Kodlama dersleri ortaokuldan itibaren MEB müfredatına alınıyor
Teknoloji

Kodlama dersleri ortaokuldan itibaren MEB müfredatına alınıyor

Kodlama derslerinin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatına alınması konusunda Sanayi Bakanlığı'ndan yeni bir açıklama geldi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Sanayi Bakanlığı resmi Twitter hesabı aracılığıyla kodlama derslerinin ortaokul ve lise müfredatlarına alınacağını belirtti.

Bakan Işık, kodlamanın okullarda öğretileceğine yönelik ilk haberi geçtiğimiz Temmuz ayında vermişti. Kodlama dersinin ilkokullarda seçmeli, ortaokul ve liseden itibaren zorunlu olması için MEB'e resmi başvuruda bulunan Bakanlık, içeriğin doğrudan bilişim teknolojileri dersine eklenmesi veya ayrı bir ders olarak okutulması önerisini getirmişti.

Işık'ın bugün yaptığı açıklama konuyu yeniden gündeme getirdi ancak ilgili dersin uygulanmasıyla ilgili detaylar henüz açıklanmış değil. Küresel iş gücü önümüzdeki 5-10 yıllık süreçte teknoloji odaklı olarak dramatik bir değişikliğe uğraması bekleniyor.

Yorumlar (18)
 1. Vedat Vedat

  Hayırlı uğurlu olsun ülkemiz adına geç kalınmış bir uygulama

 2. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  Yüksekokullardaki kodlama dersleri gibi cobol mu öğreteceklermiş acaba...

 3. Turkwpcom Turkwpcom

  Çok merak ediyorum çocuklara kodlama öğretecek kaç başarılı öğretmen çıkacak? Umarım böylesine zor bir şeyi batırıp, milleti gelecekten soğutmazlar. Ayrıca C#, ASP.NET gibi Microsoft temelli dilleri öğretmek yerine Java, C++ gibi dilleri öğretmeliler.

  1. Ali Erkan Ali Erkan

   Şuanda 5. ve 6. sınıflarda zorunlu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi var. Siz bahsettiğiniz dilleri hangi öğrenim seviyesinde ve nasıl öğrendiniz bilemiyorum ama biz çocuklara öğretirken onların seviyesinde başlıyoruz. Ayrıca bir dili iyi bilmek o dili çok iyi öğretebileceğiniz anlamına gelmiyor. Bakınız üniversitedeki profesörlerimizin çoğuna.. Bilişim Teknolojileri öğretmenleri bu işin pedagojisini, özel öğretim yöntem ve tekniklerini bilerek öğretiyor. İlkokul-Ortaokul seviyesinde programlamaya girişte sık kullandığımız araçlardan biri Srtatch'dır. Scratch bir grafik programlama dilidir. Okuma-yazma bilen yada yeni öğrenmeye başlayan her çocuk Scratch’i kolaylıkla öğrenebilir.

   Ön yargılarımızı kıralım, iyimser olalım ;)

  2. Ünal Özkurt Ünal Özkurt

   "Kodlamayı öğretecek başarılı öğretmen var mı?" sorusunu yazanın sanırım eğitimde yapılandırmacı yaklaşımdan haberi yok. Öğretmen sadece öğreten değil öğrenme-öğretme sürecinde yol gösterendir. Tabi ki öğretmen donanımlı olmalıdır. Ancak şu anda kullanılmakta olan sadece bir programlama dili yok. Herkesin uzmanlaştığı bir alan var. Her alanda yeterli, uzmanlaşmış birini arıyorsanız bulmanız imkânsıza yakın.

   Öğretmen mesleğini yaparken öğrenimini durdurmaz, kendine sürekli yeni şeyler katar. Gelişen teknolojiye, jenerasyona ayak uydurur. Bununla birlikte birçok şeyi öğrenciyle beraber öğrenir. Öğretmene bir robot gibi sadece bilgi veren obje olarak görülen çerçeveden bakıyor ve kolayca olumsuz eleştiri yapabiliyorsunuz. Lütfen biraz empati... Ayrıca bilişim öğretmenlerinin yaş ortalaması oldukça genç yaşlara tekabül ediyor. Genç beyinleri gençlerin daha iyi anlayıp yönlendirebileceği kanaatindeyim.

 4. Megavan Megavan

  Geç bile kalındı. ABD'de yıllardır olan bir şey.

 5. Çağsan Çağsan

  Haydaa. Hani marjinal bizdik.

 6. Ferhat Ferhat

  en başta öğretmenlere eğitim vermek lazım!

  1. Sercan Özer Sercan Özer

   Bilişim Teknolojileri öğretmenleri olarak kodlama dersini hali hazırda vermekteyiz. Öğrencilerimizin programlama mantığını öğrenip ardından seviyelerine uygun programlama dilleriyle eğitimler verilmekte. Kendi uygulamalarını, oyunlarını, interaktif sunumlarını yaparak ve en önemlisi eğlenerek kodlamayı öğreniyorlar. Bu konudaki temel sorun eğitimcilerin kodlamayı bilmemesi değil Bt sınıflarının yetersizliği ve müfredatın yeterli olmamasıdır.

