Meta Sözlük, 2016'ya 100 bine yakın başlıkla adım atıyor

Meta Sözlük, 2016'ya 100 bine yakın başlıkla adım atıyor

'Sözlük devri kapandı mı kapanmadı mı'?' tartışmasında kendi safına tutunan MetaSozluk.com, yavaş ama istikrarlı bir büyümeyle yoluna devam ediyor.

Geçen yıl Nisan ayında sizlere tanıttığımız Meta Sözlük, arayüz açısından çok tatmin edici olmasa da içerik sunumu açısından farklı bir ses olarak pazara giriş yapmıştı. Yazar odaklı değil, bilgi ve okur odaklı bir tavır ortaya koyan sözlük, aradan geçen 9 ayın muhasebesini yapmış ve gelinen noktayı sizler için özetlemiş.

Başlık sayısı 100 bine yaklaştı

Nisan ayında 2400 kadar kayıtlı kullanıcısı olan Meta Sözlük, 2016'ya 6800 kullanıcıyla adım atmış. Başlık sayısını 33 binlerden 92 binlere, girdi sayısını ise 80 binden 250 bine yükseltmiş. Yani kullanıcı sayısının artışıyla başlık ve sayısı birbirine paralel bir büyüme göstermiş.

Meta Sözlük'ün günlük görüntülenme sayısı ilk tanıtıldığında 45-50 bin civarındaydı. Yeni aldığımız rakamlar bu aralığın 45-70 bin bandına genişlediğini gösteriyor ve çıtanın yükseldiğini gösteriyor.

Metasozluk

İçerik ve kullanıcı tarafında belli bir gelişme kaydeden Meta Sözlük, altyapı üzerinde de ilerleme kaydetmiş. 'Öne Çıkanlar' sayfasıyla popüler başlıkları, aktif yazarları ve hangi kategorilerin en yoğun ilgi gördüğünü göstermeye başlamış. Her bir kategori için de 'Kategori Özet Sayfaları' hazırlamış.

Her kategori sayfasında o kategoriye en çok katkı yapan yazarlar listelenmiş. Böylece aynı kategoriye ilgi gösteren kullanıcıların etkileşim kurması hedeflenmiş. Kullanıcı profil sayfasının içeriğini de zenginleştiren Meta Sözlük, bu sayfaya 4 yeni sekme daha ekleyerek yazarlar hakkında daha ayrıntılı bilgi vermeye başlamış.

Girdileri beğeni sayısına göre de sıralayan Meta Sözlük, nihayet bağlantı yapısını da değiştirmiş ve metasozluk.com/{kategori}/{baslik} şeklindeki semantik yapıya geçiş yapmış.

Meta Sözlük'ün 2016 yılında kapanmaya niyeti olmadığı sanırım ortada. Daha iyi bir arama motoru optimizasyonuyla daha fazla trafik çekmek isteyen girişimin başarılı olup olmayacağı ise elbette niyetlerin ötesinde ciddi bir mücadeleyi gerekli kılıyor. Zira yeni bir sözlüğün tutunabilmesi için kaliteli ve çok fazla içeriğe ihtiyacı var.

Diğer yandan Twitter'ın 140 karakter sınırını kaldırması gibi bir tehdit de söz konusu ki bundan sonra sizlerin yorumlarınızın konuya derinlik katacağını düşünüyorum...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.