Kitapi.net: Okul kütüphaneleri için ücretsiz kütüphane otomasyonu
Yeni Girişimler

Kitapi.net: Okul kütüphaneleri için ücretsiz kütüphane otomasyonu

Girişim ekosistemi genişledikçe kar amacı gütmeyen girişimlerin sayısı da giderek artıyor. Okul kütüphaneleri için geliştirilen kütüphane otomasyonu Kitapi.net de ücretsiz olarak öğretmenlerin yardımına koşuyor.

Hasan Civelek ve Sefa Avcılar tarafından Nisan 2015'te hayata geçirilen Kitapi.net, başlangıçta bağımsız ve kendi halinde ilerleyen bir projeydi. Bugün gelinen noktadaysa Ubit Teknoloji'nin desteğini alarak hız kazanan ve Türkiye'nin tamamına yayılabilecek bir kütüphane otomasyonuyla karşı karşıyayız.

Okul kütüphanelerinin durumu gözler önünde

Üç ay gibi bir sürede geliştirilen ve 5-6 ayda gerçek kütüphaneleri içeri almaya başlayan Kitapi.net, şu anda 2000'e yakın üyeye ve 300'e yakın kütüphaneye ev sahipliği yapıyor. On üç bin civarında eser arşivi bulunan otomasyonda, 2000'den fazla kitabı olan 3 okul kütüphanesi yer alıyor. Yani Kitapi.net, okullardaki kütüphanelerin durumunu da gözler önüne seriyor.

Kitapi-net-kutuphane-otomasyonu

Okul kütüphanelerine kitap gönderebilirsiniz

Hasan Civelek, Türkiye'deki her ilkokul, ortaokul ve lise kütüphanelerine ulaşmak istediklerini ve sadece bir kütüphane otomasyonu değil, başka özelliklere de (blog vb.) sahip bir portal olmayı istediklerini söylüyor. Diğer yandan öğretmenlerin kütüphaneleri için kitap ihtiyacı olduğunu ve bunun için bir kitap toplama kampanyası başlattıklarını da ekliyor.

Kitapi kullanan okullardan birinin açtığı kampanyaya destek olduktan sonra gelen taleplerin artması üzerine Kitapi.net bu işi de üstlenmiş ve bir kitap toplama kampanyası başlatmış. Yıl sonuna kadar sürecek kampanyayla toplanan kitaplar belirlenen okullardaki kütüphanelere gönderilecek.

kitapi-net2Halen geliştirilmesi devam eden Kitapi.net'i kullanabilecek kişilerle paylaşabilir veya kitaplarınızı paylaşabiliceğiniz okul kütüphanelerini Kitapi blogunda görebilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Her türlü verimizi girdik ettik. Sonra bir baktık ki dükkanı kapatmış gitmiş amcalar. Ne yaparız böyle bir durumda?

  1. Şuan hazır değil ama bütün verilerinizi istediğiniz zaman excel formatında çıktı alabileceksiniz.

  2. Anonim İnsan Anonim İnsan

   İstediğiniz zaman verilerinizi excel seklinde alabileceğinizi yazmışlar sitelerinde. Düzenli olarak excel dosyasının çıktısını arşivleyebilirsiniz yarın bir gün dükkanın kapanmasına karşılık.

 2. Adam yazmış oraya Excel'e kayıtlarınızı alabilirsiniz diye okumadınız mı?

 3. Her şey iyi güzel de, bu girişimin "kar amacı gütmeyen" bir girişim olduğuna nasıl karar verdik? Yani çok güzel şu an ücretsiz hizmet veriyorlar da, bunun hep böyle gideceğini taahhüt ediyorlar mı? Yanlış anlaşılmasın, arkadaşların para kazanmak için yola çıkmış olmaları çok doğal, analarının ak sütü gibi helal olsun ama "kar amacı gütmeyen girişim" kategorisine girmiyorlarsa, yanlışı düzeltmek lazım... Başarılar diliyorum arkadaşlara...

