Google yeni Android versiyonun JDK yerine OpenJDK kullanacağını doğruladı
Teknoloji

Google yeni Android versiyonun JDK yerine OpenJDK kullanacağını doğruladı

google android oracle jdk openjdkOracle tarafından 2010 yılında Google'a açılan telif hakkı davası bugün Google cephesinde yeni bir hareketlenme yarattı. Google bundan sonra Android'te kullandığı resmi Java API'ı JDK yerine açık kaynak kodlu versiyonu OpenJDK'yı kullanacağını doğruladı.

Google yaptığı resmi açıklamada, bu önemli değişikliği bir süredir planladığını belirtti. Gerekçe olarak da Android gibi açık kaynak kodlu bir yapıyı diğer açık kaynak kodlu parçalarla birleştirmenin yazılım geliştiriciler ve ekosistem için daha iyi bir hamle olmasını gösterdi. Ancak değişikliğin sebebinin aslında beş yıldır devam eden bir dava ile ilişkili olduğu belirtiliyor.

2010 yılında Sun'ı satan alan Oracle daha sonrasında Google'a Android'te kendisine ait olduğunu söylediği JDK'yı izinsiz ve telif hakkı ödemeden kullandığını savunarak bir dava açtı. Google'da doğal olarak kendisini savundu ve hukuksuz bir işlem yapmadığını açıkladı. Ancak davanın sonuçlanması yaklaştıkça ve dava gittikçe büyüdükçe Google, Android'te kullandığı JDK kütüphanelerini ve API'ını OpenJDK ile değiştireceğini açıkladı ve OpenJDK üzerinde gerekli Android düzenlemelerini gerçekleştirdi.

Yazılım geliştiriciler bundan böyle Android'in yayınlanacak yeni versiyonu için uygulama geliştirirken JDK kullanmak yerine onun alternatifi olan ve yine Oracle tarafından desteklenerek geliştirilen OpenJDK'yı kullanacaklar. Google'ın yaptığı bu önemli değişikliğin geliştirici ekosisteminde çok ses getireceği kesin. Diğer merak edilen bir konu ise devam eden davada bu değişikliğin Google'a ne kadar fayda getireceği.

 

Yorumlar (4)
  1. Megavan Megavan

    Açık kaynak candır.

  2. Google ı bu yüzden seviyorum. Herkes "Ömö açuuk kaynak iyi değüüüllll ... desteği yoook" derken hiç çekinmeden Açık kaynağı kullanabiliyor. Zaten ilk zamanlarında sunucuları yetmediğinde "gidip binlerce dolarlık ne makina alacaz... küçük küçük makineleri ve diskleri birleştiririz.. kendi sunucumuzu yaparız " diyerek bende "Helal olsun adamlara" durumu oluşturup , takdirimi kazanmıştır. Google ı desteklemeye devam..

  3. Oracle bir dava açmamış olsaydı Google açık kaynağa geçmezdi gibime geliyor... Gerçek JDK ile açık kaynak (OpenJDK) arasında hem performans hem de kodlama açısından büyük fark var. Dava sona yaklaşırken nasıl sonuçlanacağı da az çok belli olur. Google'ın avukatları dava sonucunun Oracle'ın lehine olacağını anlamışlardır.

    Ah google ah sıkıştın mı soluğu açık kaynakta alıyorsun! Ortada bir pasta varsa onu yapan bir sahibi de vardır. Sen pastaya gömül, ağzın burnun pasta içinde tıkınırken sahibi ortaya çıkıp senden ücretini istediğinde, "bu zaten olmamış ben simitle de karnımı doyururum de!"

    1. Verdiğiniz örnek beni güldürdü... Aklıma Çiçek Abbas filminde, Şener Şen'in minibüs çizme sahnesi geldi... O da Oracle'ın Google'ı basması gibi minibüsün sahibi tarafından basılınca işi pişkinliğe vurmuştu :) https://youtu.be/o98OTP_PEyw