Girişimciler ürüne mi odaklanmalı satışa mı?
Girişim

Girişimciler ürüne mi odaklanmalı satışa mı?

Silikon Vadisi'nde son yıllarda girişimcilerin ürüne odaklanması yönünde önemli bir fikir birliği var. Ancak fikir birliği olması bunun kesin doğru olduğu anlamına gelmiyor. Yahoo'nun kurucu ortaklarından Jerry Yang bu görüşü reddedenlerden biri.

Şimdilerde kurucusu olduğu AME Cloud Ventures ile büyüyen girişimlere odaklanan Yang, Betterworks blogundaki röportajda bu konudaki görüşlerini paylaşmış ve yeni bir tartışmanın kapılarını aralamış.

Yang, özetle girişimcilerin yeteneği yönünde bir odak noktası seçmesi gerektiğini düşünüyor. Yani teknik bir girişimcinin ürüne odaklanmasını makul görüyor. Ancak satış tarafında güçlü bir girişimcinin satışa odaklanmasını önceliyor.

Tecrübeli girişimci, çok iyi bir iş çıkarmak için tek başına satış veya ürün geliştirme konusunda çok iyi olmanın yeterli olduğunu düşünüyor. Bir kaç şeyde vasat olmak ise Yang'a göre başarısızlığı getiriyor.

jerry-yang

Kendisinin Yahoo'da sürekli büyük hedefleri düşünen kişi olduğunu söyleyen Yang, başarılı olmanın yolunun süper ürün geliştiren teknik bir kurucu ortaktan geçmediğini de ekliyor. Mark Zuckerberg gibi ürün geliştiren süper bir yeteneğe sahip olmadan da başarılı olunabileceğini savunuyor.

 • Cisco: Sıradışı bir satış kültürü etrafında kuruldu
 • Alibaba: Jack Ma'nın işbirliği ve güven kurma başarısıyla biliniyor
 • Apple: Steve Jobs'un harika teknik bir yetenek olmadığı malum
 • Salesforce: Marc Benioff, satış teknikleri konusunda uzman
 • Uber, Airbnb teknik kurucular tarafından bugünlere getirilmedi

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün ama Yang'ın 'ürünü geliştirirken satışı boşverin' veya 'satış yapıyorsanız ürünü boşverin' tavsiyesinde bulunmadığının da altını çizmek lazım.

Yang, başarılı girişimlerin teknik kuruculara sahip olduğunu da hatırlatıyor (kendisi de mühendislik kökenli biri) ve

'Sizi güçlendiren şeyi seçin. Güçlü yönünüzü seçin ve girişiminizi bunun etrafında inşa edin. Doğru veya yanlış yok.'

diye ekliyor.

Ürünü mü geliştirelim, satışa mı odaklanalım?

Jerry Yang'ın haklı olup olmadığı da tartışılabilir ama şahsen dengeleyici bir bakış olduğunu düşünüyor ve kendisine katılıyorum. Çünkü girişimlerin için ürün geliştirmek ve satış yapmak gibi iki büyük meselesi var. Satış tarafında başarılıysanız sürekli olarak ürünü iyileştirmeye çalışmanız gerekmez. Veya satışta iyi değilseniz kullanancıların vazgeçemeyeceği bir ürün geliştirmek aslında tek seçeneğinizdir.

Bu noktada başarılı seçim yapabilmenin yolu da; yeteneklerin iyi tespit edilmesinden ve ürünün sürekli yeni kullanıcılarla denenmesinden geçiyor diye düşünüyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Yorumlar (11)
 1. Cturkal Cturkal

  Teknik açıdan super olup da satamadıktan sonra bir anlamı yok. Ülkemizde de bolca süper yetenek var. Girişimlerde başarılı olmak için ya teknik kurucunun aynı zamanda iletişim yeteneği kuvvetli, satış ve pazarlama uzmanı olması gerekiyor ya da bu eksikliği gşdermek için mutlaka destek alması hatta kurucu ortak seçmesi gerekiyor. Size gore müthiş bir ürün geliştirmiş olabilirsiniz ama o ürünü nasıl satacağınız, işe nereden başlayacağınız ve hatta müşterilerin gerçekten istediği bir ürün (pazarı var mı?) olup olmadığı konusunda eksikleriniz olabilir.