 4. peki babasının hayrına mı bu proje ayakta duruyor? veri madenciliği, 3. şahıslara bilgi paylaşımı söz konusumu ?

 5. Hasan Civelek Hasan Civelek

  Kitapi projesini "ücretsiz sosyal kütüphane otomasyonu" olarak duyurduk. İnşallah bu hep böyle kalacak. Yani hiç bir okul veya kişi Kitapi'yi ister kütüphanede ister evinde ister başka bir yerde kullanmak için para ödemeyecek. Kitapi'nin otomasyon özellikleri sınırlanmadan bütün üyelere sağlanacak. İsteyen istediği dakikada bütün verilerini download edebilecek. Bizim taahhütümüz budur.

  Henüz geliştirme aşamasında olan bir çalışma olduğu için insanlar üye olurken karşılarına taahhütle alakalı uzun bir metin çıkarıp canlarını sıkmak, kafalarını karıştırmak istemiyoruz. Proje rüştünü ispatlayınca taahhütlerimizi, güvenlik ile alakalı çalışmaları herkesin rahatça görüp anlayabileceği bir şekilde hazırlayıp projeye dahil edeceğiz.

  Kitapi kullanılırken kitaplara QR simgeli etiketler yapıştırmayı, arkasında QR simgesi olan kimlik kartlarını kullanmayı tavsiye ediyoruz. Burada kullanılan etiketleri kendileri satın alıyorlar, bazan kampanya düzenleyip cebimizden ödeyip hediye ediyoruz. Kimlik kartı kullanmak isteyen kütüphaneler kart ücretlerini kartları basan firmaya kendileri ödüyorlar. Biz bunlara karışmıyoruz bile. Sadece kartları basmak için gerekli datayı firmanın istediği şekilde hazırlayıp ilgili kontakları birbiri ile email üzerinden buluşturuyoruz. Bu hizmet için de para almıyoruz. Bugün sayıları az olduğundan manuel yapıyoruz. Yarın bu talep artarsa bu işi yazılımsal olarak da halledebiliriz.

  Yeri gelmişken değinmekte yarar var. Birisi bize "projeyi hangi lisans adı altında yayınlıyorsunuz, GPL mi MIT mi?" diye sormuştu. Burda bir yanlış anlama var. Kitapi'nin "kullanımı" ücretsiz, kodu değil! Yazılımın kodunu ücretsiz olarak dağıtmak gibi bir gayemiz yok, hiç de olmadı. Facebook, Twitter, Instagram bunlar da kullanımı ücretsiz uygulamalar. Kimse "kodu nerden indiriyoruz" demiyor :) Facebook nasıl ki https://www.facebook.com/legal/terms adresinde geniş, detaylı bir "hizmet koşulları" belgesi sunmuşsa biz de ilerde böyle bir belge hazırlayıp mevcut üyelerimize ve yeni üye olmak isteyenlere sunacağız. Şuan henüz önümüzü net göremiyoruz. Daha yolun çok başındayız.

  ...

  Proje babamızın hayrına başladı.. Hayrına devam ediyor. Hayır kısmı inşallah hiç bitmeyecek. Bugün tüketene hayrı dokunuyorsa inşallah bir gün üretene de hayrı dokunabilir. Yazılımı tüketecek olan kişilerden, kurumlardan herhangi bir para talep edilmiyor, edilmeyecek. Elde edilen veriler tabi ki önemli. Projeyi kullanan sayısı şimdiki gibi üç okul, beş okul iken elde ettiğimiz veriler sadece benim yüksek lisansda aldığım istatistik ve analiz dersi için bir proje ödevine data olabiliyor. Eğer olur da projemiz pek çok okul ve diğer ilgililerce destek ve talep görürse biz de onlara yukarıda bahsettiğimiz -ilerde hazırlayacağımız- kaideleri sunar, rızası olanların rızasını alır ve elimizde biriken datayı kullanılabiliriz.

 6. Elif Yılmaz Elif Yılmaz

  Herşey güzelde sistemde sıkıntı var hep işlem zor yapıyorum internet full çekiyor ama sayfa işlem yapmıyor