 7. Ensar Ensar

  Güzel bir sistem fakat bunu öğretecek diplomalı arkadaş var mı ? Bizim ülkemizdeki profesyonellerin büyük bölümü diplomasız bu nedenle devlette kadro bulamıyorlar. Maalesef ülkemizde yeteneğe değil kağıt parçasına bakıyorlar.

  1. Ahmet Ahmet

   Pek de öyle bir durum yok. Bundan 15 sene önce bunu söyleyebilirdiniz ama şimdi değil. Nitelik konusunda İngilizce derslerini örnek gösterebiliriz. Birçok İngilizce öğretmeni kendi İngilizce bilmiyor ama öğretiyor. Bunun da çok farkı olmayacaktır ama bir yerden çocukların bu işlere değmesi de önemli.

  2. Ali Erkan Ali Erkan

   Merak etmeyin, Türkiyedeki en genç ve dinamik öğretmen potansiyelinin bulunduğu branş Bilişim Teknolojileri'dir. Daha önce nasıl öğretmenlerle karşılaştınız bilemiyorum. Şuanda yeterli sayıda öğretmen atanmadığı için derslere farklı branş öğretmenleri girebiliyor. Bu da malesef beklenen etkiyi yaratmıyor. Dolayısıyla atama bekleyen Bilişim Teknolojileri öğretmenleri okullardaki yerlerin alırsa ve bu ders zorunlu olarak en erken seviyeden itibaren konulursa ülkemizin geleceği için heyecanlanabiliriz. Estonya, ABD, İngiltere, Almanya, Finlandiya gibi ülkelerde çok güzel örnekler var, neden ülkemizde de olmasın?

   Bence iyimser olalım ;)

 8. Jale Nur Jale Nur

  geç kalınmış bir uygulama ama olsun zararın neresinden dönülürse kardır.

 9. @salihsrkms @salihsrkms

  Yen nesil ne kadar şanlı teknoloji ile iç içe büyüyorlar fakat ellerindekinin kıymetini bilmiyorlar, bir çok öğrencimiz emin olun ne kadar kod da öğrenseler zamanlarının büyük bir bir bölümünü oyun oynamak ile geçirecekler aslında öğrendikleri o kodlarla o oyunları kendilerinin yazabileceklerinin farkında bile degiller.

 10. Kenankulaz Kenankulaz

  Al bir ezber dersi daha. Ortaokulda muhasebe dersi de gördük, yazı yazmaktan kollarımız kopardı, sadece yazdık ezberledik geçtik.

 11. Ali Kara Ali Kara

  Kodlama dersini verebilecek öğretmenler var, endişeniz olmasın. Yeter ki atama bekleyen binlerce bilişim teknolojileri öğretmenine yeterli sayıda kadro verilsin ve ders seçmeli olmasın ki bu öğretmenler şuan olduğu gibi norm kadro sorunundan ötürü okul okul dolaşmak zorunda kalmasın.

  Hali hazırda "bilişim teknolojileri ve yazılım" dersi içerisinde (5. ve 6. sınıflarda zorunlu, 7. ve 8. sınıflarda seçmeli) scratch, mblock, appinventor gibi dersler zaten öğrencilere verilmekte. Ancak yeterli sayıda BT öğretmeni olmaması, olanların da norm ve diğer sorunlarından (bu kısım çok çok uzun) ötürü söz konusu derse farklı branşlardan öğretmenler girmekte ve ne yazık ki bu ders ancak oyun oynama saati olarak geçmektedir.

  Halkımızın bilişim ve bilişim eğitimine karşı bakış açısı ne yazık ki webrazzi ziyaretçileri kadar geniş değil. Böyle bir düşünce hayata geçmeden önce halkın bilişim ve bilişim eğitimine olan bakışını değiştirmek, bt öğretmenlerinin sorunlarını çözmek, okulların bt sınıflarını yenilemek, çok yavaş ilerleyen fatih projesinin amaçlandığı şekilde en azından donanım alt-yapısının tüm ülkede tamamlanmasını sağlamak gibi temel sorunların tamamlanması lazım ki ülkemiz için çok büyük öneme sahip bu proje başarıya ulaşabilsin.

 12. İngilizce öğrettiniz şimdi de kod öğretirsiniz.

  Hem teknolojinin olmadığı bir ülkede kod öğretmek kimin fikri?

  Göle maya çalmaya devam.

 13. Kadir Cengiz Çilen Kadir Cengiz Çilen

  Öğretmenden yada onların emeklerinden yana kaygım yok ama yorumlar içinde gizli bir Türkiye gerçeği var. Atanmayan öğretmenler, müfredat yetersizlikleri, zorunlu ders olup olmaması, sınıf yetersizlikleri gibi bitmek bilmeyen bir mazaretler listesini çok duyduk ve gene duyacağımıza şüphem yok. İyi planlama olmadan geleceğe değil günümüz sorunlarına odaklanarak ülke bir yere gitmiyor. İngilizce başarı ortalamamız ne ki mesela kod başarı ortalaması güzel olsun. Hep olumlu tarafından bakmak istiyorum ama geçmiş bana öyle demiyor Türkiye'de. Yapsınlar bakalım kim haklı zaman gösterecek.