KOBİ'lerin e-ticaret satışları 2015'te 500 milyon TL'yi geçti
E-Ticaret

KOBİ'lerin e-ticaret satışları 2015'te 500 milyon TL'yi geçti

KOBİ'lerin e-ticaret satışları hızlanarak artmaya devam ediyor. Türkiye'nin önde gelen e-ticaret yazılım sağlayıcılarından IdeaSoft'un KOBİ'lerin online satışlarını yıllık olarak analiz ettiği araştırmasının 2015 sonuçları, büyümenin bir önceki yıla göre iki katına çıktığına işaret ediyor. KOBİ'lerin internet üzerinden satışlarının 2015'te yüzde 60 oranında arttırdığını söyleyen araştırmaya göre toplam satıi hacmi 500 milyon TL'yi geçti.

Kıyas için, IdeaSoft 2014 yılında büyüme oranını yüzde 30 olarak açıklamıştı; o dönemde KOBİ'lerin aldıkları online sipariş sayısı 1,5 milyondu. Araştırmaya göre, 2015'te KOBİ’lerin e-ticaret ile aldıkları sipariş sayısı ise yüzde 45 oranında artarak 2 milyonu geçti. Satışlarla birlikte sepet tutarlarının da arttığını söyleyen IdeaSoft, sepet ortalamalamasının bir önceki yıla göre yüzde 10'luk bir artışla 245 TL'ye ulaştığını belirtiyor.

Araştırmadan mobil ticaretin yükselişinin KOBİ'lere yansıdığı sonucu da göze çarpıyor. 2015 yılında mobil cihazlardan gelen sipariş sayısının yüzde 420 oranında arttığı belirtiliyor.

IdeaSoft Genel Müdürü Seyhan Özkara, 2016 için hedefin 1 milyar TL olduğunu belirtiyor.

5 bin 300 aktif IdeaSoft mağazasını kapsayan araştırmanın sonuçlarını özetleyen IdeaSoft infografiğini aşağıda görebilirsiniz:

ideasoft-infographic-2016

Yorumlar (7)
 1. Ümit Binici Ümit Binici

  merhaba yaklaşık 3 aydır idesasoftu kullanıyoruz ne zaman ulaşmaya çalışsak hızlı bir şekilde sorunumuz çözülüyor

  kolay arayüzüyle çok hızlı ürünlerimizi girebiliyoruz

  teşekkürler ideasoft

  1. böyle ucuz reklama gerek yok!

   1. katılıyorum :)

   2. Anonim Anonim

    basit bi google araması yapıp yaftalama yapmamak daha sağlıklı bir yol olurdu bence (search"isim+soyisim" + ideasoft ) gibi

   3. Ümit Ümit

    Anıl bey reklam değil gerçekler....

 2. Enes Yaralı Enes Yaralı

  İdeasoft güzel bir rapor çıkarmış. En çok dikkatimi çeken mobil kullanıcıdaki yüksek artış oldu.

 3. Hepsiburada alıyor de mi Ideasoft u? Çok iyi hareket.