Meta Sözlük, semantik düzeniyle sözlük dünyasının yeni kahramanı olabilir mi?
Girişim

Meta Sözlük, semantik düzeniyle sözlük dünyasının yeni kahramanı olabilir mi?

İnternette bilgi kaynağı olma iddasıyla ortaya çıkan her mecra zamanla bir bozulma yaşıyor ama bu mecraların evrimleşen örnekleri bu iddiayı sürdürmeye devam ediyor. Metasozluk.com da 'sözlük' dünyasının yeni kahramanı olmak istiyor.

2014 sonuna doğru yayına giren Meta Sözlük, yazılan her şeyi anlamsal (semantik) olarak gruplayarak (kategoriler ve alan adlarıyla ilişkilendirerek) büyük bir bilgi ağı olmayı hedefliyor. Kategorizasyon ve filtreleme özellikleri de kullanıcıların sözlüğü kişiselleştirmesine imkan tanıyor.

metasozluk sozluk bilgi kaynagi 3

Forum ortamına dönen sözlüklerin artık isteneni vermediğini belirten Meta Sözlük, 'bilgi odaklı' sözlük yapısını yeniden öne çıkarmayı hedefliyor. Bu nedenle yazar odaklı değil, okur odaklı bir yaklaşım sergiliyor ve kaliteli bir içerik üretimini önemsiyor. Üretken üniversite öğrencilerine ayrı bir yer vermeyi de ihmal etmiyor.

Bir yıl içinde ilk 3'e girmek istiyor

Metasözlük, kısa vadede (1 yıl sonunda) Türkiye'nin en çok trafik çeken 3 sözlüğünden biri olmak, uzun vadedeyse Türkiye'deki en büyük bilgi/fikir ağı olmak niyetinde. Twitter'ın da başedemediği 'trollere' kapılar kapatılmış ve yazarlardan gelecek geri bildirimler mecranın kalitesini koruması için oldukça önemseniyor.

metasozluk sozluk bilgi kaynagi 4Kendileri de farklı sözlüklerde yazar olan iki mühendis tarafından geliştirilen Meta Sözlük'e şimdiye kadar 2400'den fazla kullanıcı kaydolmuş ve 33 binden fazla başlık eklenmiş. 90 bine yakın girdiyle günlük 45 binden fazla sayfa görüntülenmeye (istatistikler) ulaşmış.

'Gelin burayı bilgiyle dolduralım' sloganıyla yola çıkan Meta Sözlük'ün arayüzü bir yana, altyapısı hedefine uygun olabilir ama asıl handikap Türkiye'deki kullanıcı/yazar kitlesinin bunun hakkını verip vermeyeceği. Bu konuda da yorumlarınızın yol gösterici olacağına inanıyorum.

Yorumlar (12)
 1. Toprak Toprak

  Seonun olmazsa olmazı sef link yapısını ve site içi optimizasyonu es geçmişler. Arkalarına arama motorlarının desteğini almadan ilk 3'e girmeleri imkansız. Google'ın desteği olmasa Ekşi Sözlük bile çoktan tarih olmuştu. Ayrıca daha yolun başındayken bilgi verme olayı geyiğe kaymaya başlamış. Niyetleri güzel ama belliki buranın sonu da sex ve siyasetten başka bir şey konuşulmayan sözlüğümsü siteler gibi olacak. Bu iç optimizasyonla klon bile olamayıp yok olur gider gerçi... Kötülüğünüzü istemem ama yolun sonu çok belli, ya yol yakınken hatalarınızı giderin, ya da çok yorulmayın derim. Başarılar.

 2. Arif Onur Hangişi Arif Onur Hangişi

  Tamamen yazarın amacına bağlı. Eğer bilgi paylaşımından kimlik yaratma mücadelesine dönerse diğerlerinden bir farkı kalmayacaktır. Yani yazarlar, forum tabiriyle "post kasmamalı" twitter tabiriyle "fav peşinde koşmamalı".

 3. Basit içeriksiz bir sitenin webrazzi'de tanıtılması yazık olmuş.

 4. İçeriği kısıtlı ve gerçekten bilgi veren bir katılımcı sözlük girişiminin diğer sözlükleri geçmesi biraz zor.

  Ayrıca bu tasarımla biraz daha zor.

 5. İbrahim Kavaklı İbrahim Kavaklı

  En çok klonun olduğu bir mecraya girerken hedefi ilk 3 diye belirlemek biraz uçuk bence zira ilk 3 sıranın kimler olduğunu hatta ilk 3'te bulunanlardan itüsözlük yerlerinin sağlamlığından o kadar emin ki, çok cesur bir kararla instela gibi bir projeye çevirdi tüm sözlüğü ve onda da hemen başarılı olma sinyalleri verdi. İlk 3 olmasın ama onların hemen peşine bile takılsa piyasada bir yer edinebilir.

 6. Barutali Barutali

  umarım hedefleri doğrultusunda çizgilerinden çıkmadan ilerlerler.. Şuan bütün sözlük siteleri sadece gündemin yorumlandığı yerlere döndü.. Bilgi adına neredeyse %5 - 6 civarındalar.

 7. Kuruculara bir girişim teklifim var, şimdi bir tane site yapalım, insanlar oraya videolarını yükleyebilsin, altına yorumlar yazılsın paylaşılsın falan, nasıl fikir? Let's do it.

  1. Lprgvn Lprgvn

   Katılıyorum. Diğerlerinden asla bir farkı olamayacak site.

 8. Sözlük devri kapandı.Şimdi yayında olan bir kaç sözlükte google zamanında yazdıkları içerikler sayesinde ayakta duruyor.

 9. şöyle bir bakındım da herhangi bir yenilik yok. yeniliğin aksine berbat bir tasarım var ortada. buna rağmen oldukça iddialı bir giriş yapmışlar. zaten hep hayran olmuşumdur bu tür özgüvene. ilk üçe girmek büyük bir hayal gibi görünüyor.

 10. Enver Gökmen Enver Gökmen

  böyle bir tasarım dünyada kaldı mı? url rewrite bile yapmadan semantik'den bahsetmek ironik değil mi? webrazzi sektörel haber yaparken daha dikkatli olmalı.