En popüler Javascript kütüphanelerinden jQuery 10 yaşında
Teknoloji

En popüler Javascript kütüphanelerinden jQuery 10 yaşında

2006 yılında New York'ta John Resig tarafından temelleri atılan jQuery aradan geçen 10 yıllık süreçte yazılımcılar arasındaki en popüler Javascript kütüphanelerinden biri olmayı başardı. 14 Ocak itibariyle de internetteki 10. yaşını kutladı.

Geliştiricisi John Resig'in jQuery'yi ilk yayınladığında bu kadar popüler olacağını düşünmüş müdür bilmiyoruz ama bugün internetin yüzde 77,8'i jQuery kullanıyor. Yazılım geliştiriciler arasında da Javascript yazmak için çoğunlukla ilk tercih edilen yol haline geldi. jQuery'yi bu kadar popüler yapan özelliklerinin başında tek kodun bütün tarayıcılarda çalışmasını gösterebiliriz. Normalde yazılım geliştiriciler arayüz kodlaması yaparken yazdıkları kodu her tarayıcıda ayrı olarak test ederken, jQuery onları bu yükten bir nebze kurtararak popülaritesini de arttırdı.

2012 yılında vakıflaşmaya giderek çalışmalarını daha resmi ve sürdürülebilir hale getiren jQuery'nin 2015 yılında GitHub'da 6 binden fazla commit aldığını da belirtelim. Şu anda 2.2.0 versiyonu yayında olan popüler kütüphanenin W3Techs'in aktardığına göre jQuery kullanan sitelerin yüzde 95'i hala birinci versiyonu kullanıyor, bunun nedeni ise 1.0 versiyonunun eski tarayıcıları da destekliyor olması. jQuery'nin sahip olduğu popülariteyi koruyacağını ise tahmin etmek zor değil bunun yanında internet tarihine adını altın harflerle yazdığını da söyleyebiliriz.

Yorumlar (2)
 1. Hacı Hacı

  2006 yılında BarCamp New York’ta John Resig tarafından temelleri atılan jQuery aradan geçen 10 yıllık süreçte yazılımcılar arasındaki en popüler "jQuery kütüphanelerinden" biri olmayı başardı.

  "javascript kütüphanelerinden" olacaktı sanırım yanlış olmuş.

  1. Mehmet Can Mehmet Can

   jQuery kütüphanesinin geliştiricisi John Resig OOP(*) prensiplerinde bulunan DRY kıstasının hakkını verircesine geliştiricilerin(**) menfaatlerine sunduğu çalışmanın ilk on yılını takdirle tebrik ederim. Başarılarının artarak devamını ve güzel ülkemizden de bu denli başarılı çalışmaların gerçekleştirilmesini dilerim.

   Bakınız genç bir geliştiricinin odaklandığı fikrin devamında onlarca kişiye bir iş ve ekmek kapısı açılmış milyonlarca geliştiriciye fayda getiren ve nihayetinde belkide milyarlarla ifade edilebilecek rakamlarla kullanıcıya dolaylı olarak aynı faydaları sağlıyor. Ne büyük mutluluk, ne büyük bir başarı hikayesi. Nice 10 yıllara jQuery!

   OOP ve geliştiricilerin kelimelerinin yanındaki parantezlerde ki yıldızların işaret ettikleri ise:

   ** Developer Foundation - Developer.Foundation / DeveloperFoundation.com / DeveloperFoundation.org

   * Object-Oriented Query "OOQuery" - OOQuery.com

   ! Şimdilik draft şeklinde de olsalar bu adı anılanlar ilk çıktıları alındığında bizlere değer katacaktır.

   Umarım eklediğim dipnotlardaki detaylar bireysel bir reklâm çalışması olarak algılanmaz.