Girişimcilik Vakfı Fellow Programı 2015'te 30 bin başvuru arasından 50 yeni üye kabul etti
Girişim

Girişimcilik Vakfı Fellow Programı 2015'te 30 bin başvuru arasından 50 yeni üye kabul etti

Girişimcilik Vakfı, Türkiye çapında üniversite öğrencilerine yönelik Fellow Programı'nın 2015 yılına ait sonuçlarını açıkladı. Geçtiğimiz yıl rekor sayıda başvuru alan Vakfın paylaştığı veriler arasında en çarpıcı olan şüphesiz aldığı toplam başvuru sayısının 30 bine çıkmış olması. 2014 yılında faaliyete başlayan Vakfın ilk yılında aldığı başvuru sayısı yaklaşık 6 bin 400'tü.

30 bin başvuru arasından girişimcilik potansiyeline göre 50 üniversite öğrencisini 2015'te Fellow Programı'na kabul eden Girişimcilik Vakfı'nın toplam fellow sayısı 80'e çıktı. Seçimlerle ilgili en iyi sonuçsa kadın erkek öğrenci oranının korunması için özen gösterilmesi. Zira 2015'teki başvuruların yüze 40'ını kadın; yüzde 60'ını erkek öğrenciler oluşturuyor da olsa, Vakfa kabul edilen öğrenciler arasındaki dağılım eşit, yani fellow'ların 40'ı kadın 40'ı erkek.

Konuyla ilgili açıklamasında Türkiye’nin özellikle kadın girişimcilere çok ihtiyacı olduğunun da altını çizen Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra, "Bundan beş yıl sonrasınıdüşündüğümüzde yüzlerce Fellow’un Girişimcilik Vakfı programından geçeceğini söyleyebiliriz.Gitmek istediğimiz nokta ise girişimciliğin gençler arasında ciddi bir kariyer alternatifi olması" diyor.

Girişimcilik Vakfı Fellow Programı 2015'i özetleyen infografiğini aşağıda görebilirsiniz:

 

Yorumlar (3)
 1. Bu çabalar kesinlikle güzel ve desteklenmesi gerekiyor. Ancak Girişimcilik Vakfı'nın başarı metrikleri nelerdir? Umarım kayıt sayısı değildir. Önemli olan yaptığınız işler değil, bu süreçte çıkardığınız öğrenimler ve aldığınız sonuçlardır.

  1. Bu vakıfı bizzat yakından inceleyen biri olarak konuşuyorum Alp, alınan arkadaşların yarısı ne kadar girişimci olsalar da daha önceden elde etmiş başarıları olsa da ortalamaya göre eleniyor zaten. Sadece kadın ve erkek sayısını dengelemek için zerre kadar başarılı olmayan bayanları seçtiklerine bizzat şahit oldum. Aynı şekilde erkeklerde o şekilde. Bayan arkadaşlar hemen tepki vermesin :)

   Bir insanın ne kadar girişimcilikte başarısı olursa olsun(Sina Afra) sanırım yeni girişimci seçmek yetiştirmek çok farklı bir alan. Yoksa böyle ortalamaya dayalı okunulan okulların ön plana çıktığı bir vakıf ortaya çıkmazdı. Ee tabi birde derin planlar varda onlar burada yazılmaz.

   Bir çok arkadaşım bu vakıfta bilgileri onlardan aldım. Başvurup giremediği için bunları yazıyor demesin sayın okuyucular :) 50 Kişi seçildiyse çok net 10 kişi harici gerisi çöp. Çünkü başvuranların geçmişlerine başarılarına bakılmıyor.

   Bir algoritma yazarsak;

   1-Ortalaması atıyorum 2.5 altı olanları ele.

   2-Okulu şu listede olanları ön sıraya çıkar.

   3-Yabancı dil-okunulan bölüm-cinsiyet

   4-Başvuruyu güzel mi yapmış kurduğu cümleler vesaire.

   5-Daha önce yaptıkları ve başarıları.

   Hey gidi güzel ülkem o kadar çok başarılı insanımız var ki Allah bu insanları yararlı olabilecekleri yerlere getirsin

   1. Benedict Cumberbatch Benedict Cumberbatch

    Yabancı dile yatırım yapmalarında bir sakınca yok üslubu kurduğu cümleler veya ortalamasının 2.5 altı olması sudan sebepler dostum ortalaması zaten 2.5 altı olan kac tane girişimci adayı vardır ki insanlar yatırım yapacağı kişilerin temel olmasını istemez bu temellik zeka ile alakalı bir şey değildir bir girişimcinin asıl olayı kendinin gidip alması gerekeni almasıdır kimseye bir şey kanıtlamak veya bir girişimde bulunmak için destek aramak illaki gerekmez.