Newsletter girişimi olarak başlayan Canım İstanbul, ilk yılında 13 bin üyeye ulaştı
Genel

Newsletter girişimi olarak başlayan Canım İstanbul, ilk yılında 13 bin üyeye ulaştı

İstanbul için bir yaşam stili yayın olarak Eylül 2014'te işe newsletter'ıyla başlayan Canım İstanbul, yakın zamanda kutladığı birinci yılının ardından bir dijital yayına dönüştü. Canım İstanbul adresinde Türkçe ve İngilizce içerik yayınıyla İstanbullular'ın ilgisine sunulan blog, 2015 yılında haftalık yüzde 5 oranında büyüdü. Canım İstanbul'un kendi verilerine göre yayının newsletter'ları bugün 13 bin üyeye ulaşıyor. Tüm üyelerin yüzde 85'ini Türkçe newsletter üyeleri oluşturuyor.

İzmirli bir ailenin çocuğu olarak Paris'te doğan Joseph Donyo'nun İstanbul'da hissettiği yaratıcı enerjiyi ortaya çıkarmak üzere geliştirdiğini belirttiği Canım İstanbul yaklaşık beş aylık bir çalışmanın ürünü. Bugün editörler, grafik tasarımcı, illüstratör ve geliştiricilerin olduğu yedi kişilik ekibin oluşturduğu içeriklere okurlar da kendi İstanbul deneyimlerinden paylaşmak istedikleriyle katkıda bulunabiliyorlar. Canım İstanbul'un deneyim öncelikli içeriği orijinal illüstrasyonlarla renkleniyor. Joseph bunun Fransa ve ABD'de yaygın olarak kullanılsa da Türkiye pazarında eksikliğini hissettiği bir nokta olduğunu söylüyor. Bunda haksız da sayılmaz zira Türkiye'de dijital yayıncıların yaratıcılık ve özgün içeriğe yatırım yapmak konusunda iyi bir üne sahip olduğu söylenemez. Bu şekilde farklılaşan Canım İstanbul, ziyaretçilerinin aklında kalan bir marka algısı oluşturuyor.

Canim-Istanbul-website-launch-TR

Türkiye'de dijital reklam yatırımları büyüse de, bu yatırımların bir yayının sürdürülebilirliği için yeterli olup olmadığı konusunda soru işaretleri var. Gelirlerini dijital reklamlardan sağlamayı planlayan Canım İstanbul için de bu önemli bir sorun olabilir. Joseph'in bu konudaki planı doğal reklamlara odaklanmak. Bugün markalarla iş birliği yapan Canım İstanbul, kendi editoryal çizgisinden yarılmayan sponsorlu içerikleri 2016 birinci çeyrekte yayına almayı planlıyor.

Canım İstanbul bugün yazı odaklı içeriğini önümüzdeki dönemde videolarla genişletmeyi planlıyor. Teknoloji sektöründe sıklıkla kullandığımız e-posta üzerinden gönderilen newsletter'lar, doğru içerikle birçok farklı sektör için iyi sonuçlar verebiliyor. Dijital yayıncılar için doğrudan yayına başlamaktansa önce bir topluluk oluşturmak bu sayede mümkün olabiliyor. Canım İstanbul'un bu modeli yaşam stili alanına başarıyla uyarlaması, büyümesinin devam etmesine yardımcı olabilir.

Yorumlar (7)
 1. Indirim Kuponu Indirim Kuponu

  İllüstrasyonerleri çok başarılı. Biz adını yazamıyoruz adamlar çiziyor :) Başarılar.

 2. Başladığından beri takipteyim, gayet özenli ve başarılı bir newsletter. İstanbul'da yaşayan veya ziyarete gelecek herkes için bakılması gereken bir kaynak oluyor. Başarılar

 3. Brilliant stuff, Canim Istanbul is my absolute fave for all the hippest and hottest news n' views on the bosphorus. favorite thing to get in my email inbox by far. Keep up the good work guys!

 4. Maalesef Türkiye'de, online bir yayını sürdürmek çok zor. Hele ki düzeyli bir yayını ise...Başarılı olmasını dilerim zira güzel bir emek verilmiş...

 5. Ali Halabi Ali Halabi

  This is probably the most neat and non-spam newsletter I've ever subscribed to. I now visit their website for inspiration on where to go out in the city and i recommend it for every friend who's visiting town. Super happy to see webrazzi picking the up!

 6. Coook seviyorum, hem konular hem illustrasyonlar super!

 7. İlk gününden beri takip ettiğim tek newsletter. Her hafta bambaşka alanlardan verdiği bilgiler, sıkmadan keyifle okutuyor. Bir İstanbullu olarak, hiç farkında olmadığım alternatif mağaza, marka ve restoranlarla tanıştım sayesinde. Başarılarının devamını dilerim...