"iPhone 7'de kulaklık girişi kalsın" kampanyası 210 bin imzaya ulaştı
Teknoloji

"iPhone 7'de kulaklık girişi kalsın" kampanyası 210 bin imzaya ulaştı

Apple'ın yeni iPhone modeli iPhone 7'de kulaklık girişini kaldıracağı yönünde duyumlar basına sızdı. Japon Mac Otakara'nın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Apple kulaklık çıkışını ortadan kaldırıp ses aktarım işlevi için de lightning çıkışını kullanmayı planlıyor. Ve görünüşe göre, 3.5 mm boyutundaki kulaklık çıkışı, yüz binlerce insanın hayatını epey bir etkiliyor.

Apple'ın yapmayı planladığı söylenen değişikliği engellemek için Sumofus üzerinden başlatılan online kampanya, haber hazırlanırken 210 bin imzayı geride bırakmıştı. Kampanyanın deklarasyonlarından ilki Apple'ın insanları kendi hi-fi kulaklıklarını satın almaya zorlamak için bu yolu seçtiği. Bununla birlikte birkaç yıl önce iPod-dock bağlantısını değiştirerek sayısız kablo ve şarj çöpü yaratan Apple'ın benzer bir israf içinde olacağı da vurgulanıyor. Yani insanlar Apple aksesuarları için ek para harcamaktan ve etraflarında bir şarj/kablo çöplüğü görmekten sıkılmış durumdalar.

Apple'ın aldığı tepkide, bir süre önce MacBook'ta yaptığı radikal değişikliğin de etkili olduğu söylenebilir. Tepki alsa da bu, yani kullanıcıyı yeni alışkanlıklar için zorlama Apple'ı Apple yapan özelliklerden biri. Garip olansa insanların Apple ürünü almaya zorunluymuşçasına tepkilerini dile getirmeleri.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Kulaklık girişi gitmeli mi kalmalı mı?

Yorumlar (5)
 1. Ozgrozer Ozgrozer

  Herşeyin tek bir girişten takılması çok daha mantıklı zaten. Apple kulaklıklarından birini takmak istemeyenler de artık Macbook'taki tek USB olayı gibi araya ekstra aparatlar falan alacak.

 2. Ahmet Erdoğan Ahmet Erdoğan

  ne olursa olsun 210 bin düşük bir rakam tam tersine de aynı rakam yakalanabilir.

 3. Apple ; attığı adımlar bile sosyolojik vaka olarak incelenecek bir noktada.

 4. Fatih Fatih

  Kulaklık girişinin kaldırılması, telefonda küçük de olsa bir yer açacaktır. Bu hem daha ince bir telefon görebilmemize, hem de bataryaya ufak bir katkı sağlayabilir. Estetik açıdan da daha hoş duracağı kesin. Apple değişiklik yaparsa da 3.5 mm jack girişlerinin ucuna küçük bir aparat yapacak firma elbet çıkacaktır.

 5. Apple özet olarak diyecek ki: "İşte size istediğiniz kulaklık girişini verdik, siz de telefona para verin ve alın."

  iCloud fappeningi gibi daha pahalı prodüksiyonlar bekliyoruz Apple 'dan, böyle dedikodularla ancak fanboy eğlendirir. Ayfon6 deli gibi satıldı, jenifer bacımız oskar aldı win-win! Üstelik zamanın tantanalı bu olayını bugün kimse umursamıyor.

  On August 31, 2014 #fappening

  On September 19, 2014 iphone 6 satışa çıkış tarihi

  Zamanlama manidardı.