Türkiye'de internet ve teknoloji yatırımları 2015'te 1 milyar dolara yaklaştı
Yatırım

Türkiye'de internet ve teknoloji yatırımları 2015'te 1 milyar dolara yaklaştı

  • Türkiye'de 2015 yılında toplam 16,4 milyar dolarlık 245 adet birleşme ve satın alma (M&A) işlemi gerçekleşti.

avrupa-2014-yatirim

Türkiye'de 2015 yılında toplam 16,4 milyar dolarlık 245 adet birleşme ve satın alma (M&A) işlemi gerçekleşti. Özelleştirmeler hariç tutulduğunda, son üç yılın en yüksek işlem hacmine ulaşan Türkiye'de 2015 yılı teknoloji ve internet yatırımları açısından da hareketli bir yıldı. Deloitte'un Türkiye'de gerçekleşen birleşme ve satın alma işlemlerini yıllık bazda düzenli olarak analiz ettiği Annual Turkish M&A Review raporunun 2015 sonuçlarında göze ilk çarpan sonuç bu.

Rapora göre Türkiye 2015 yılında yabancı yatırımlar tarafında artan bir ilgi gördü ve yabancı yatırımcıların işlem hacmi bir önceki yıla göre yüzde 44 artarak 11,5 milyar dolara ulaştı. Yabancı yatırımcının en çok yatırım yaptığı ilk üç sektör sırasıyla finansal servisler, enerji ve medyaydı.

deloitte 2015 m&A

Deloitte'un 245 işlemden oluşan birleşme ve satın alma raporunda, bu yıl internet ve teknoloji altında sınıflandırabileceğimiz 37 işlem var. Bunlar arasında tutarı açıklananların toplamı 995 milyon dolarlık işlem hacmi oluşturuyor, yani tutarı açıklanmayanlar da eklendiğinde toplam hacim 1 milyar dolar civarında. Bunlar arasında işlem adedi açısından ilk sırada tüm işlemlerin yüzde 32'sini oluşturan yapıldığı e-ticaret sektörü yer alıyor.

Yemeksepeti ve Avea etkisi

İnternet ve teknoloji alanında geçtiğimiz yıl işlem tutarı açısından en büyük satın alma, tahmin edebileceğiniz gibi Delivery Hero tarafından 589 milyon dolara satın alınan Yemeksepeti. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen en büyük 10 birleşme ve satın alma işleminden biri olan Yemeksepeti'ni, Türk Telekom'un Avea yatırımı izliyor. Avea'nın yüzde 10'unu 323 milyon dolara alan Türk Telekom böylelikle yılın en büyük dokuzuncu satın alma işlemini gerçekleştirmiş oldu.

Listede öne çıkan diğer yatırımlar arasında, bu yıl Türkiye fonunu kuran 500 Startups'ın ilk yatırımının Adphorus olarak kayıtlara geçmesi; Opera Mediaworks'ün Mobilike satın alması, Zomato'nun Mekanist satın almasıyla Türkiye pazarındaki yerini sağlamlaştırmaya başlaması gibi işlemler yer alıyor. Bununla birlikte Digitürk ve bir süredir kapanacağı konuşulan CNBC-e'nin satışları medya sektörünün öne çıkan yatırımları.

2014'te toplam 31 işlem içinde tutarı açıklanan işlemlerin toplam 150 milyon dolar olduğu düşünüldüğünde gerek işlem sayısı gerek işlem hacmi açısından 2014'e göre daha hareketli bir yılı geride bıraktığımızı söyleyebiliriz.

Deloitte raporunun tamamı için bağlantıyı takip edin.

Yorumlar (1)
  1. Semizotu Semizotu

    Bir girişimci olarak yatırımcıların çoğunun aslında fırsatçı olduğunu söyleyebilirim . Girişimin geleceği değil de girişimci göz önünde bulunduruluyor. Hali hazırda müşterisi ve belirli bir kitleye ulaşmış girişimler ilgi görüyor. Henüz fikir aşamasında olan girişimler için kurulan melek yatırım platformları bile belirli bir yol kat etmiş , gelir modeli kurulmuş , nihai ürün statüsüne ulaşmış girişimlere destek veriyorlar. Bir fikriniz var ve bu fikir ile başvurduysanız olacakları şöyle özetleyebilirim. Önce başvuru yaparsınız , başvuru için ön görüşme yapılır , fikrinize dair bir sunum yaparsınız ve sonuç olarak alacağınız yanıt şu olacak "sen biraz daha geliştir ilgi topla sonra yine görüşelim." olacak. Bu yorumu belki okurlar diye yazıyorum . '""Ey değerli yatırımcılar , girişimcilik ile yazılımcılığı artık karıştırmayın. Girişimin temelinde fikir yatar. """