 2. Mert Bulan Mert Bulan

  "Apple: Steve Jobs’un harika teknik bir yetenek olmadığı malum" şunu görünce kahkaha attım. Steve Jobs teknik bi eleman olmasa da yapılan işteki teknik detayları olabildiğince öğrenen birisiydi. Bununla birlikte kendisi asla satışa odaklanan biri değildi. Öyle olsaydı bugün iOS ve Mac'i diğer bilgisayarlarda da görürdük. Bilgisayarın içini bile özenle tasarlayan adama ürüne odaklanmıyor demek tam bir saçmalık. Kendisi müthiş detaycı ve tek amacı mükemmel ürünler tasarlamak isteyen biriydi.

  Apple'ın yıllardır ürünlerinde yaptığı şey her zaman ürüne odaklanmak. Ürün harika olunca satışlar zaten beraberinde geliyor. Çünkü ağızdan ağıza pazarlama gibi mükemmel bir pazarlama yöntemini kullanabiliyorsunuz.

  Y Combinator mentorları boş yere ürüne odaklanın diye bağırmıyorlar. Yahoo'nun şuanki hali ise malum.

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Jobs iddiası aslında Yang'a ait değil, BI'daki yazardan alıntılamıştım, örneklerin tamamının Yang'ın olmadığını belirtmeye çalıştım şimdi.

   Konuya dönersek, Yang'ın 'teknik adam olmak' görüşünü yazılıma ve üretimle bizzat ilgilenmek şeklinde anlamak sanırım daha doğru olur. Bugün hiç mühendislik eğitimi almayan biri de ürüne ve ürün deneyimine odaklanabiliyor. Bu kişi 'teknik' kurucu mudur tartışılır. Steve Jobs da aslında ürünü üreten kişi değildi ama kullanıcı deneyimini ölümüne düşünen kişiydi. Eğer O da Wozniak gibi elektronik tasarımına dalmış olsaydı muhtemelen bu kadar iyi ürünler çıkmazdı.

   Özetle 'ürün geliştirme' geniş bir kavram. Sınırların birbirine geçtiği alanlar var. Uzun tartışmalara girmeye gerek yok. =)

   1. Semih Tekten Semih Tekten

    Peter Thiel'in "Zero to One" kitabında da satış kanalını oluşturmayan girişimcilere intihar ediyorlar diye bağırıyor abimiz :) Ürün de geliştirmeli, satış da yapılmalı diye denge kurmak lazım. "Ürünün çok iyi olması, wordofmouth'a uygun olması" doğru bir satış kanalı değil maalesef. Elmayla armudu kıyaslamamak lazım.

  2. Can Kilicturgay Can Kilicturgay

   +1

 3. Steve Jobs müşterilerin ihtiyacı olmayan ürünleri artık vazgeçemeyecekleri bir ihtiyaç haline getiren bunu da pazarlama dehasıyla eşleştiren elektroniğin yaramaz bir mucidiydi. Steve Jobs ve diğerleri... Hem ürüne hem de pazarlamaya odaklanan bir deha.

 4. Dedem ,yaptığın pekmez guzel olsun sinek Bağdat'tan gelir derdi, bende aynı fikirdeyim, once ürün.

 5. Western Western

  Ürün ve satış, bir yaşam döngüsü şeklinde devam eder. Bu döngüyü kurmayı başaran başarılı olur, büyür.

 6. Coşku Öçal Coşku Öçal

  Ürün satılabilir olduğunu kanıtladığı andan itibaren şirkette veya startup'taki tüm kaynakların yarısını ürünü en üst seviyeye getirmeye harcanmalı. ürüne odaklanarak kullanıcı için en iyi hale getirdikten sonra kalan kaynak sadece satış tarafına kullanmalıdır. Bu şekilde 2 step olarak ilerlenirse başarı daha hızlı gelir. Çünkü müşteriye sunulabilen en iyi deneyim yaşatılmalı. Yarım veya tam olarak tamamlanmamış lean ürünler müşteriler tarafından iyi karşılanmaz. Bu şekilde ürünlere büyük reklam kampanyaları veya satış kampanyaları yapmak bence doğru değil. 3. adımda ise denge oluşturulup kaynakları eksik kısma (ürün geliştirme ve satış arttırma) harcanmalı.

 7. Serhad Serhad

  mobilde arayüz tasarımının standardlaştığı sadece card tasarımının kullanıldığı , veri sağlayıcılarının standardlaştığı farklı apilerin aynı kaynaklardan veri çekip yordamladığı , platform bağımlı ürünlerin çıktığı bir alanda ürünün ikinci planda kaldığını düşünüyorum. satış kanallarının veya ilgili iş kanallarının oluşmasının herhangi bir ürüne öncelikli fayda sağlayacaktır.

 8. Çağlar Çağlar

  Konu güzel de şu 90'ların stock fotolarından vazgeçseniz, olmuş mu hiç!