Doğuş Grubu ve Reidin'in ortak girişimi Zingat.com gayrimenkul sektörünü aynı çatı altında toplamak istiyor
Bilgi Kaynakları

Doğuş Grubu ve Reidin'in ortak girişimi Zingat.com gayrimenkul sektörünü aynı çatı altında toplamak istiyor

Tüm gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de internet servisleri hızla çeşitleniyor ve profesyonelleşiyor. Gayrimenkul sektörüne odaklanan Zingat.com da bunun en bariz örneklerinden biri.

REIDIN ve Doğuş Grubu işbirliğiyle kurulan Zingat, kendini kısaca güvenilir bir gayrimenkul bilgi ve pazarlama platformu olarak tanımlıyor. Zaten REIDIN'in kurucu ortaklar arasında yer alması işi özetliyor. Zira Dubai merkezli şirket, gelişmekte olan ülkelere odaklanan gayrimenkul verilerine odaklanan bir şirket. Erişimi ve toplanması zor sektörel verileri yıllardır gayrimenkul profesyonellerinin erişimine sunuyor.

Archive.org kayıtlarına göre Eylül 2015'ten bu yana açık olan Zingat, Türkiye'de gayrimenkul sektörü yatırıcılarını, gayrimenkul satan/kiralayan, yeni ev arayışında olan, kısacası sektörden kazanç sağlayan ve ev sahibi olmak isteyen herkesi bir araya getirmeyi hedefliyor.

Zingat-gayrimenkul-bilgi

Gelişmiş bilgi edinme seçenekleri

Zingat'ta evinizin değerini öğrenebiliyor, bölge analiz raporlarına ve güncel haberlere erişebiliyorsunuz. Gayrimenkul danışmanlarından da destek almanız, ev ilanınızı yayınlamanız ve konut kredilerine göz atmanız da pekala mümkün.

Özetle Zingat'ın gayrimenkul değerlemesi konusunda akla ilk gelen referans kaynağı olmak istediği söylenebilir. Bunu başarmak için de yeterli teknik ve mali güce sahip görünüyor.

Türkiye'de emlak pazarının çok hızlı bir şekilde değer kazandığını ve Tapu.com gibi projelerin çıktığını düşünürsek 2016 yılı içinde Zingat'tan daha fazla söz edeceğimizi söyleyebiliriz.

Yorumlar (11)
 1. Ali İsmail Güven Emlak Ali İsmail Güven Emlak

  Gerçekten çok ihtiyaç olan bir siteydi. Sektördeki diğer oyuncular, metrekareden sonra gene kendini geliştirmeyi bırakmıştı. Hürriyetemlak'ta hemen cevaben bir hareketlilik bile olmuş gördüğüm kadarıyla. Değişik bir isim. Sitelerinde zingat ne demek diye bölüm koymaları iyi olmuş.

 2. Semih Tekten Semih Tekten

  Reidin ve Zingat'ı çok tebrik ediyorum. Ekip olarak biz de emlak arayanlara ilanları incelemekten başka yapabilecekleri birçok araç sunmaya çalıştığımız evbana.com'un yeni versiyonunu en kısa sürede yayına alıyoruz. Umarım Zingat ile beraber sektöre ihtiyaç olan yeniliği ve dinamizmi getirebiliriz.

 3. Gayrimenkul sektöründe ki verilen veriler tahminidir kesinlikle doğruluğu ispatlanmış değildir. Bunu gayrimenkul dünyasının içerisinde olan herkes çok iyi bilir. Finans dünyasında ki veriler gibi düşünülemez. Seri ilan sitelerinde sahibinden.com pazar payı liderliğini koruyacaktır. Nedeni ne gelince, ülkemizde teknoloji özürlü insan sayısı oldukça fazla. Selpak mendilin hikayesi gibi iş seri ilan olunca tüm Türkiye sahibinden.com platformunda, ayrıca hızlı ve tatminkar sonuçlar alındığı için rüştünü de ispatlamış.Alın size ispatını kanıtlayan on numara bir araştırma http://emlakbroker.com/emlak-ilan-sitelerinde-son-durum/ ) Metrekare fiyaskosunu da çok önceden tahmin etmiştik. Bu işler holding bünyesinde yatırım yapmak, klavyenin arkasına geçmekle, orada burada sunumlarda var olmakla da olmuyor arkadaşlar. Sektöre uzak insanların sadece seri ilan sitesi açıp aynının küpü kadar farklılığı olmayan bir şeyi piyasaya sunması yeni bir titanik faciasının habercisi. Mor inek olmak lazım diyorum başkada sivrisinek saz.

 4. Hakan Y Hakan Y

  "Zingat diye bir şey çıkmış haberiniz olsun ey internet mahirler" gibi tanıtım haberi yapacağınıza Zingat'a üye olup, biraz inceleyip ona göre bilgi paylaşsaydınız webrazzinizde insanlığa daha bi faydalı olurdunuz.

