiye pazarındaki hızlı büyümesini devam ettiren girişim, bu başarısıyla geçtiğimiz Eylül ayında kadın girişimcilere odaklanan Arya Kadın Yatırım Platformu'ndan yatırım aldı.

Yeter ki çocuklar evde aktivite yapsınlar”diyen Saba Karabey Bener tarafından kurulan girişim bu vaadi evinize her ay yeni bir aktivite kurusu göndererek yerine getiriyor. Çocukların yeni aktivite iştahına yetişemeyen ebeveynelere adeta bir can simidi gibi sunulan kutulardaki her bir aktivite Bardabas'ın uzman ekibi tarafından hazırlanıyor. (Çocukların kutu açma tutkusuna örnek olması açısından YouTube'un en çok kazanan özel kanallar listesini görmenizi tavsiye ederim)

Tümü kadınlardan oluşan ekipte pedagog, çocuk gelişim uzmanı, sanatçı ve anneler yer alıyor. İlk etapta çocuklar için aktivite kutuları sunan Bardabas, Arya'dan aldığı destekle birlikte geçtiğimiz yıldan itibaren bebekler için de kutular sunmaya başladı. Arya'nın verilerine göre Bardabas'ın satışları bu geliştirmeyle neredeyse ikiye katlandı.

Yine Arya'dan aldığımız bilgilere göre Bardabas, bugün 41 bin aktif kullanıcıya sahip ve Ocak 2016 itibariyle abone sayısı iki bini geçmiş durumda. Türkiye'nin tüm illerinden aboneleri olan Bardabas, bu yıl yurt dışına gönderim yapmaya başlamış. 2016'da yüzde 200 oranında büyümesi beklenen Bardabas'ın bu yılki hedefleri arasında Arap Yarımadası'na açılmak da var.

barbadas1

Bardabas'ın daha büyük reklam bütçesiyle hareket eden piyasadaki rakiplerine karşı daha fazla aboneye sahip olmasında, kullanıcıları açısından bir "sevgi markası" haline gelmiş olmasının payı olduğunu söylüyor Arya Direktörü Deniz Duygu. Bununla birlikte Bardabas'a yatırım yapmalarında girişimcisi Saba Karabey Bener'in hedef kitlesiyle yaşayan ve gelişen bir girişimci olmasının en önemli faktör olduğunu belirtiyor. Bebek/çocuk sektörü gibi hızlı büyüyen bir sektörde girişimin ürün gamı ve coğrafi açıdan ölçeklenmeye müsait oluşu da etkenler arasında.

Bardabas'ın 2016 yılı planları arasında çocuklar ve anneleri için mobil uygulama geliştirmek de var.

Türkiye'deki ilk yatırımını 2014 yılında Inovent'in katılımıyla Surgitate'e yapan Arya ile ilgili daha detaylı bilgiyi Webrazzi Summit 2015 oturumuna katılan Kurucusu Ahu Serter'den dinleyebilirsiniz.

Yorumlar (7)
 1. Eğer bu girişim bir istisnaysa kaideyi bozması değil bozmaması gerekir. Şu anki haliyle bu girişimin de diğer girişimler gibi olduğu anlamı çıkıyor: "... bazı istisnaların olmadığı anlamına gelmiyor ... çocukları hedeflemesi ve özenli çalışmasıyla kaideyi bozan bir girişim."

  1. Bence çok iyi bir noktaya değinmişsiniz. 'İstisnalar kaideyi bozmaz' benim katılmadığım bir söz olduğu için o şekilde yer verdim. Kaideyi bozmuyorsa yani kaideyi destekliyorsa istisna olur mu? Neden?

   1. Bu konuda kesinlikle haklısınız. Fakat şu şekilde düşünmek lazım; buradaki "kaide", "çoğu kutu aboneliği girişiminin başarısız olması" durumudur. Şu durumda eğer bu girişim -ki bence de bu alandaki bütün kutu aboneliği girişimlerinden çok daha başarılı ve potansiyelli- yazınızdaki gibi "kaide"yi bozuyorsa, "çoğu kutu aboneliği girişiminin başarısız olması" kuralını bozması anlamına gelir. Fakat şu durumda bu girişim kendi başına başarılı, yani bu girişimin başarılı olması "çoğu kutu aboneliği girişiminin başarısız olması" kuralını bozmuyor. Bu durumda, bu girişim başarılı, ama bu girişimin başarılı olması, üstte belirtilen kaideyi bozmuyor, çünkü o kutu girişimleri hala başarısız. Bu kategoride bir başarılı girişim olması, o kategorideki diğer başarısız girişimleri başarılı duruma getirmiyor yani. Tam da bu sebeple bu girişim bir istisna ve kaideyi bozmuyor.

    İşte insan dil bilgisi konusunda takıntılı olunca, gecenin bi vakti gereksiz gereksiz oturup kompozisyon yazar gibi kocaman paragraf yazıyor. Oysa kaideyi bozsa ne olur, bozmasa ne olur :)

    Velhasıl, gerçekten başarılı bir girişim, başarılar diliyorum.

 2. Site tasarımında Prima / Pampers teması (font, renk tonu) var. Acaba bilinçli bir durum mu, yoksa değil mi ?

 3. Tebrik ederim, çok nitelikli bir girişim.

 4. Yarı ingilizce, yarı türkçe nedir bu?

  1. Nihat Alpaslan Nihat Alpaslan

   Bütün bu yarı tarzanca sunumların arkasında öz Türkçe sine güvenemeyen, hala bizden bir halt olmaz psikolojisi yatmaktadır.

   Rahmetli Oktay SİNANOĞLU üstadın "Türkçe giderse Türkiye gider" sözünü bir kez daha hatırladım.Ancak belirtmeliyim ki,şu an bu olup biten yatırımlar bizi ,öz benliğimizden öteye doğru geçirirse, büyük sıkıntı.

   Bu konuya dikkat çektiğiniz için, kutlarım.