Mekanasistani.com: Aklınızdaki mekanı bulan Whatsapp asistanı
Mobil

Mekanasistani.com: Aklınızdaki mekanı bulan Whatsapp asistanı

Henüz Facebook uygulamaları kadar olmasa da Whatsapp botlarının yükselişe geçtiği bir dönemdeyiz. Genelde ABD'de örneklerini gördüğümüz bu trendin son örneği de yerli girişim MekanAsistani.com.

Mekan Asistanı, adın da anlaşılacağı gibi gitmekistediğiniz mekanı bulmanıza yardımcı olan bir araç. Facebook profilinizi ve telefon numaranızı paylaştıktan sonra Whatsapp üzerinden sizinle iletişme geçiyor ve mekan bulma konusundaki sorularınıza yanıt veriyor.

Üçü Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan 4 kişilik bir ekip (Kerem Sertan Özkılıç, Ece Berker, İhsan Serdaroğlu + Emre Semercioğlu) tarafından hayata geçirilen Mekan Asistanı,  7/24 sorularınızı yanıtlamayı vaad ediyor. Sizin için doğru adresi bulduğunda rezervasyon yapmanıza veya ön sipariş vermenize de yardımcı oluyor.

Whatsapp bot

Ekim ayı sonunda hayata geçirilen girişim, elbette tam otomatik bir yazılımla çalışmıyor. İlk zamanlar sorulara elle yanıt verdiklerini söyleyen Kerem Özkılıç, o süreçte 6-7 dadikada yanıt döndüklerini, ama şu anda geliştirilen yazılımla sorularının yarısının yanıtının 1 dakikadan daha az sürede verildiğini söylüyor. Hedefte ise her 10 sorudan 9'unu 1 dakikadan kısa sürede yanıtlamak.

Daha önce sorulmuş sorular otomatik olarak yanıtlanırken yeni karşılaşılan sorulara Mekan Asistanı ekibinden yanıt geliyor. Tabi bu süreçte yanıt süresinin uzaması da mümkün oluyor. Henüz gerçek anlamda kendi kendine öğrenen bir algoritma ise geliştirilmiş değil.

2500'e yakın üye ile 129 rezervasyon

Anlaşılacağı üzere Mekan Asistanı'nın hedefinde Zomato, Foursquare, Yelp gibi mekan keşfetme girişimleri var. Kerem Özkılıç, bu platformlarda bir kullanıcının mekan bulması süresinin 10-30 dakika arasında değiştiğini söylüyor ve Mekan Asistanı'nın daha zahmetsiz ve hızlı bir hizmet sunduğunu/sunacağını iddia ediyor.

Mekanla ilgili özel soruları yanıtlayan ve bilgi teyiti yapabilen Mekan Asistanı, mevcut platformlarda olmayan detaylar sunarak tercih sebebi olmak istiyor. Aldığımız bilgiye göre 2500'e yakın üyesi bulunan girişim, 129 rezervasyon yaptırarak işe yarayabileceğini göstermeye başlamış. Yani yüzde 5 civarında bir geri dönüş sağlıyor.

Kerem Özkılıç, Mekan Asistanı'nı da GoButler ve Getmagic gibi insan yardımlı yapay zeka formatına dönüştürmek istediklerini söylüyor. Bu süreçte Whatsapp'tan engelleme gelebileceğini de düşünüyor ve ilerleyen dönemde ayrı bir uygulama çıkarabileceklerini de söylüyor.

Bu tür bir uygulamanın ilk aşamada tamamen yapay zekaya indirgenmesi zor olabilir. Ancak ilerleyen zamanda kullanıcı sorgularının iyi bir analiziyle direkt insan etkisinin oldukça azaltılabileğini düşünüyorum. Bu alanda yeni uygulamaları olan girişimleri görmek istediğimizi de bu vesileyle belirtmiş olalım. :)

Yorumlar (13)
 1. %100 engelleme gelecek. örnek who.tool

  1. Keremsertan Keremsertan

   Merhaba Can. Haklısın WhatsApp bu konuda çok katı direkt engelliyor. Ama WhatsApp'ın kızmayacağını tahmin ettiğimiz şekilde hizmet vermeye çalışıyoruz. Tabi yinede engelleme riski var ve biz de o yüzden aslında WhatsApp üzerinden devam etmek istememize rağmen uygulama geliştirme hazırlıklarına başladık :) Teşekkkürler yorum için:)

 2. Bence güzel mantıklı bir uygulama. Hiç yoktan telefon ile konuşmaktan çekinen insanların wp üzerinden rahatça mekan bulmaları sağlanabilir. Bugüne kadar kaç tane saçma girişim destek aldı. Bu proje diğerlerine nazan daha kaliteli ve hizmet anlayışı kapsamlı bir proje. İnşallah iyi yerlere gelir, temennim bu yönde.

  1. Keremsertan Keremsertan

   Çok teşekkürler Bayra :)

 3. Cahitnuri Cahitnuri

  2 kere kullanma ihtiyacım oldu ve her ikisinde de verdiği öneriler çok başarılıydı. Tebrikler gençler.

  1. Keremsertan Keremsertan

   Cahit çok teşekkürler! Kullanmaya devam ;)

 4. Hüseyin Kara Hüseyin Kara

  Soru sayısı artıkça nasıl yetişecekler hepsine ? Ve gelir modelleri nedir ?

  1. Keremsertan Keremsertan

   Merhaba Hüseyin. Operatörün işini ne kadar kolaylaştırırsak yetişmesi o kadar kolay. Cevap verme sürecini olabildiği kadar otomatize etmeye çalışıyoruz şuan başa çıkabiliyoruz gibi görünüyor. Gelir modeli konusunda ise çeşitli şeyler var. Muhtemelen rezervasyon üzerinden mekanlardan alınacak komisyon en büyük gelir kalemi olacak :) Ancak kesin bir şey yok. Teşekkürler :)

 5. Güzel fikir ancak sürdürülebilirlik açısından zor bir girişim. Tebrikler.

  1. Keremsertan Keremsertan

   Evet Ahmet kesinlikle haklısın. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız bakalım sonunda ne olacak :) Teşekkürler

 6. Girişim cok güzel basit ve hizli olmasi cok iyi.ancak sormak istediğim bir durum var bir mekanin iyi olduğunu neye gore kim seçmekte kullanilan bir veritabanimi bulunuyor(Mesela foursquare,zomato veya yemeksepeti puanlama sistemini baz almak gibi) .Ve uygulamayi test etmedim ancak anadolu tarafindada aktif mi genelde sadece başlangıçta istanbul icin hizmet veriliyor.Diğer şehirlerde de aktif mi acaba? Cafelerdende gelir eldetme olayini bir kac bug'unuda hemen basit şeyler ile çözebileceğiniz tahmin ediyorum.(Anadoluda iyi cafeler ist.'deki gibi önerme sayisinj degil gelen müşteriyi baz almaya calisiyo genelde reklam vb seylerde) Umarim başarıli olursunuz.

 7. Güzel bir girişim yolu açık olsun!