  Eylül 2015'den bu yana Zingat dediğiniz mecrada basit bir ilan detay bilgileri yazmak için NotPad formatını kullanıyorsunuz. Öte yandan; utanmadan; sıkılmadan; REIDIN' ı yüceltmişsiniz. Doğuş Grubu ile birlik oldular sanki bana kuş konduracaklar!

 5. neden yorumlar çıkmıyor tarafsız olunuz. bu eleştiriler rehber niteliğinde...

 6. Fırat Demirel, eğer bu yorumları yayınlamasaydınız sizin hakkındınızda olumsuz düşünecektim. Ben biraz aceleci davrandım galiba. Sizi ilgiyle takip ediyorum 10/10.

 7. Öncelikle herkesin fikirlerine saygı duyuyorum fakat burda gördüğüm üzere yazan arkadaşlar önyargılı bir şekilde yorumlarını belirtmişler fakat bu yorumlarınız sanırım piyasaya uzak oluşunuzdan kaynaklı, evet şuanki verileri incelendiğinde sahibindenin sihirli kelimesi sayesinde piyasaya hakimiyeti mümkün ve açık olan bir durum, bunu kimse engelleyemez gibi dursa da sahibinden piyasaya hakimiyetine güvenerek müşteriye hitap kısmını oldukça fazlalaştırdı sektöre sadece emlak olarak değil çorap,terlik,poşet gibi gereksiz ürünleride dahil etme burda ZİNGAT'ın amacı Türkiye piyasasında emlak kelimesinin hakettiği değeri görmesini sağlamaktır ve şuanki görülen tek elliği ortadan kaldırmaktır bunu da başarıcağı aşikar çünkü Doğuş grubunun şuana kadar pazara girdiği sektörlerde başarısızlığı görülmemiştir.Bu yazımın ne kadar reel olduğunu 2016 nın sonlarına doğru hep beraber göreceğiz teşekkürler..

  1. Ali İsmail Güven Emlak Ali İsmail Güven Emlak

   "Doğuş grubunun şuana kadar pazara girdiği sektörlerde başarısızlığı görülmemiştir." bkz. bonubon.com

   Piyasanın içindenim 20 yıllık emlakçıyım.

   Sevgiler

  2. Siz yanlı bir şekilde yorum yapıyorsunuz. Farkı ne? önce onu söyleyin. Hakkettiği değer seri ilan sitesiyle mi oluyor? Sen bu işin amatörüsün herhalde. Nasıl hakkettiği değeri verecek ya allah aşkına bir açıklarmısın. Meslekin sorunu seri ilan sitesi değil önce git bunu öğren. Anlaşılan zingatla bir bağın var. Ben her zaman söylüyorum bu tür girişimler batmak zorunda. Verilen istatistiklere profesyonel olan işi bilen birisi sadece gülümser. Metrekare.com dan farkı ne? Emlakjet, Hürriyet emlaktan farkı ne? Ben sana bu işin nasıl yapılacağını söylerdim ama fikir para demek biliyorsun herhalde. Piyasanın bizzat içindeyim. Hem de öyle böyle değil profesyonel bir kariyerim var. Bu iş holding arkanda falan filanla olmuyor. Al sana snapchat örnepi; google, facebook aç araştır ne olmuş. İşkemdedn atıp tutmalar yok mu. Sen git 30, 50, 150 hisseli bir yer(köyde tarla, turistik arsa) nasıl satılabilir zingat çalışanlarına sor. İstediğin eğitimciye sor bakalım ne diyecek cevabını verebilecekler mi? Önce Türkiye gerçeklerini öğren. Tıbbi ürün satmakla ameliyat etmek arasında ki farkı da öğren bir zahmet.

 8. Penguen Penguen

  Bazı web siteleri niyeyse hep "Türkiye'nin ...sı" gibi bir slogan belirliyor. (Türkiye'nin en büyük emlak sitesi, Türkiye'nin Gayrimenkul Platformu) Zingat deyilen sitede de aynısı yapılmış. (Türkiye'nin Akıllı Emlak Sitesi)

  Bunlar sanki ya devletin ya da halkın malıymış gibi izlenim bırakabilecek sloganlar. Oysa ki bunlar belirli bir ücret karşılığı bu sitelerde ilan yayınlayan şirketin malıdır. Birçok yabancı şirket kendi açtığı sitede kendi ismini verirken (powered by ... vb. şekillerde veya şirket adı ile site adı) bizde düşünülmeden uydurulmuş sloganlar ile iş yapılıyor.

 9. Emlak Hosting Emlak Hosting

  Emlakçıların emlak sitelerinden beklentisi genellikle daha kolay gayrimenkul satabilmek iken bu siteleri ziyaret edenlerin beklentileri ise aradıkları özelliklerde gayrimenkulleri kolay bulabilmek şeklinde oluyor. Mesela birçok emlak sitesinde ucuz fiyatlı daire ararken karşınıza prefabrik ev ilanları çıkabiliyor (oysa prefabrik evi kendi arsası olanlar yaptırabilir). Yahut kiralık ev ararken karşınıza ilk sıralarda günlük kiralık evler çıkabiliyor. Emlak sitelerini hazırlayanlar bu konulara yönelirlerse belki daha çok iş yapabilirler.