Firefox OS, Android kullanıcılarına merhaba diyor
Teknoloji

Firefox OS, Android kullanıcılarına merhaba diyor

Beklediği ilgiyi göremeyen açık kaynaklı mobil işletim sistemi Firefox OS, Android üzerinden çıkış kapısı arıyor. Android kullanıcıları, Firefox OS uygulamasını cihazlarına indirerek bu deneyime ortak olabiliyor.

Geliştirici blogunda paylaşılan bilgiye göre Mozilla, Firefox OS'un 2.5 sürümü ile beraber Android için de bir Firefox OS önyükleyici geliştirmiş. Uygulama olarak henüz Google Play'de yüklü değil ama .APK uzantılı Firefox OS uygulamasını direkt olarak indirmek mümkün.

Android önyükleyiciler bildiğiniz gibi Android işletim sistemini özelleştirebilen yazılımlar. Üstelik sadece görsel farklılıklar sunmakla kalmıyor. Uygulama deneyimini de zenginleştirebiliyor. Mozilla da bu yöntemle Android kullancılarını Firefox OS ile tanıştırmak istiyor.

Firefox-OS-Android

Firefox OS önyükleyicisi, Facebook Home, Nokia ZLauncer, Google Now, Yandex.Shell, Line Launhcer gibi çeşitli örnekler arasından sıyrılabilir mi bilinmez ama Mozilla'nın denemeye değer bir adım attığını söyleyebiliriz. Belki de buradan alınacak geri bildirimler Mozilla'nın Firefox OS macerasında yeni bir sayfa açabilir. Zira Android'in arayı çok açtığı malum.

Turkcell T60'a yüklediğim Firefox OS'un bilinen önyükleyicilerden farklı bir deneyim sunduğu ilk bakışta görülüyor. Tabi bunun iyi mi kötü mü olduğunu söylemek için biraz kullanmak gerek.

Firefox OS'u bizzat denemek isterseniz .APK dosyasını indirebilir, mozilla.org/firefox/os adresinden güncel Firefox OS sürüm bilgilerine erişebilirsiniz.

Yorumlar (3)
  1. Erdilin Erdilin

    Firefox pc masa üstlerinde artık silinmeye başlandığını bilmeli. Zira son aylarda artık reklamları bile engellediğinden tüm arkadaşlar kaldırma niyetinde.

  2. Firefox'u tarayıcı olarak kullansamda bu mobil OS konusunda ısrarlarının sebebini anlayamıyorum. Daha iyi bir internet mottosuyla çalışan bir vakfın mobil işletim sistemi altına girmesi anlamsız geliyor. Daha önce intel gibi büyük firmalar kendi oslerini yapmaya çalışmıştı ama günün sonunda hepsi pes etti zira mesela sadece core işletim sistemini yapmak değil aynı zamanda geliştiricileri çekebilmek, ubuntu da benzer hayallerle yola çıktı sadece bir kaç cihazda kullanıma sunuldu veya sunulmadı bile. Ucuz telefonlarda android'e alternatif olarak karşımıza çıkabilir ama bunun vakfa ne kadar gelir getireceğini veya projeyi ne kadar daha sürdürebileceklerini bilemiyorum.

  3. Firefox'un hep cezbeden bir yanı oldu benim için ama son zamanlarda bilgisayar da çok kasma yapmaya başladı, hiç kullanmıyorum neredeyse. Şuan cezbettiği yanı ile meraktan telefonuma indirip deneyeceğim :)