EvdekiBakicim.com evde bakım hizmetlerinde oyunu değiştirmek istiyor
Mobil

EvdekiBakicim.com evde bakım hizmetlerinde oyunu değiştirmek istiyor

Artık Türkiye'de de geleneksel yöntemlerle sürdürülen iş biçimlerini değiştirecek girişimler görmeye başlıyoruz. Bunun son örneği de yaşlı bakımı konusunda oyunu bozmak isteyen EvdekiBakicim.com.

Mirac Bal ve Ogün Köprülü tarafından hayata geçirilen Evdeki Bakıcım, adından da anlaşılacağı gibi evde bakım hizmetleri sunma parolasıyla yola çıkıyor. Medikal olmayan evde bakım hizmetlerine yönelen Evdeki Bakıcım, sadece listeleme yapan sitelerden veya yüksek ücretlerle bakıcı aracılığı yapan danışmanlık şirketlerinden daha fazlasını sunma iddiasında.

Evdeki Bakıcım üzerinden bakım hizmeti almak isteyen kullanıcılar ihtiyaçlarına uygun bakıcıyı kolayca seçip istediği vakit için iş ataması yapabiliyor. Bakıcı seçiminde titiz davrandıklarını söyleyen Miraç Bal, bakıcıları titiz bir eleme sürecinden (referans, sabıka kaydı, deneyim/sertifika kontrolleri vb.) geçirdikten sonra platforma kabul ettiklerini ve hizmet alan tarafın bakıcıları puanladırıp referans notu ekleyebildiğini paylaşıyor.

Evdeki-Bakicim

Bakıcılar için esnek çalışma süresi

Bakıcılara haftalık ödeme yapan Evdeki Bakıcım, bakıcılara kendi takvimlerini belirleyerek kolaylıkla müşteri bulma şansı da sunuyor. Kısacası AirBnb modelini evde bakım alanına uyguluyor ve iki tarafın da gönlünü kazanmak istiyor.

Bakım hizmeti almak isteyen kişiler saatlik veya günlük bakım hizmeti satın alabiliyor. Evdeki Bakıcım'ın mobil uygulamaları üzerinden de bakım hizmetini ve bakıcıyı takip edebiliyor. Keza bakıcılar da uygulama üzerinden hizmet alan tarafın taleplerini görebiliyor.

Bu modelle sektördeki danışmanlık şirketlerine göre yüzde 30-40 oranında daha avantajlı fiyatlar sunabildiklerini söyleyen Miraç Bal, bakım hizmeti verilirken hizmet alanların uğrayabilecekleri zararlara karşı (yaralanma, sakatlık, maddi hasar vb.) "Üçüncü Şahıslara Karşı Mali Mesuliyet Sigortası" yapıldığını da ekliyor.

Türkiye'de yaşlı bakımı pazar hacmi 1 milyar dolar

Sektör hacmi konusunda bilgi aldığımız Miraç Bal, Türkiye'de medikal olmayan yaşlı bakım hizmetlerinde 1 milyar dolar, bebek bakım hizmetlerinde 2,28 milyar dolar, evcil hayvan bakımında ise 850 milyon dolarlık bir pazar hacmi olduğunu dile getiriyor.  ABD pazarına bakıldığında ise söz konusu rakamlar katlanarak artıyor.

Aldığımız bilgilere göre saatlik 2 TL komisyon oranı alan Evdeki Bakıcım, ilerleyen süreçte hasta bakımı sertifika programıyla kalifiye bakıcıların yetiştirilmesine de ön ayak olmak, yaşlı bakımından sonra bebek ve evcil hayvan bakımı alana da giriş yapmak istiyor.

Evdeki Bakıcım'ın fikir ve icraat anlamında umut verici bir girişim olduğunu söylemek mümkün. Ürün-pazar uyumunun başarılı olup olmayacağını ise bundan sonraki süreçte hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar (7)
  1. Airbnb paylaşım ekonomisinin içinde yer alan bir model bu startup da paylaşılan nedir ?

  2. Yaşlı teyzenin ardında duran bakıcı kızın montunun kırmızı rengi,elinin omzundaki duruşu ve yüzündeki hesaplı gülümseme çok tehditkar.Bakıcı kızın yaşlı teyzenin omzundan aşağı sarkan eli her an bir hareket çekecekmiş algısı da katıyor.Kısaca bu kadar yanlış tesadüfen bir araya gelmez.Tasarımcının bir kastı var gibi.Haksız mıyım?

    1. Resme bakınca teyze hakkında az sonra başına geleceklerden haberi yok zavallının hissi uyanıyor bende.

  3. Rıza Mahlas Rıza Mahlas

    Demografik yapımız hala gelişmekte olan ülke piramidinde. Yani en kalabalık grubu orta yaş oluşturuyor. Yaşlıların sayısı daha çok olmaya başlayıp orta yaşlar daha azınlık olmaya başladığında pazar asıl büyüklüğüne ulaşacak. Yani demek istiyorum ki pazar büyüyor, şu an benzer hizmetler var mıdır bilmiyorum. Dayanabilirlerse çok güzel fırsat var bu sektörde. Gelişmiş ülkelerdeki benzer modelleri, hizmetleri araştırın.

  4. İnsana hizmet, onu memnun etmek zor bir sektör. İnşaallah başarılı olurlar.

  5. Evdekibakicim'da arama yaptığımda tüm İstanbul'da sadece 6 tane bakıcı bulabildim. Bu durumda belirtilen 12 saat garantisi nasıl mümkün olabiliyor? Ayrıca 100.000 $’lık sigorta ile koruma olduğundan bahsedilmiş? Bugüne kadar Türkiye'de bakıcı kusurundan dolayı sigorta şirketlerinden böyle bir para alabilmiş bir kişi bile var mıdır acaba? Örneğine rastlayan birisi varsa lütfen yazsın... Diğer tarafta ana sayfada uygun olduğu belirtilen günlük fiyat aylık bazda hesaplandığında 5500 TL gibi bir ücret yapıyor! Özetle fikir güzel ama vaatleri hem çelişkili hem de gerçeklerden hayli uzak...

  6. Önümüzdeki 10 yıl içinde pazar payı inanılmaz büyüyecek bir sektöre odaklanmışlar. Tek handikapları bu sektör geleneksel aracıların domine ettiği bir pazar. Bundan kurtarabilirlerse hem bakıcılar hemde hastalar karşılıklı memnuniyet sağlar. Başarılar..